Onko työn menestyminen ja liikkeen jatkuva kasvu aina merkki siitä, että tämä uskonto on Jumalasta?
Löytyykö oikea uskonto kun valitsee "kaikkein suurimman", nopeimmin kasvavan uskonnon?
Onko sellainen ihminen Jeesuksen opetuslapsi, joka kokee osakseen vainoamista? - Mikä teidän mielestänne on vainoamista?
Löytyykö oikea uskonto kun valitsee "kaikkein suurimman", nopeimmin kasvavan uskonnon?
Onko sellainen ihminen Jeesuksen opetuslapsi, joka kokee osakseen vainoamista? - Mikä teidän mielestänne on vainoamista?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Lainaus: "Mikä teidän mielestänne on vainoamista?"
Uskoisin, että kysyt aiheen todellisilta ammattilaisilta Esim. luopio- syrjintä. Katso tuolta lisää.
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/jehovantodistajat1.html#yleista"
Kiitos, mutta mieluummin henkilökohtaisia vastauksia. Olen kyllä lukenut ja kuullut yleisellä tasolla uskovien vainoamisista.
Mutta onko joku kokenut henkilökohtaisesti omalla kohdallaan vainoa uskonsa tähden?
maailman lait. Ei suinkaan jonkun liikkeen menestyminen tarkoita jumalan suojelusta ja jonkun liikkeen parempaa suhdetta Luojaansa. Siinä tarvitaan liikemiesvastoa ja ymmärrystä tämän ajan heilahteluihin.
Miksi tätä kysyt? Oletko jonkun uskonnollisesti aktiivisen palveluksessa? Ei tietenkään ole pakko vastata.
Olisit sitten pyytänyt henkilökohtaisia vastauksia.
Kysyn herättääkseni keskustelua aiheesta ja koska asia kiinnostaa. En ole kenenkään "uskonnollisesti aktiivisen" palveluksessa.
mitä haluat. Haluat henk. koht. vastausta. Eihän tänne voi kirjoittaa mitä sattuu.
Minä en ainakaan ymmärrä, mitä toivot vastaukseksi. Minä uskon markkinatalouteen, vaikka en sitä kannatakaan.
Kuka on pyytänyt kirjoittamaan mitä sattuu. Eikä ketään ole käsketty. Saa kirjoittaa jos haluaa, mutta vapaaehtoistahan tämä on, vai mistä sinä sen pakon löysit?
Tulipahan mieleen, että yleensä palstat ovat väärällään väkeä joka on kokenut kuka mitäkin hirveyksiä ja odottavat vain että pääsisivät purkamaan kokemuksiaan. Tässä olisi ollut yksi tilaisuus. No mutta sinä et kuulu sitten tähän porukkaan. Ole ihan vapaasti hiljaa jos niin koet.
mihin itse uskot. Kirjotat uskonnolliselle palstalle. Siitä voi ymmärtää, että jollakin tavalla uskot uskonnon vaikutukseen liike-elämässä.
Eikö kysymyksesi kuuluisi jollekin muulle palstalle. Toivotaan kannanottoja.
Uskon Jumalaan. Olen tullut uskoon noin 15 vuotta sitten.
Uskonto on eri asia kuin usko. Uskonto on traditioita, elävässä uskossa oleminen taas tarkoittaa että ihminen on tehnyt henkilökohtaisen uskonratkaisun, on uudestisyntynyt ylhäältä.
Uskonnon vaikutus liike-elämässä todennäköisesti tuo rehellisyyttä liike-elämään jos perustaksi otetaan Raamatun opetus.
En tiedä, miksi olet niin noista liike-elämän asioista kiinnostunut. Oliko avaustekstissä sana "liike". Joskus uskonsuunnistakin mainitaan sana uskonliike, joka ei tarkoita kuitenkaan liike-elämää kaupallisessa mielessä.
Jos kyselen Jehovan todistajilta näistä avaustekstin asioista, niin tällä palstallahan se parhaiten käy.
Tässä linkki josta voit lukea mihin uskon. Ole hyvä.
http://www.greatcom.org/laws/finnish/
Se, että liike kasvaa ja menestyy, sen lisäksi että ryhmän jäsenet elävät raamatun ohjeiden mukaisesti ja asettavat hengelliset asiat miuiden asioiden edelle, on merkki että uskonto on Jumalasta. Ja vielä lisäksi uskovat, että Kristus tuli lihassa maan päälle.
Siispä oikean uskonnon ei tarvitse olla kaikkein suurin ja nopeimmin kasvava.
Vainoamisella käsitän että aiheutetaan suoranaista haittaa toiselle, sitä voi olla monenlaista, henkistä ja fyysistä. Välttämättä kaikki eivät yksilönä koe vainoa.
Jumala ja Hänen Sanansa, Raamattu ovat etusijalla. Raamattu on pyhä eikä siihen saa mitään lisätä eikä mitään siitä ottaa pois. Ilm.22:18-19.
"Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan":
"ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu".
Kuuluminen johonkin liikkeeseen, seurakuntaan, kirkkoon tms. ei pelasta ihmisen sielua. Vain Jeesuksen kautta käy tie taivaaseen.
Joh.14:6
"Jeesus sanoi hänelle: Minä olen tie ja totuus ja elämä: ei kukaan tule Isän tykö muutoin kuin minun kauttani".
Hmmm, mieleen tuli jossakin päin maailmaa vaikuttavat vainoamiset, jotka vaikuttavat siihen, ettei seurakunta näytä menestyvän, tai sen ei anneta menestyä. Jotkut uskovat joutuvat kokoontumaan salaa. Joskus vainoaminen saa aikaan että ihmiset enemmän vain alkavat etsiä Jumalaa.
"Onko työn menestyminen ja liikkeen jatkuva kasvu aina merkki siitä, että tämä uskonto on Jumalasta?"
Ei ole, Jehovan Todistajien historia osoittaa sen.
"Löytyykö oikea uskonto kun valitsee "kaikkein suurimman", nopeimmin kasvavan uskonnon?"
Ei, oikea uskonto löytyy Vartiotorniseuraa kunnioittavien Jehovan Todistajien keskuudesta.
"Onko sellainen ihminen Jeesuksen opetuslapsi, joka kokee osakseen vainoamista? - Mikä teidän mielestänne on vainoamista?"
Vainoamista on mm. tämä älytön nettivalehtelu muka oppimuutoksista ja vaikka pedofiliasta. Esimerkiksi YK:n jäsen Vartiotorniseura ei ole voinut olla, koska Vartiotorniseura ei ole valtio. Katolinen kirkko sen sijaan on tarkkailijajäsen. Tämä kaikki on merkki lopun ajasta ja pian koittavasta Jehovan suuren päivän sodasta.
Jeesuksen opetuslapsi käy ovelta ovelle ja antaa ihmisille toivon ikuisesta elämästä teokraattisen hallinnon alamaisuudessa. Jos sitä ei halua, niin saa sitten ansaitsemansa kohtalon.
oppimuutoksista????? Olen äimän käkenä. Sinä olet näitä uusiouskovaisia, jotka eivät VIELÄ tiedä mitään muutoksista.
>>>Jeesuksen opetuslapsi käy ovelta ovelle ja antaa ihmisille toivon ikuisesta elämästä teokraattisen hallinnon alamaisuudessa. Jos sitä ei halua, niin saa sitten ansaitsemansa kohtalon.>>>
- Onko pakko käydä ovilla?
- Eikö Jeesus kärsinyt syntiemme vuoksi ja kuollut puolestamme ja noussut ylös. Eikö hän jo sovittanut synnit puolestamme: PITÄÄKÖ PELASTUS VIELÄ ITSE ANSAITA OMILLA TEOILLA???
- Raamatussa ei sanota että Jumala antaa ihmisille toivon ikuisesta elämästä TEOKRAATTISEN HALLINNON ALAMAISUUDESSA. JOS SITÄ EI HALUA, NIIN SAA SITTEN ANSAITSEMANSA KOHTALON???
-Mitäs tuo tuollainen puhe on?
Lainaus:"Ei ole, Jehovan Todistajien historia osoittaa sen."
JHWH rykmentin historia onkin täynnä hullunkurisia juttuja. Ihan kuin jostain sarjakuvasta.
Lainaus: "Ei, oikea uskonto löytyy Vartiotorniseuraa kunnioittavien Jehovan Todistajien keskuudesta."
Ei sitä nyt sentään pidä kuoliaaksi naurattaa.
Lainaus: "...älytön nettivalehtelu muka oppimuutoksista ja vaikka pedofiliasta."
Tsot,Tsot! Mitä vanhimmat sanoisivat, kun kuulisivat, että olet mennyt lukemaan "valeita" netistä. Kyllä tulisi runtua. Kiertäisit ovelta ovelle maailmanloppuun asti. Sehän teidän suurviisaiden mukaan on tullut ainakin vuosina 1914,1915,1925,1935,1975...
uskolleen oikeutta, kun heitä vainotaan? Kuinka monia uskon- ja aateryhmiä vainotaan ja painostetaan maailmassa?
En tiedä miten paljon näitä eri ryhmiä maailmassa on. Varmasti niitä on paljon.
Harri Heinon kirja "Mihin Suomi uskoo" luettelee eri kirkkoja ym. uskonnollisia ryhmiä joihin Suomessa uskotaan. Niitä oli myös paljon.
Vainoamisesta tuli ajatus, että joskus uskova voi omalla käytöksellään aiheuttaa vainoamista, joka ei varsinaisesti ole vainoa siitä syystä, että hän seuraisi Jeesusta tai kuuluisi johonkin tiettyyn uskonnolliseen ryhmään, vaan aivan suoranaisesta typerästä käytöksestä johtuvaa "vainoa". Eli viisautta saa pyytää Jumalalta ja viisautta myös paljon tarvitaan...
On monia ryhmiä jotka kasvavat suurella voimalla: mm. islam, katolinen kirkko, hindulaisuus...
Ei kai se sinänsä merkitse "oikean" uskonnon löytämistä vaikka kyseinen liike nopeasti kasvaisi.
Vainoamista on sellainen toiminta jolla häiritään uskovan ihmisen elämää nimenomaan sen vuoksi että tämä henkilö kuuluu johonkin uskonnolliseen ryhmään.