Olen pohdiskellut viime aikoina paljon että kummatkohan ovat varmempia liikenteessä, miehet vai naiset. Vois olettaa että miehet koska heitä on paljon enemmän ammattikuskeina. Toisaalta miehet pyrkivät usein esittämään rata-autoilijaa varsinkin liikennevaloista lähdettäessä.
Miehetkö vaiko naisetko
Palle
13550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
>Olen pohdiskellut viime aikoina paljon...
no siinä se aika varmaan meneekin rattoisasti, pidä hauskaa
(.)(.)
( ° ) . ( ° ) ja (@) . (@)
MUTU:
Vähäisellä liikennekokemuksella hyvä autonhallintakyky nostaa itsevarmuutta tilannehallintakykyä enemmän jolloin saadut hyödyt ulosmitataan vauhdilla ja pienemmillä virhemarginaaleilla, eli kun kolisee kolisee rajummin. Tuntuu pätevän molempiin sukupuoliin.
Perinteisesti jo nuoret miehet hallitsevat ajokkinsa hyvin ja kokevat näyttämisen tarvetta, kun taas naiset näyttävät epävarmuutensa. Nykyään ovat varsinkin nuoret naiset ottaneet miehistä mallia liikennekäyttäytymisessään, vaikkei autonhallinta olisikaan vielä hanskassa.
Kokemuksen myötä tilannehallintakyky liikenteessä kehittyy elämäntilanteen näyttäessä suuntaa. (Esim. perhe, lapset ja vastuu vähentävät riskienottoa, huonot olosuhteet ja vaikeat elämäntilanteet kasvattavat huolimattomuutta ja riskienottoa.)
Naiset ajavat yleensä miehiä harvemmin ja ovat siksi kokemattomia ja vähemmän rutinoituneita pidempään => pikkukolhuja sattuu enemmän.
Paljon ajavat naiset usein turvallisempia kun turha machoilu jää pois.
Veikkaan että jos verrataan aiheutettuja liikennevammautumisia ja -kuolemia sukupuolten välillä suhteutettuna sukupuolten vuosittaisiin ajosuoritteisiin ovat miehet listan kärjessä, mutta jos sama vertailu tehdään onnettomuuksista ilman tai vähäisin henkilövahingoin nousevat naiset listan kärkeen.
Erot tasoittuvat koko ajan.
Veikkaan että silloin on miehissä enemmistö. Kyllä semmosta sähläämistä on enemmän naisissa.
Mutta varovaisuus on valttia ja vastapainona voi sanoa että sellasia kusipäitä joita miehistä löytyy niin en koskaan ole naisista todennut tienpäällä kovin lähellekkään. Ammattiini kuuluu auto ja sillä pörrätään joka päivä joten ratin takaa ihmetellään.
Aikaisemminkin olen jo laittanut muutaman esimerkin naisten yllättävstä ajokäyttäytymisestä, kerratakoon:
- NAINEN ajaa edessäni taajama-alueella 60 km/h rajoitusalueella nopeudella 50 km/h keräten jonoa peräänsä. Nainen lähestyy suojatietä ja tien ylitystä odottaa aivan rauhassa pariskunta (eivät ole millän tavalla hötkylemässä tien yli). Tämä edessä oleva nainen tekeekin yllättäen edessäni äkkijarrustuksen ja päättää päästää pariskunnan tien yli ?? Ketjukolari oli lähellä.
- NAINEN ajaa kohti liikenneympyrää ja hyvissä ajoin laittaa vilkun vilkuttamaan oikealle. Liikenneympyrästä nainen jatkaa ajoaan kuitenkin suoraan ?? Oikealta liikenneympyrään tuleva on törmätä tähän naiseen koska luottaa näkemäänsä. Vain liikenneympyrään tulevan mieshenkilön akkijarrutus välttää kolarin.
-NAINEN tulee kolmion takaan ja ajaa työkaverin uudehkon auton kylkeen.
-NAINEN ajaa uudehkolla Citroen C5-merkkisellä henk.autolla kesäpäivänä pitkät ajovalot päällä sokaissen useamman vastaantulevan silmät.
-NAINEN ajaa alinopeutta vaarantaen liikenteen sujuvuuden (Varmaan tuhannes kerta).
- NAINEN ajaa liikenneympyrässä ja itse olen tulossa liikenneympyrään. Odottelen rauhassa vuoroani. Naiskuski jarruttaakin äkisti keskellä liikenneympyrää ja päättää päästää minut liikenneympyrään. Naiskuskin perässä ajava mieshenkilö välttää vain äkkijarrutuksellaan peräänajon. Olin tulossa kylläkin naishenkilöstä katsottuna oikealta liikenneympyrään, mutta ympyrään ensin ajanuthan on etuajooikeutettu
Kiertoliittymää tarkoitit kuitenkin, eikä sinne tulleella mitään automaattista etuajo-oikeutta ole. Suomessa vain on tapana laittaa kolmiot liittymään tai ympyrään tuleville.
Väärin. Liikenneympyrään ensin ajanut on etuajo-oikeutettu ja ei niitä kolmioita huvikseen laiteta.
Kiertoliittymää/liikenneympyrää koskee samat väistämissäännöt kuin muitakin risteyksiä, eikä kaikissa ympyröissä suinkaan ole kolmioita kaikilla sisäänajoväylillä. Tästä esimerkkinä vikkapa Käpylän ympyrä helsingissä.
jos valoista lähtee rivakasti, jos ei ajele ylinopeutta..
juuri tommoset ääliöt jotka(joihin ilmeisesti itsekkin kuulut), haaveilee´vihreillä ärsyttää eniten.. saatana
Minä olen ikävä kyllä naispuolinen ja väitän olevani keskivertoa parempi kuski.
Mua ottaa aivoon kaikki miespuoliset, jotka kuvittelevat itsestään (=autostaan) liikoja.
Auta armias jos nainen uskaltaa lähteä ohittamaan niin eikö se eukon retale ole ihan pakko ohittaa parin kilsan sisällä.
Ego on se joka ei kestä.
Nykyisin kun minulla on automaattivaihteinen auto, valoista lähtemiseni ei kauan kestä, painan kaasua jo kun keltaiset syttyy.
No eikö silloin vieressä oleva pojankloppi tuunatulla rutkullaan luule, että otan viivaa ja sitten on taas eukolle pakko näyttää että kyllä lähtee...
Ikävä kyllä olen sellaisessa tilanteessa näyttänyt taivaan merkit ainakin kolmelle sadalle miespuoliselle.
Juu ja eteen ei voi naista päästää, ei sitten millään.
No, minäpä olenkin niin v-mainen, että heti kun vilkkuni on vilkkunut edes pari kertaa niin menen eteen, perääntulijahan maksaa...
Miehet luulevat itsestään liikoja...
Minä muuten ajan yleensä 10km/h ylinopeutta, joten en varmasti ole tientukkona..
Ja kilometrejä mittariin tulee vuodessa reippaasti yli 80 000km, en ole ammattiautoilija tms.
Kummatkin, sekä miehet ja naiset ovat hyviä ja huonoja liikenteessä.
Kaikkein pahimmat ovat lippalakkia pitävät ihmiset.
Bluf taitaa bluffata, sanoohan sen jo nimimerkkikin.
..en taatusti huijaa.