E-pillereiden pitkäaikainen käyttö

söin femoden merkkisiä pillereitä n. 4 vuotta ja viimeisen vuoden aikana aloin oireilemaan käsittämättömän paljon, varsinkin henkisiä oireita oli, masennusta, raivoamista, mutta myös fyysisiä oireita alkoi, hyvin kovat kuukautiskivut (aiemmin ei ollut ollenkaan) ja lihomista. Vaihdoin merkkiä Yasmineihin ja siitä on kulunut nyt 3 ja 1/2 vuotta. Alussa oireet vähenivät ja loppuivat. Muutama kuukausi sitten kaikki alkoi uudestaan, kuukautiset pitenivät 5:stä 8:n päivään, kadonneet kivut alkoivat taas ja raivarit pelottavat välillä itseäkin, itsehallintakyky häviää välillä täysin. Onneksi olemme sopineet miehen kanssa, että painitaan oikein kunnolla kun suututtaa ni paineet purkautuu... ;) enkä edes tarkoita seksiä, vaan ihan oikeaa painimista.

Onko muille käynyt näin? Tuntuu kuin keho jotenkin "tottuisi" pillereihin muutamassa vuodessa ja tilanne muuttuu sen takia. Aloitin pillerit kuukautta vaille 14-vuotiaana, enkä ole voinut pitää yhtään taukoa sen jälkeen. (Seurustellut siitä asti vakituisesti ja pelännyt aina vahinkoraskautta, ihmekös tuo, kuka haluaisi lapsen 13-vuotiaana...)

Olen hankinnut kierukkaan siirtymistä, vaikka vaivat ei loppuisi, olisi ne ainakin erilaisia.
2455
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mulla on sama juttu, muutama vuosi nykyistä merkkiä syöty ja entiset oireet (välivuoto, runsaat kivuliaat kuukautiset, tärinäsärky, jne.) on alkaneet palaamaan.

Äänestä

Itse olen käyttänyt kohta 8 vuotta samaa e-pillerimerkkiä (Minulet) eikä koko aikana ole ollut mitään ongelmia. Tuntuu että vuotokin on vaan vähentynyt vuosien varrella. Nyt olen vain muuttuneen elämäntilanteen vuoksi alkanut myöskin harkita siirtymistä hormonikierukkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaivaa kirjoitti:

söin femoden merkkisiä pillereitä n. 4 vuotta ja viimeisen vuoden aikana aloin oireilemaan käsittämättömän paljon, varsinkin henkisiä oireita oli, masennusta, raivoamista, mutta myös fyysisiä oireita alkoi, hyvin kovat kuukautiskivut (aiemmin ei ollut ollenkaan) ja lihomista. Vaihdoin merkkiä Yasmineihin ja siitä on kulunut nyt 3 ja 1/2 vuotta. Alussa oireet vähenivät ja loppuivat. Muutama kuukausi sitten kaikki alkoi uudestaan, kuukautiset pitenivät 5:stä 8:n päivään, kadonneet kivut alkoivat taas ja raivarit pelottavat välillä itseäkin, itsehallintakyky häviää välillä täysin. Onneksi olemme sopineet miehen kanssa, että painitaan oikein kunnolla kun suututtaa ni paineet purkautuu... ;) enkä edes tarkoita seksiä, vaan ihan oikeaa painimista.

Onko muille käynyt näin? Tuntuu kuin keho jotenkin "tottuisi" pillereihin muutamassa vuodessa ja tilanne muuttuu sen takia. Aloitin pillerit kuukautta vaille 14-vuotiaana, enkä ole voinut pitää yhtään taukoa sen jälkeen. (Seurustellut siitä asti vakituisesti ja pelännyt aina vahinkoraskautta, ihmekös tuo, kuka haluaisi lapsen 13-vuotiaana...)

Olen hankinnut kierukkaan siirtymistä, vaikka vaivat ei loppuisi, olisi ne ainakin erilaisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu