ihon polttelu lapaluun kohdalla

Minulla on kummallisesti tuntunut semmosta polttelua/pistelyä lapaluun kohdalla ihossa. Tätä on jatkunut jo jonkin aikaa välillä enempi välillä vähempi. En usko että se johtuis esim. kuivasta ihosta. Onko muilla kokeuksia tämmösestä. Voiko olla kyse jostain vakavammasta???
92987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Se on todennäkösesti ihosyöpä! Melanooma!

Minkä helvetin takia kysyt sitä jostain suomi24 keskustelusta!?!?!?! mene lääkäriin!!!!! Se ei ole normaalia!! Se pitää hoitaa!!

Äänestä
  • sulla omakohtaisia kokemuksia asiasta kun noin varmasti osaat diagnoosin tehdä?

    Äänestä

  • onko kirjoitti:

    sulla omakohtaisia kokemuksia asiasta kun noin varmasti osaat diagnoosin tehdä?

    Et sitte ymmärtänyt, että se oli vitsi!!!!! Mielestäni typerintä on tulla jonnekin helkkarin suomi24:ään kyselemään että "MIKÄ MUA VAIVAA!!??" Olemassa on oiketa lääkäreitä jotka osaa varmasti auttaa paremmin kuin keskustelupalstojen kaikkitietävät pässit!!

    Äänestä

  • Elämä lyhyt, Rytkönen pitkä! kirjoitti:

    Et sitte ymmärtänyt, että se oli vitsi!!!!! Mielestäni typerintä on tulla jonnekin helkkarin suomi24:ään kyselemään että "MIKÄ MUA VAIVAA!!??" Olemassa on oiketa lääkäreitä jotka osaa varmasti auttaa paremmin kuin keskustelupalstojen kaikkitietävät pässit!!

    ymmärsin... en vain ymmärrä sinua miksi pitää yleensäkään tuollaisia viestejä kirjoittaa. Jos ei ole mitään järkevää kommentoitavaa kannattais jättää väliin. Kai sitä nyt jokainen tietää milloin tosissaan pitää lääkäriin mennä. Monet vain haluaa täällä kysellä josko vähän selviäis mistä vois olla kyse asiassa kuin asiassa.

    Äänestä

Samaa kuin sinulla on useinkin - hoitona olen käyttänyt alueelle kylmä- tai lämpögeeliä jopa salvamaista vick´iä. Mitä milloinkin näistä on ollut. On helpottanut melkein samantien ja sitten menee ohi pitemmäksi aikaa. Ja turvallisia käyttää sillointällöin. Lisäksi olen napsinut vitamiinikuurin kaiken varalle jos kyseinen juttu johtuu jostain vitamiinin puutteesta.

Äänestä
  • Lihakset ovat jumissa, usein juuri selkälihakset. Ja se tuntuu ihossa asti.
    Kuten edellinen sanoi, mobilat voipi auttaa.

    Äänestä

  • prinsess kirjoitti:

    Lihakset ovat jumissa, usein juuri selkälihakset. Ja se tuntuu ihossa asti.
    Kuten edellinen sanoi, mobilat voipi auttaa.

    Samanlaista tuntemusta täällä jos tarkoitat sellaista, joka tuntuu myös ihon alla. Minulla tulee kipua eniten silloin kun tarpeeksi kauan samassa asennossa eli istumatyö aika paha. Punnerrukset ja kevyet painoharjoitukset ovat auttaneet kaikista parhaiten!

    Äänestä

Jos lihakset on jumissa, voi siellä olla tulehdustakin ja sen takia polttelee. Käytä kylmägeeliä tai muuta tulehdusta poistavaa. Ota pikku burankuurikin. Mutta älä hierota, tulehdus voi levitä!

Äänestä

tämä on enempi sellaista pinnallista ja hyvin paikallista. Semmosta että välillä ei tunnu juuri mitään ja sit yhtäkkiä saattaa ruveta poltteleen. Tuntuu kyllä aika oudolta. Ei osaa oikein lääkäriinkään mennä kun mitään ei päälle päin näy. Eikä muutenkaan nyt hirveästi haittaa. Mietityttää vain. Talvisin mulla on kyllä kuiva iho jota herkästi kutisee muutenkin. Tuo ei vain ole mitään kutinaa enempikin semmosta niinku joku pistäis mua välillä ja iho kuumottaa???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuskastunut kirjoitti:

Minulla on kummallisesti tuntunut semmosta polttelua/pistelyä lapaluun kohdalla ihossa. Tätä on jatkunut jo jonkin aikaa välillä enempi välillä vähempi. En usko että se johtuis esim. kuivasta ihosta. Onko muilla kokeuksia tämmösestä. Voiko olla kyse jostain vakavammasta???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu