Uusia Evolution tuotteita on yhteensä 7 kpl:
Evolution Creatine 800 g, maustamaton
Puhdas Creapure kreatiinimonohydraatti
SVH 25,00 euroa
Evolution Whey Mix 800 g, suklaa
Kolmen heran sekoitus (konsentraatti, CFM isolaatti, CFM hydrolysaatti)
SVH 21,00 euroa
Evolution Whey Mix 800 g, mansikka
Kolmen heraproteiinin sekoitus (konsentraatti, CFM isolaatti, CFM hydrolysaatti)
SVH 21,00 euroa
Evolution Recovery 800 g, suklaa
Palautusjuoma (maltodekstriini, CFM heraproteiini-isolaatti)
SVH 16,00 euroa
Evolution Recovery 800 g, mansikka
Palautusjuoma (maltodekstriini, CFM heraproteiini-isolaatti)
SVH 16,00 euroa
Evolution Mass 800 g, suklaa
Massanlisääjä (maltodekstriini, heraproteiinikonsentraatti, Creapure kreatiinimonohydraatti)
SVH 14,00 euroa
Evolution Mass 800 g, mansikka
Massanlisääjä (maltodekstriini, heraproteiinikonsentraatti, Creapure kreatiinimonohydraatti)
SVH 14,00 euroa
Evolution Creatine 800 g, maustamaton
Puhdas Creapure kreatiinimonohydraatti
SVH 25,00 euroa
Evolution Whey Mix 800 g, suklaa
Kolmen heran sekoitus (konsentraatti, CFM isolaatti, CFM hydrolysaatti)
SVH 21,00 euroa
Evolution Whey Mix 800 g, mansikka
Kolmen heraproteiinin sekoitus (konsentraatti, CFM isolaatti, CFM hydrolysaatti)
SVH 21,00 euroa
Evolution Recovery 800 g, suklaa
Palautusjuoma (maltodekstriini, CFM heraproteiini-isolaatti)
SVH 16,00 euroa
Evolution Recovery 800 g, mansikka
Palautusjuoma (maltodekstriini, CFM heraproteiini-isolaatti)
SVH 16,00 euroa
Evolution Mass 800 g, suklaa
Massanlisääjä (maltodekstriini, heraproteiinikonsentraatti, Creapure kreatiinimonohydraatti)
SVH 14,00 euroa
Evolution Mass 800 g, mansikka
Massanlisääjä (maltodekstriini, heraproteiinikonsentraatti, Creapure kreatiinimonohydraatti)
SVH 14,00 euroa
Vastaukset 40
Vanhimmat
Ufs iskee mainoksineen, muista haukkua nyt pipopäätä vielä samaan.
Muuten varmaan ihan ok tuotteet, mutta miksi tuotteet on pienissä 800g pusseissa?
Mitä järkeä laittaa esim. Gaineri 800g pussiin, kun se kestää 3-4 päivää?!?!?
Onko tossa joku virhe?
Ehkä siksi nimi onkin "lisäravinne". Useat syö _kunnon ruokaa_ myös päivittäin, ei pelkkiä lisäravinteita.
miksi ufs sitten myy 10 X 800g herapaketteja? että on ristiriitaista touhua.
Ymmärrän 800g pussin, jos puhuttaisiin esim proteiinista tai palautumisjuomasta. Gainerit on tarkoitettu nimenomaan massanlisäykseen eli nostamaan kaloreita päivätasolla. Tämä tarkkoittaa sitä että gaineriä pitää ottaa päivässä noin 200-400g, jotta sen käytöstä olisi jotain hyötyä!
Pussi loppu 2-4 päivän päästä ja yhtä pussia ei ole mitään järkeä ostaa. Järkevä pakkauskoko olisi vähintään 4kg.
0wned, LLOOOOL :D
En usko että Evolution on lähtenyt tuolle "wrangesupergainer4000blast" -linjalle että jauhoa suositeltaisiin otettavaksi 250g punaisen maidon kera...
Vaikka nimi tuotetta sanotaankiin massanlisääjäksi niin uskon että hiilarin määrä on kohtuullinen, jotain 50-60g/100. Siten sadan gramman annoksessa on noin 400kcal mikä on hyvä linja. Sillä lisätä vaikka yhden välipalan joinakin päivinä.
Jos jonkun pitää gainer-tyypistä jauhoa ottaa 200-400g päivässä kalorien takia niin perusruokailussa on jotain pahasti vialla. Ei vedetä tähän nyt Savolainen -korttia. Tavis painaa 75-90kg ja siinä ei tarvita 4000kcal enempää.
Kyllä tuollaisen pussin pitäisi hyvin yli viikon kestää. Yleensä arkipäivinä on enemmän soveltamista että saa syötyä tarpeeksi.
Ei tuossa mitään ristiriitaa ole. Jos joku haluaa säästä ennenkaikkea rahaa mutta myös vähän vaivaa niin on hyvä että tällainen mahdollisuus on. Lisäksi on varmasti kätevämpää säilyttää kymmentä pientä pussua kuin yhtä helvetin isoa. Loput yhdeksän voi laittaa vaikka sängyn alle ja se joka on käytössä ruokakaappiin ;-: Helpompaa se näinpäin on että saa valmiiksi kuin että itse lapioisi jauhoa siihen pienempään pussiin aina.
Kyseessä on myös hintakysymys. On helpompaa pussittaa kaikki yhdenkoon pusseihin kuin että varastossa oli monia eri kokoja ja tietenkin se väärä koko on aina lopussa tms. Varastoini on myös helpompaa. Näin myös asiakas säästää kun lisäkuluja ei tule missään vaiheessa.
UFS ja Evo on siis aivan oikeilla jäljillä näissä 800g:n pusseissa. Erikoistuotteet kuten aminot on sitten hyvä pakata pienempiinkin pusseihin kuten ovat tehneetkin
On se kumma miten hakemalla haetaan jotain UFS:n tai Evolutionin tuotteista :D
Ounastiko itse itsesi? Katsos pitää olla joku pointti siinä ounaamisessa. Ei se auta vain huutaa aina kun itse ei tajua että "OWNED" lol
Jos haluaa oikeesti treenata kovaa ja pitää massakautta, niin kalorit pitää olla tosiaan 75-90kg kaverilla 4000kcal ja siitä ylöspäin.
Se on vaan aikamoinen läjä puhdasta ruokaa, jos syöt 3600Kcal ruuasta ja vaan 400Kcal gainerista. Monet eivät edes pysty syömään tota määrää! Monesti myös lompakko tulee vastaan, kun puhdas ruoka on suomessa niin pirun kallista! Itse suhteutaisin ennemmin näin 2800Kcal puhtaasta ruuasta ja gainerista 3 x 400Kcal (1200Kcal). Tällöin päiväannos olisi 300g(3x100g) ja pussi kestäisi alle 3 päivää.
Voihan noita pusseja tietysti ostaa enemmän kerralla, mutta vähän hölmöä pakata tämä tuote noin pieneen pakkaukseen. Tuotteen hintakin pitäisi olla luokkaa 8e/pussi, jotta olisi kilpailukykyinen markkinoilla oleviin isompiin pakkausiin nähden.
3000Kcal saa päivässä helposti 5€. Pitää vaa tietää mitä ostaa ja mistä. 1€ aterian saa aika helposti. EIkä kukaa järkevä vedä gaineria 200-400g päivässä.
Ei toi oo mikään syy ettei jaksa syödä. Jokainen jaksaa syödä, jos osaa suunnitella ja valmistaa kunnon aterioita. Kaloreita saa helposti lisää, lisäämällä ruokiin esim. ruokaöljyä.
Mutta! 800g gaineri pussi on kyl aika pieni. Vaikuttaa muutenki kallillta.
Sitä varten se gaineri on nimenomaan olemassa että sillä nostetaan kaloreita, koska haluaan nostaa kehon massaa. Jos tuote ei ole gaineri niin kannataisi nimi muuttaa nyt ennen kun se tuodaan markinoille vaikka välipalajuomaksi.
Kerro ihmeessä miten saat viidellä eurolla 3000Kcal puhdasta ruokaa, missä on esim n.150-200g proteiinia, kuituja, vitamiineja, sopivasti hitaita hiilihydraatteja ja mahdollisimman vähän rasvaa?
Kallishan tuo gaineri on sokeriksi. Vastaavia gainereita saa 4kg alle 50 euron. Tuossa taitaa olla vastaavan määrän hinta 70€, eli aika hinnakasta.
mistä sä tiedät mitä se sisältää kun ei muuta ole ilmoitettu kuin maltodekstriini ja heraproteiinikonsentraatti ja kreatiini.ei tota voi verrata ainakaan vielä noihin sokeripommeihin ennen kuin tietää tarkan sisällön.jos nyt vaikka vertaa sisältöä massblastiin niin tossa ei ton listan mukaan ole sokereita lainkaan ja toi sisältää sentään kreatiinia.
sanoivat että ovat vastaavia fastin kanssa. eli oletettavasti maltoa on enemmän ja malto on sokeria.
Nojaa, itse ostan vastaedeskin ufs:ltä halvilta heraa alle 9e/800g. Nuo saa ainakin minulta jäädä kaupan hyllylle. Mutta eiköhän noillekin ostajia löydy.
Aivan sana kuinka vitun kovaa treenaat 3-4 kertaa viikossa 60 min kerta niin 4000kcal riittää olettaen että muuta aktivitetta ei juuri ole. Perusaineenvaihdunta tarvitsee ysikymppisellä (lihasmassaa, ei läskiä) noin 3200kcal, siihen päälle vajaa 1000 kcal ON riitävä.
4000kcal syöminen ei ole temppi eikä mikään. Siihen ei tarvita mitään maltoa hiilareita tuomaan. Proteiinia toki kannattaa ottaa jauheena ettei tule elimistölle raskaaksi.
Itse ostan go4fit.com:sta sieltä saa vielä halvemmalla kilohinnalla!
Go4fit.com:ssa myytävä WHEY100 sisältää enemmän proteiinia ja vähemmän rasvaa 100g:aa kohden, jos vertaa ufs:n halpaheraan. WHEY100:ssa ei ole mitään ikäviä sivumakuja, sekottuu hyvin, eikä pahasti vaahtoa.
tossa 800 g pussissa on. Musta on mukavampi ,että on yx isompi lekkeri mistä ammentaa ku kymmenen pientä. Ei se yx iso enempää tilaa vie
Aamiainen: puuroa 1dl 5dl maitoa 4 kananmunaa
Lounas: tonnikala (yks purkki) ja pastaa 100g alas maidolla 3dl.
Välipala: heraproteiini 1-1,5dl (MAUSTAMATON)
maitoon 5dl. Kaakaota päälle. Lisää puuroa jos haluaa ;).
Päivällinen: 400g pakaste seitiä 300g pakastevihanneksia 3dl maitoa
Iltapala: 500g rahkaa.
Hinta:
Aamiainen n. 70 senttiä
Lounas: n. 50 senttiä
Välipala: n. 75senttiä
Päivällinen: n. 2€
Iltapala 1€
Yht 4,95
Iltapalasta voi vähentää 200g seitiä jollon hinta tippuu 65senttiä ja proteiinit 34g.
p. 40 45 40 75 (vihannekset?) 60= 260g
Kalorit ja hh ja rasvat voit laskee ite. Niitä saa niin helposti mistä vaan. Esim. lisäämällä rypsäriä muutama rkl joka ateriaan tai lisäämällä puuroa tai pastaa. Tärkeintä on proteiinit.
Vitamiinit ja hivenaineet: Osta multitabs. Yhen hinnaks tulee n 2 sent. Vedä kaks niin saat ainakin tarpeeks.
EN tiedä miksi mahd. vähän rasvaa? Tossa mitä noista tulee tulee HYVIÄ rasvoja paljon, ja sitä kautta energiaa.
Kukaan ei puhunu puhtaasta ruuasta. Mutta proteiini drinkin voi korvata samalla aterialla kuin lounas. I dont care.
Lisäystä tuohon yhteen omaan viestiini, että ainakin minulla oikea kunnon sapuska täyttää paljon paremmin kuin protskut. Onhan prodedrinkki nopee vetää, mutta kyllä minä otan suurimman osan ravinnosta kunnon ruuasta.
Kyllä ihan hyvä perusruokavalio, mutta soveltuu lähinnä dieetille. Se on hyvä, että proteiinit ovat tarpeeksi korkealla. Hyvä esimerkki, että hyvät ateriat saa edullisestikin saa rakennettua! Tonnikala kannattaa ostaa paloina ja vedessa, hyvä laatuisesta joutuu maksamaan n. 1e/purkki, mutta se ei paljon lisää tuo.
Tässä kuitenkin keskustelu lähti gainerista ja massanlisäämisestä :) En jaksa kaloreita laskea, mutta ei taida 2000Kcal tulla täyteen. Tohon päälle vähän lisää sapuskaa ja 100g hyvää gaineria kolme kertaa päivässä, niin alkaa olemaan siellä päin.
Mä ostan aina kavereiden kanssa kimppatilauksen ja pienemmät pakkaukset on siksi parempia.
Myönnetään. Siit tulee vaivaset 2350Kcal. Ois voinu laskee tarkemmin. Vähän pastaa ja rypsärii tohon ni sit onki 2900Kcal. ;). Hinta pysyy kuitenkin alle 5€. (siis jos 200g seitiä pois).
Ja sit treenipäivinä tietenkin palkkari.
Ei elämä oo kallista, ellei siitä tee.
Olisko tässä syy? Petrin pussitus oy ab:n koneessa ei voi tehdä isompia pusseja. Eihän kukaan järkevä pakkais gaineria alle 2kg pakkauksiin, jos ei olisi pakko.
Sulla ja monilla muilla on nyt jotenkin väärä mielikuva ja asennoituminen sanaan "gaineri". Se että Wrange on myynyt jättisäkkejä sokeria gainerina ei ole koko idea asiasta.
Kyllä FASTillakin on pikkupusseissa ns. gainer -tyyppisiä jauhoja. Oleellista ei ole pakkauskoko vaan hinta. Myydäänhän sitä 100g:n pusseissakin ateriankorvaajia (tai välipalaksi).
Pikkupussi on kätevä ja jos haluaa ostaa kerralla monta niin ostaa sitten monta pussia kerralla, ovelaa?!
Mutta ainahan jotain vikaa pitää ko. sarjasta ja henkilöstä löytää joten turha tässä kai mitään järkeä on puhua.
Noilla perusteluilla teidän kannataisi tehdä kerta-annospusseja, nehän olisivat vielä kätevämpiä käyttää. 80-100g pusseja vaan sitten niitä vaikka tyylikkääseen pahvilootaan.
Pussi joka kestää 3 päivää on kaikin puolin hankala ja järjetön, jos ajatellaan massanlisäystuotetta. Ei voi millään perustella, että olisi järkeä ostaa yksi pussi ko. tuotetta. Ne 800g pussit toimisivat hyvin esim. maistiaspakkauksina.
Miksi FASTilla sitten on tarjolla pikkupusseja "vastaavassa" tuoteryhmässä? Nyt tuli paha eikö vain. Hups, nyt joudutkin sitten mollaamaan FASTia kanssa :D Ja edelleen, 100g on riittävä määrä kerta-annokseksi, noin 400kcal!
Niin ei kai tässä ole tarkoitus mitään tuotemerkkiä alkaa mollaamaan. FASTilla esim mass2:n pakkaus koko on 1,3kg, eli 500g isompi kun evon. Sekin on mun mielestä turhan pieni, mutta minkäs teet jos ei pussiin enempää mahdu.
Näistähän kommenteista kannattaa ottaa hyöty irti ja ensi keralla tehdä esim isompia pakkauksia jos vaan mahdollista.
älä unohda mainita että fastin mass2 on myös 8,90 euroa kalliimpi kuin evon mass.kilohintakin on vielä alle fastin massan vaikka evon tuotteessa on lisättynä vielä kreatiinia.
kreatiinia ei ole fastin mass2 lainkaan.
ite ostan mieluiten pikkusia pusseja vaikka kakskymmentä pussia.säilyy paremmin kuin 5 tai 15 kilon supersäkki.jos vaikka haluu kokeilla jotain tiettyy makuu niin on helpompaa ostaa pikkupussi.hinta on ainoa mikä ratkaisee.jos pikkupussissa on kilohinta kohillaan verrattuna jättipakkauksiin niin parempi ostaa monta kymmentä pikkupussia kuin yksi iso säkki.
Taitaa vastaaja olla itse ufs kauppis, koska tiedät mikä on evon gainerin hinta:) Vai onko hinta jossain jo julkaistu?
Otitko huomioon tuossa vertailussa, että FASTin mass2:ssa on 500g enemmän tavaraa? ja jos evon pussi koko on 800g, niin sehän on yli puolet evon pussista:)
Vertaappa samalla hintoja isompien 4-6kg pakkauskoon gainereiden kilohintoihin esim. Optimum serious mass, Ultimate Massive Whey Gainer, leader G-mass, Sportlife Pro Gainer.
Veikkaan tai tiedän että evo ei pärjää lähellekään hinnallisesti ja hinta on ainoa mikä ratkaisee niin kuin sanoit!!
Evon gainerin hinta on julkaistu jo aikoja sitten! Hinnat tulivat mm. jäsenkirjeen mukana jo viime kuukaisi. Etkö Sinä ole vielä meililistalla???
FAST Mass2:n kilohinta on 17,6€/kg. Evon "vastaavan" kilohinta on 17,5€/kg. Evon tuote sisältää kreatiinia, FASTin ei! Evon tuote parempi myös siksi koska EI SISÄLLÄ dekstroosia eikä maitojauhetta/maitoproteiinia kuten FASTin tuote sisältää! Evon proteiin tulee pelkästään herasta ja hiilarit maltosta!
Vertaappa muiden tuotteiden RAVINTOSISÄLÖÄ myös eikä pelkkää hintaa. Esim. tuossa Sportlifen Gainerissa on proteiinia vain 15g/100g:ssa!?!?!? Muista tuotteista löytyy yhtälailla vikoja/puutteita joita vertaamalla Evolutionin tuotteeseen on se selvästi parempi. Onko se nyt niin vaikeaa ymmärtää ja TUNNUSTAA että Evolution tekee parhaimmat lisäravinteet ja tietyllä tapaa rehellisemmin mutta ennenkaikkea TOIMIVAMMIN mitä muut!
Jos hinta on ainoa mikä ratkaisee niin suositteln ostamaan Wrangelta jättisäkin maltoa 3 1 tarjouksella. Kilohinta VAIN 2,04€. Siinä sulle gaineri :D lol
Eikö Sportlifen Progainerissa on 26g/100g proteiinia? Minne jäi muiden tuotteiden vertailut. HAH, eikä se kreatiini mikään määräävätekijä gainerissä ole. Miten G-Mass siinähän taitaa olla kreatiinia jos sitä vättämättä siihen haluat? Kreatiini kannattaa ostaa erikseen niin tulee edullisemmaksi ja voi annostella sen järkevämmin. jos otat 100g päivässä evon gaineria, niin ei paljon kreatiinista ole hyötyä!
Itse hän kehuit että hinta ratkaisee, joten osta sitten sitä halvinta:) LOL
Sportlifen Pro Gainerissa on 15g proteiinia, katso itse:
http://www.go4fit.com/www_shop.php?group_id=5&prod_id=232
Kopio vielä siitä:
"Ravintosisältö / 100 g :
Hiilihydraatit 75.00 g
Proteiinit 15.00 g
Rasvat 2.00 g
Energia 377.00 kcal"
Muissa tuotteissa - kuten sanoin jo - löytyy myöskin puutteita ja/tai huonoja ominaisuuksia. Esim. hiilaria pitäisi käyttää vain maltoa, dekstroosi ei saisi olla! Jos mielestäni jossain gainerissa on ominaisuus ylitse muiden kokonaisuutena Evolutioniin nähden parempi niin hehkuta sitä tänne. Ai niin, olisit sen jo tehnytkn mutta kun sellaista ei ole...
En ole sanonut että hinta ratkaisee, päinvastoin. Hinta/laatu/sisältö/toimivuus ratkaisee kokonaisuutena!
Äkkiä katsottuna vaikuttaa jopa kalliilta sarjalta. Olen kyllä odottanut jo pitkään (ja hartaasti) tätä vastaiskua tuoda omia tuotteita kauppoihin. Odotin kyllä hieman edullisempaa hintatasoa. Jotenkin vaan musta näyttää kalliilta äkkiseltään noi. Tietenkin voi olla hyvinkin edullisempi kuin Fast, en tiedä, en ole katsonu ko. pajan hintoja enää, kun huomasin että ei ole kilpailukykyinen. Täytyy kyllä tähän välikommentiksi heittää, että en ymmärrä ihmisiä jotka oikeasti ostavat Fastin tuotteita prismasta, koska useassa prismassa on yhteydessä luontaistuotekauppa, josta vastaavan tuotteen saisi useita euroja edullisemmin. Noh, elämä on.
Kuitenkaan ei tämäkään sarja tule taistelemaan vielä mitenkään sen luontaistuotekaupan hintojen kanssa. Edelleenkään ei mulle mitään. =(
"Täytyy kyllä tähän välikommentiksi heittää, että en ymmärrä ihmisiä jotka oikeasti ostavat Fastin tuotteita prismasta, koska useassa prismassa on yhteydessä luontaistuotekauppa, josta vastaavan tuotteen saisi useita euroja edullisemmin."
Täälläpäin päin vastoin! (jyväskylä)
Evolution Creatine 800 g, maustamaton
Puhdas Creapure kreatiinimonohydraatti
SVH 25,00 euroa... Kallista, jopa JR Fitneksellä halvempaa!
Evolution Whey Mix 800 g, suklaa
Kolmen heran sekoitus (konsentraatti, CFM isolaatti, CFM hydrolysaatti)
SVH 21,00 euroa ........26.25/kg Huh HUH Jenkkijauhot on halpoja ja hyviä kun vertaa tuohon!!!!
Evolution Whey Mix 800 g, mansikka
Kolmen heraproteiinin sekoitus (konsentraatti, CFM isolaatti, CFM hydrolysaatti)
SVH 21,00 euroa .....26.25/kg Huh HUH Jenkkijauhot on halpoja ja hyviä kun vertaa tuohon!!!!
Evolution Recovery 800 g, suklaa
Palautusjuoma (maltodekstriini, CFM heraproteiini-isolaatti)
SVH 16,00 euroa ...20.0/kg Laatuun nähden KOVA HINTA!
Evolution Recovery 800 g, mansikka
Palautusjuoma (maltodekstriini, CFM heraproteiini-isolaatti)
SVH 16,00 euroa .20.0/kg Laatuun nähden KOVA HINTA!
Evolution Mass 800 g, suklaa
Massanlisääjä (maltodekstriini, heraproteiinikonsentraatti, Creapure kreatiinimonohydraatti)
SVH 14,00 euroa...17€/kg Monesta kaupasta saa huomattavasti edullisemmin!!!!
Evolution Mass 800 g, mansikka
Massanlisääjä (maltodekstriini, heraproteiinikonsentraatti, Creapure kreatiinimonohydraatti)
SVH 14,00 euroa ...17€/kg Monesta kaupasta saa huomattavasti edullisemmin!!!!
sua taitaa vain vituttaa kun Petri Tykkä tulee ja valloittaa ruokakaupat tällä sarjallaan, hahahaa www.ufs.fi rulettaa
ostaako noita rasvatuotteita (8g) kukaan?
Siis tarkoitak FASTin Hera80:ntä jossa on rasvaa 11g...