Britannian entinen pääministeri "iron maideniksi" kutsuttu Margaret Thatcher on äskettäin valmituneessa teoksessaan Statecraft sitä mieltä, että Britannian tulisi jälleen ryhtyä harjoittamaan itsenäistä kauppa-, maatalous-, kalastus-, ulko-, ha turvallisuuspolitiikkaa, mikä merkitsisi käytännössä eroamista EU:sta. Thatcher katsoo, että kaikki 1900-luvulla syntynyt paha on lähtöisin manner-euroopasta: kommunismi, natsismi ja Euroopan unioni. Hän toivoo, että kun konservatiivit seuraavan kerran nousevat Britanniassa valtaan, uusi hallitus aloittaa EU:n kanssa neuvottelut Unionista vetäytymisestä.
Thatcher suhtautui itse 1970-luvulla myönteisesti Britannian liittymistä EEC:hen ja Euroopan Yhteisöihin. Nyt hän toteaa syyksi silloiseen kantaansa sen, että oli siihen aikaan hieman "naiivi." Thatcher suhtautuu kielteisesti myös EU:n laajentumiseen. Hän katsoo, että EU:n jäseniksi pyrkivät Itä-Euroopan maat eivät näin menetellessään ymmärrä omaa parastaan ja suosittelee niille jättäytymistä unionin ulkopuolelle. Vain siten ne voivat säilyttää kilpailukykynsä.
Thatcher suhtautui itse 1970-luvulla myönteisesti Britannian liittymistä EEC:hen ja Euroopan Yhteisöihin. Nyt hän toteaa syyksi silloiseen kantaansa sen, että oli siihen aikaan hieman "naiivi." Thatcher suhtautuu kielteisesti myös EU:n laajentumiseen. Hän katsoo, että EU:n jäseniksi pyrkivät Itä-Euroopan maat eivät näin menetellessään ymmärrä omaa parastaan ja suosittelee niille jättäytymistä unionin ulkopuolelle. Vain siten ne voivat säilyttää kilpailukykynsä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on Rautarouva tullut vanhuuden höperöksi.
Milloin vanhuudenhöperöt ovat alkaneet kirjoja kirjottelee?
Höpsähti jo ajat sitten, liekö nyt paranemassa.
Onko höpsähtäminen Maggien tapauksessa sitä, että hänen politiikkansa ei miellytä sitä, vai onko siitä lääkärintodistus?
Sitä, ettei hänen politiikkansa miellytä. Kun aikanaan luin joitain hänen kommenttejaan, ajattelin heti, että hulluhan "se" on, ja poliittisen ohjelman olevan jostain sairauskertomuksesta kopioitu;) Oli sen verran outo ajatusmaailma Maggiella silloin, vaan näyttäisi tuon ensimmäisen kirjoittajan mukaan hissukseen sivistyvän Maggiekin. Johtuneeko sitten pojasta, joka olisi luultavasti jo sikäläisen sossun elätti, ellei äiskä ja äiskän kaverit olisi auttaneet.
Sikali kun oikein muistan oli Britannia menossa EEC:n jo ties kuinka aikaisin. Mutta mantereen puolella, etenkin Ranska, ei kovin luottanut alkuun maan motiiveihin. Noh, kun G De Gaullen aika oli ohi paasi Britanniakin mukaan lopulta.
Ja nyt kun katsoo taaksepain niin Ranska taisi olla hyvinkin oikeassa. Britannia tuntuu olevan nykyisin pahasti kantona kaskessa vahan valia. Silloin kun maa liittyi porukkaan oli talous alamaissa ja siihen saatiin aivan uutta potkua juuri EEC:n kautta. Eika monikaan tieda kuinka edullisin ehdoin Britannia tuli mukaan. Se saa tietaakseni edelleenkin miljarditolkulla "extra" EU rahaa joka on perua silta ajalta jolloin maa oli huonossa kunnossa. Britannia ei ole muiden maiden painostuksesta huolimatta suostunut tulemaan samaan riviin maksumieheksi, jota se olisi nyt kun maalla on mennyt viime 10v lujaa. Melkoista itsekkyytta sanon mina. Saksa maksaa tolkuttomia summia suurimpana nettomaksajana muille maille, eika viime vuosiin asti paljoa porua ole pidetty. Jos Saksan kansa pistaa stopin EU:n pohjattomalta tuntuvaan rahan tarpeeseen (joka vain lisaantyy uusein maiden tullessa), niin se sitten lorun loppu. Eli jos Saksaan pamahtaa tolkuton lama niin se on paha paikka.
Saksa ei ole hyvina vuosinaan valitellut pahemmin sita kuinka paljon rahaa uppoaa EU:lle. Mutta samaa ei voi sanoa Britanniasta. Kun maa on nyt rakennettu uuteen uskoon ja saarivaltio taynna valuuttaa, ei motivaatio EU:n ole enaa sama kuin ennen.
Onko Suomi (tai suomalaiset) samanlainen loinen jolla ei riita olla mukana tukemassa naapurimaita EU:n nettomaksajana silloin kun omassa maassa on asiat kohtuu hyvalla mallilla.
EU:lla on mahtava potentiaali saada uudet ita-Euroopan maatkin varmempaan nousu-uraan kuin mita omin voimin kykenisivat. Mutta tama vaatii muiden EU maiden olemista nettomaksajia.