Dan. 7:3
Ja merestä nousi neljä suurta petoa, kukin erilainen kuin toinen.
onko nämä niitä?
5
187
Vastaukset
- shy
Pedot kuvaavat valtakuntia joilla on maailmanherruus.
Neljäs oli Rooma joka myöhemmin jakaantui Euroopan valtakunniksi.
Kymmenen noista Rooman valtakunnan alueelle syntyneistä vatakunnista on ollut johdossa.
Eräs niistä tuhoutui toisen maailmansodan aikan ja tuhosi "pyhien kansaa".
Se valtakunta ei ole saanut vielä rangaistustaan siitä teostaan.Se rangaistus tulee seuraavalla kerralla kun se jälleen hyökkää, nyt omassa maassaan asuvien "pyhien kansan" kimppuun.
Tässä välissä on eräs valtakunta,joka ei ollut Rooman alueelta, maailman johtavana valtakuntana.
Johtava kansakunta on ollut aina se kansa jonka keskuudessa juutalaiset ovat määrällisesti olleet enimmin edustettuina muun kansan seassa.Niin nytkin.
Tuota kansakuntaa nimitetään profeettojen ennustuksissa myös "Babyloniksi" ja kansalaisia "kaldealaisiksi" .
Daniel kirjoittaa ,toisin kuin adventistit tulkitsevat, koko ajan maallisen Israelin kohtaloista.Kuten näet mitä Danielille sanottiin, puhe on Israelilaisista;Dan.10:14. Ja minä tulin opettamaan sinulle, mitä on tapahtuva sinun kansallesi päivien lopulla; sillä vielä tämäkin näky koskee niitä päiviä."
Tässä on koottuna selitys Danielin näkyjen kohdekansasta jonka kohtaloon nuo petovallat liittyvät.
Mielenkiintoista on, että petovallat ovat nimikristittyjä kansakuntia eikä niiden joukossa ole muita kansakuntia.- katoppas vaan
Näyttää olevan kaikki ennustukset juutalaisista kun vähän tarkemmin katsoo, vai mitä mieltä kansa on?
Danielista 12 luku,1. Siihen aikaan nousee Miikael, se suuri enkeliruhtinas, joka seisoo
sinun kansasi lasten suojana. Ja se on oleva ahdistuksen aika, jonka kaltaista ei ole ollut siitä saakka, kuin kansoja on ollut, hamaan siihen aikaan asti. Mutta siihen aikaan pelastetaan sinun kansasi, kaikki, jotka kirjaan kirjoitetut ovat.
2. Ja monet maan tomussa makaavista heräjävät, toiset iankaikkiseen elämään, toiset häpeään ja iankaikkiseen kauhistukseen.
3. Ja taidolliset loistavat, niinkuin taivaanvahvuus loistaa, ja ne, jotka monta vanhurskauteen saattavat, niinkuin tähdet, aina ja iankaikkisesti.
4. Mutta sinä, Daniel, lukitse nämä sanat ja sinetöi tämä kirja lopun aikaan asti. Monet sitä tutkivat, ja ymmärrys lisääntyy.
5. Ja minä, Daniel, näin, ja katso, siellä seisoi kaksi muuta, toinen virran tällä rannalla, toinen virran tuolla rannalla.
6. Ja toinen sanoi pellavapukuiselle miehelle, joka oli virran vetten yläpuolella: "Kuinka kauan on vielä näitten ihmeellisten asiain loppuun?"
7. Ja minä kuuntelin pellavapukuista miestä, joka oli virran vetten yläpuolella, ja hän nosti oikean ja vasemman kätensä taivasta kohti ja vannoi hänen kauttansa, joka elää iankaikkisesti: "Siihen on vielä aika, kaksi aikaa ja puoli aikaa. Ja kun pyhän kansan yhden osan hajotus on loppunut, silloin nämä kaikki täyttyvät."
8. Ja minä kuulin, mutta en ymmärtänyt, ja minä sanoin: "Herrani, mikä on oleva näitten päätös?"
9. Niin hän sanoi: "Mene, Daniel, sillä ne sanat pysyvät lukittuina ja sinetöityinä lopun aikaan asti.
10. Monet puhdistetaan, kirkastetaan ja koetellaan, mutta jumalattomat pysyvät jumalattomina, eikä yksikään jumalaton ymmärrä tätä, mutta taidolliset ymmärtävät.
11. Ja siitä ajasta, jolloin jokapäiväinen uhri poistetaan ja hävityksen kauhistus asetetaan, on oleva tuhat kaksisataa yhdeksänkymmentä päivää.
12. Autuas se, joka odottaa ja saavuttaa tuhat kolmesataa kolmekymmentä viisi päivää.
13. Mutta sinä, mene, siksi kunnes loppu tulee; ja lepää, ja nouse osaasi päivien lopussa."
Rauhaa ja hei
Nuo pedot ovat historiaa kaikki.
Eläimilä kuvatiim erityisesti pakanakansoja, ja sana "peto" kuvaa väkivaltaista voimaa aina.
Danielin näkemät pedot olivat symboleja neljästä kuninkaasta. (Dn 7:17)
1. Kuin leijona ja kotkan siivet?
Babylonia.
2. Karhu= Meedia Persia.
3. Leopardi= Aleksanteri Suuri.
4. Rautaiset hampaat, kymmenen sarvea.
Rooman valta. Raakaa voimaa. Colosseumilla 50 000 katsojaa hurrasi gladiaattoritaisteluissa, ja kun kristittyjä syötettiin eläimille yms. heille mukavaa ohjelmanumeroa kristittyjen murhaamisessa vainoissa.
Roomasta on sitten lähtenyt keskiajalla toiset kristittyjen vainot.
Alamaisuutta on aina vaadittu keisarille tai paaville, Jumala ei ole kelvannut näissä tapauksissa historiassa.
(En puhu tästä päivästä)
Täsä tämä lyhyesti
Jumalan siunausta
jari laurila- lähti
tämä näky koskee uudestikastajalahkoja, joiden altaissa sammakot lisääntyvät, yksi taisi lähteä sen ellenin suusta?
Ilm. 16:13
Ja minä näin lohikäärmeen suusta ja pedon suusta ja väärän profeetan suusta lähtevän kolme saastaista henkeä, sammakon muotoista. - Sivusta seuraaja
lähti kirjoitti:
tämä näky koskee uudestikastajalahkoja, joiden altaissa sammakot lisääntyvät, yksi taisi lähteä sen ellenin suusta?
Ilm. 16:13
Ja minä näin lohikäärmeen suusta ja pedon suusta ja väärän profeetan suusta lähtevän kolme saastaista henkeä, sammakon muotoista.Höpöjäpä tunnut kirjoittelevan ilman mitään historian tuntemusta. Jote sanoisin vain tähän sinulle, että Lapsen tieto naisen muisti,mut ei
oo partasuun urohon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä2011408Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa463954Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1133140Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1342454Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin942166Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh2001804Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3071069Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta18855Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143785- 53729