26.1.KLO 6.15 Radio Ylen 1:llä aamuhartaudessa puhui Kalevi Virtanen Espoosta. Hän kritisoi aika rankalla kielenkäytöllä medioita mm. lööpeistä ja kirjoituksista, mitkä ei sovellu lasten nähtäväksi.(ihan asiasta puhui). Mutta kun sama lähetys tuli uusintana samana aamuna klo 7.50, niin YLE oli sensuroinut kritisoinnin pois!!! Kuuluttaja vain sanoi, että nyt soitetaan virsiä. Ihmetyttää suuresti, että mitä tahansa saa kyllä julkaista, mutta sit kritiikit sensuroidaan.YLE HOI! OLEMMEKO KUIN ENNEN NEUVOSTOLIITOSSA.EIKÖ OLE PAREMPAA SENSUROITAVAA KUIN AAMUHARTAUS!! Mitä mieltä muut olette. Lehdet täynnä väkivaltaa, pornoa yms. ja kaikki lasten nähtävillä.
YLE SENSUROI - MIKSI???
7
699
Vastaukset
- sinunlaisia on liikaa
äänestäkää vain halosta niin kuin teitte siinä teille muistutus hyysäristä joka tukehduttaa sananvapauden.
sitä saa mitä tilaaIkinä en ole äänestänyt vasemmistoa.Ylehän on täynnä niitä.Eikä varmaan Halosen myötä nekään paikat muutu.
TEERISS kirjoitti:
Ikinä en ole äänestänyt vasemmistoa.Ylehän on täynnä niitä.Eikä varmaan Halosen myötä nekään paikat muutu.
Pikku lisäys. Aloittamani foorumin tarkoitus EI ollut puuttua pressanvaaleihin. Vaan sananvapauteen ja sen moraaliin eettisisissä asioissa.
- sensuroidaan
ja kumma kyllä erittäin puhtaita, Jumalan sanan mukaisia viestejä.
- Minna Kettunen
Kuuntelin tuon Kalevi Virtasen suurenmoisen aamuhartauaden 26.1. klo 6.15. Kun uusintaa ei kuulunut, aloin epäillä sensuuria - olihan siinä suoraa puhetta lööppisaastaa vastaan, lasten puolesta. Lähetin sähköpostilla kyselyn asiasta Ylen johtajille. Ohjelmajohtaja Antti Pajamo vasti erittäin asiallisesti ja syvästi pahoitellen - kyseessä oli ollut inhimillinen erehdys lähetystekniikassa. Hartaus tullaan lähettämään uusintana 2.5. klo 6.15 ja 7.50. Kuunelkaa! Soitin myös Iltalehteen ja kehoitin heitä selvittämään, tapahtuiko Ylessä tuona aamuan sensuuri. Hartauden sisällöstä kuultuaan Iltalehden toimittajan ääni muuttui nuivaksi: "Meillä Suomessa on sananvapaus..." Sillä perusteella Iltalehden mielestä siis pienten lasten silmien eteen saa asettaa mitä tahansa kauheaa, sairasta ja pelkoja herättävää! Kalevi Virtasen hartaus löytyy myös www.yle.fi -> Radio1 -> hae: hartausohjelmat/ hartausohjelmien arkisto. Hyvä Kalevi Virtanen! Hyvä Suomen ev.lut. kirkko, jonka edustaja nousee likaista viihdebisnestä vastaan! Minna Kettunen, Lapinlahti
- Saddu ;-)
...kuunnella,jos ei satu parempaa tekemistä,kö ?!?
Ja ihan vaan kysymyksenä jotta sopiiko ristittyjen sensurointi paremmin mieleesi kuin maallisen kapitalismin tekemä `raiskaus´ ...?!?
lol
;-) Saddu ;-) kirjoitti:
...kuunnella,jos ei satu parempaa tekemistä,kö ?!?
Ja ihan vaan kysymyksenä jotta sopiiko ristittyjen sensurointi paremmin mieleesi kuin maallisen kapitalismin tekemä `raiskaus´ ...?!?
lol
;-)Mielestäni tässä "vapaassa" maassa on kaikenlainen julkaisu sallittua, kunhan se on hyvän tavan mukaan tehtyä. Ja tästä varmaan pitää huolen joku instanssi. Mutta heilläkin varmaan työsarkaa riittää...kaikkea he eivät voi tietää. Mutta se siis ihmetyttää, että iltapäivälehtien lööpeistä ei sensuroida mitään, mutta taas jostain aamuhartaudesta -jolla ei varmaan loukata ketään-, niin sensuroidaan pois Ylen mielivallalla näköjään mitä tahansa. Yle elää yhä entisen Neuvostoliiton aikaa. Paitsi sillä, että neukuissa ei kyllä tullut radiosta aamihartauksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2962347Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys161750Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2181380- 901302
Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel611268Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851165Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60983TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p20980Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva137977Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak163908