vuotoa?

apuapua

moi..käytän e-pillereitä jo 6 kuukautta..menkkani pitäisi alkaa viikon päästä torstaina mutta äsken kun olin vessassa niin paperiin tuli ruskeaavuotoa..ihan kuin menkkani alkaisi jo nyt..en kyl usko et alkaa mut miks tuli vuotoa viikkoa ennen alkamista??ennen ei ole tullut..pillerit sopivat ihan hyvin..joskus on tullut vähän vuotoa menkkojen keskivälissä kun on ollut yhdynnässä mutta joku sano että se johtui ovulaatiosta..muuten ei ole ikinä ennen vuotanut..mitä hittoa tää on??vähän pelottaa et joko ne alkaa..en oo unohtanut kertaakaan pilleriä.osaisko joku kertoa mitään??

6

375

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • välivuotoa

      nou hätä sitä sattuu pilsujen kanssa.

      Terveisin kaiken nähnyt ja kokenut ehkäisy ekspertti

      • apuapua

        onko se normaaliakin??oon joskus ennenkin popsinut noita samoja e-pillereitä eli merciloneja putkeen n. 2-3vuotta.sillon en muistaakseni vuodellut välissä..en tajua..eikö ne pillerit yhtäkkiä sovikkaan minulle?


    • hormonitaso

      Tiputteluvuoto voi tarkoittaa sitä, että käyttämissäsi pillereissä on liian matala hormonitaso sinulle eli ne eivät enää pidä kohdun limakalvoa kasassa. Jos tiputtelu jatkuu häiritsevänä, niin merkin vaihto on paikallaan.

      Tietoisku: ovulaatiota ei tapahdu, kun syö e-pillereitä.

      • apuapua

        on vuotanu jo kokopäivän ja alavatsassa tuntuu siltä että menkat alkaisi..jos ne alkavat niin syönkö noi viimeset pillerit vai miten pitäisi tehdä?


      • ihku00
        apuapua kirjoitti:

        on vuotanu jo kokopäivän ja alavatsassa tuntuu siltä että menkat alkaisi..jos ne alkavat niin syönkö noi viimeset pillerit vai miten pitäisi tehdä?

        Jatkat ihan normaalisti listan loppuun ja pidät taukoviikon. Älä missään nimessä lopeta listaa kesken, voit tulla raskaakksikin! Eiköhän tuo asia seuraavan lista aika korjaannu.


      • merkkiä
        apuapua kirjoitti:

        on vuotanu jo kokopäivän ja alavatsassa tuntuu siltä että menkat alkaisi..jos ne alkavat niin syönkö noi viimeset pillerit vai miten pitäisi tehdä?

        Jatka vaan pillerien syömistä ihan normaalisti. Varaa aika lääkärille ja vaihda pillerimerkkiä, jos tiputtelu jatkuu seuraavankin laatan aikana (toki voit varata ajan jo heti). Mutta syö nykyistä merkkiä niin kauan, kunnes saat uudet pillerit. Lyhyt tauko pillerien käytössä saisi vain hormonitoimintasi täysin sekaisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      34
      11301
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      62
      9162
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5455
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3754
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3690
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3599
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3348
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      61
      2713
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      72
      2430
    10. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      15
      2249
    Aihe