Minkälainen on tyypillinen feministi:
- porvarilliset arvot (raha on ykkönen)
- ei näe miehiin kohdistuvaa epäoikeudenmukaisuutta millään yhteiskunnan sektorilla.
- on heteromies foobinen.
- kunnioittaa ja puolustaa niitä, jotka ovat samoinajattelevia kuin itse ovat.
- uskoo vain tilastoihin ja kiintiöihin.
- yhdyntä on hänen mielestään naisen raiskaus.
- paras ystävä: hieromasauva
- kannattaa seksin oston kieltämistä, mutta vastustaa seksin myynnin kieltämistä.
- on omasta mielestään oikeamielinen.
- porvarilliset arvot (raha on ykkönen)
- ei näe miehiin kohdistuvaa epäoikeudenmukaisuutta millään yhteiskunnan sektorilla.
- on heteromies foobinen.
- kunnioittaa ja puolustaa niitä, jotka ovat samoinajattelevia kuin itse ovat.
- uskoo vain tilastoihin ja kiintiöihin.
- yhdyntä on hänen mielestään naisen raiskaus.
- paras ystävä: hieromasauva
- kannattaa seksin oston kieltämistä, mutta vastustaa seksin myynnin kieltämistä.
- on omasta mielestään oikeamielinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Feministien näkökulmasta:
- sukupuolella ei ole mitään merkitystä, mutta päättäviin elimiin on saatava mahdollisimman paljon naisia, koska naiset osaavat tehdä tasa-arvoisempia päätöksiä kuin miehet
- alkoholisoitunut mies on surkea luuseri ja sika, joka on itse ajanut itsensä kurjaan jamaan, kun taas alkoholisoitunut nainen on ankean lapsuuden, seksuaalisen hyväksikäytön, työttömyyden tai vaikean parisuhteen uhri
- ”auervaaraksi” paljastuva mies on häikäilemätön huijari ja rikollinen, mutta miehiltä rahat huiputtava nainen vain kostaa miesten taholta elämässään kokemansa vääryydet
- edellinen käänteisesti: naisen huijaamaksi joutunut mies on naurettava, hyväuskoinen typerys, miehen huijaamaksi joutunut nainen taas hyväksikäytetty uhri
- kristinusko on vanhoillista ja tasa-arvoa haittaavaa, mutta lähetystyö kannatettavaa maissa, joissa jokin toinen uskonto alistaa naisia
- vieraat kulttuurit ovat rikkaus, joita pitää ymmärtää ja suvaita, mutta noiden kulttuurien naiset on vapautettava oman kulttuurinsa kahleista
- prostituutiota pitää vastustaa, mutta sitä harjoittavia naisia on puolustettava, koska he ovat uhreja
- yhteiskunnalta vaaditaan toimia naisiin kohdistuvan väkivallan vähentämiseksi, mutta pitää puolustella naisia, jotka eivät turvaudu apuun eivätkä irrottaudu väkivaltaisista
suhteistaan
Mitä ihmettä tuo taas on - lähetystyöhän on se vihoviimeinen asia, kaikenlaisista kiihkomielisistä hihhuleistahan on huomattava osa maailmamme ongelmista lähtöisin. Tietysti vanha kunnon money money on taas monen lähetyksen takana...
Tehkää palvelus pakanoille ja antakaa heidän olla rauhassa, on tämän pienen kiukkuisen femakon motto.
Tuossa yhdessä keskustelussa kyselin, miten naisten asemaa voitaisiin auttaa maissa, joissa se on todella kurja. Useammassakin vastauksessa tuli esille tuo kirkon tekemä työ naisten koulutuksen ym. hyväksi.
kirkko on järjestänyt ja terveydenhuoltoa, mykypäivänä toivottavasti kirkkokin toimii enenmmän humaaneista periaatteista jättäen Raamatull alyömisen vähemmälle.
En kuitenkaan voi olla pohtimatta, että millainen olisi noissa maissa tilanne, elleivät olisi muinoin menneet sinne räpeltämään, miekalla viemään Jumalansanaa ja miekalla ottamaan luonnonvaroja...
Muslimimaissakin toimii naisasia- ja ihmisoikeusliikekitä. He(kään) eivät pidä siitä, että kaikenmaailmaan pallosilmät taikinanaamat tulevat sinne päsmäröimään, he haluavat vaikuttaa omaan yhteiskuntaansa omilla tavoillaan jaomista lähtäkohdistaan. Jotkut aivan täyspäiset musliminaiset ovat ryhtyneet käyttämään huntua vain ja ainoastaan protestiksi tuputetulle mallille.
... tuo kristinusko aikoinaan tähänkin maahan tuotiin. Olisikin mielenkiintoista pohtia, millaiseksi historiamme olisi muodostunut, jos suomalaiset olisivat saaneet pitää omat jumalansa (esim. Vellamo, veden emäntä)...
kiehtonut minuakin ja keskustelin kerran siitä tunnetun älykkään feministin, Kaari Utrion, kanssa. Hän kyllä palautti minut maan pinnalle, jollei olisi tullut Ruotsi, olisi tullut Venäjä, ja siinä tapauksessa olisimme nytkin soma pieni osa suurta Venäjänmaata ja nokiat keksittäisiin jossain muualla.
Nykyäänhän on uskonnonvapaus, joten kukaan ei varmaan kiellä meitä palvomasta vaikka Hittavaista (joka Agricolan mukaan toi jänikset pensaasta).
Voit valita näistä:
http://www.katajala.net/viikinkiaika/suomi/agricola.html
HYVÄ !
omaperäistä, onnitteluni.
Porvarillisista arvoista nimittäin.
mikä on sitten heteromiehen phobia?
Minkälainen on tyypillinen feministi:
- porvarilliset arvot (raha on ykkönen) EI
- ei näe miehiin kohdistuvaa epäoikeudenmukaisuutta millään yhteiskunnan sektorilla. EI OLE NOIN
- on heteromies foobinen. NO EI OLE
- kunnioittaa ja puolustaa niitä, jotka ovat samoinajattelevia kuin itse ovat. TIETYSTI
- uskoo vain tilastoihin ja kiintiöihin. HEHE,NO EI TODELLAKAAN
- yhdyntä on hänen mielestään naisen raiskaus. EI KAI SENTÄÄN
- paras ystävä: hieromasauva EI OLE
- kannattaa seksin oston kieltämistä, mutta vastustaa seksin myynnin kieltämistä. ON
- on omasta mielestään oikeamielinen. ON
Eli 3/4 mukamas tuon mukaan.
"- on heteromies foobinen. NO EI OLE"
mistä tiedät, että heteromies ei ole foobinen?
Raha on ykkönen.
- terve talouselämä on hyvinvoinnin perusta.
- näkee tottakai miehiin kohdistuvan ennakkoluuloisuuden esim. siten, ettei mies muka opi tiskaamaan rikkomatta astioita! Oppii kyllä!
- tilastot faktaa. Kiintiöt tarpeellisia, kun mikään muu ei toimi.
- VASTENTAHTOISEN NAISEN KANSSA YHDYNTÄ ON RAISKAUS (ei pitäisi olla vaikeaa ymmärtää)
Naisen paras ystävä.
- se on se, mikä löytyy naisen omien korvien välistä.
"
Kiintiöt tarpeellisia, kun mikään muu ei toimi.
"
Kannattaisitko kiintiöitä myös yksityisiin yrityksiin? Toisin sanoen olisitko halukas lakisääteisesti rajoittamaan yrityksen vapautta rekrytoida itse sopimakseen katsomia henkilöitä.
Entäs kannatatko mies kiintiöitä nyt naisvaltaisille aloille, kuten vaikkapa sairaanhoito?
Olen sitä mieltä, että myöskään yksityisellä sektorilla ei saa harjoittaa sp syrjintää. Nyt ei ole kysymys siitä, että palkataan epäpätevä henkilö. ;)
Minusta taas yksityisellä on oikeus omassa firmassaan päättää asiat ihan miten parhaaksi näkee.
Vaikea ajatella tilannetta, että joutuisi rekrytoimaan jonkun vasten tahtoaan. Voisi sillä rekrytoidullakin olla aika v...mäiset oltavat.
Työsopimuksissa kun on yleensä kohta jossa lukee, että 'työntekijä on velvollinen tekemään myös muuta kuin toimenkuvaansa kuuluvaa työtä'.
Katsos pannaan kiintiöfeministit kahvinkeittoon, jopas nyppii.... :)
"Työsopimuksissa kun on yleensä kohta jossa lukee, että 'työntekijä on velvollinen tekemään myös muuta kuin toimenkuvaansa kuuluvaa työtä'.
"
Tuo kohta nousee juuri ongelmaksi ja nämä työt jaetaan taas sukupuolisidonnaisesti.
lenkkimakkara ja kalja unohtuivat listastasi.
SAIRAASTI.
Miehet Thaimaahan !