Onko Työterveyslääkäri "jumala"?

Työkyvytön

Missä on työterveyslääkärien moraali ja lääkärin vala?

Itselläni kipeytyi 6/2005 oikea olkapää niin pahoin että en enään voinut olla töissä. Ortopedillä kävin ja todettiin, että jänteessä ollut kalkki on tehnyt tuhojaan; tulehdusta ja jänteen yläpää ulkoreunastaan rikki. Lähetettiin sairaalaan leikkaukseen ja sairaslomalle.
Leikkausjonoon tosin pääsin vasta 10/2005!(Tästä lähtee sitten hoitotakuu 6kk,eli leikkaukseen ehkä huhtikuussa...)

Nyt on sitten puolenvuoden aikana oireet vain lisääntyneet; molemmat olkapäät kipeä, molemmat kyynärpäät kipeät, sormien nivelet toisinaan kipeät.
Välillä olen muutaman viikon ollut töissä kun työterveyslääkäri ei ole suostunut jatkamaan sairaslomaani. Yhtenä syynä se, että sairaslomani tulee niin kalliiksi firmalle! Joulukuussa hän lähetti ortopedille kun ei halunnut itse kirjoittaa sair.lomaa. Ortopedi vaan totesi että onneksi hänen ei tarvitse ajatella firman kustannuksia ja kysyi minulta kuinka pitkälle hän sair.loman kirjoittaisi.
Tammikuun olen ollut kesälomalla ja pari viikkoa töissä. Tänään taasen jouduin menemään työ.terv. lääkärille anelemaan sair.lomaa kun kädet ovat niin kipeät. Antoi jopa 1,5vk ja sanoi että tule sitten ensi viikon perjantaina uudelleen ellei kädet ole parantuneet. Ja että kyllä sitä pitäis pyrkiä olemaan töissä vajaakuntoisenakin.
Jos kädet ovat olleet puoli vuotta kipeät niin ei ne varmaan 1,5viikossa parane...
Lisäksi kun olen nyt oikean käden okapään vuoksi leikkausjonossa ja vasen käsi on melkein yhtä huonossa kunnossa niin mitenkähän tämä työterveyslääkäri ajattelee minun pärjäävän leikkauksen jälkeen "kädettömänä". Tämän sanoin tänään hänelle mutta ei tullut mitään selkeää vastausta.
Luulis että oikean olkapään leikkauskin onnistuisi paremmin kun siellä ei olisi tulehdusta??

Saavatkohan työterveyslääkärit bonusrahaa sen mukaan kuinka vähän on sairaslomia kirjoiteltu?

1

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kipu-palstalla

      ...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3829
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2964
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      741
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe