Onkohan se ruumin mallista/muodosta kiinni, että
joistakin tyypeistä tulee vaan enemmän semmosen calvin klein-alusvaate tyyppejen näkösiä, toisista sitten vähemmän CK alusvaate mallejen näkölsiä näkösiä, vaikka reeni ohjelmat oiskin ihan samanlaisia?
Lihasvoimaan ja yms. kohdalla tuskin on eroja eri ruuminrakeinteisten kohdalla.
joistakin tyypeistä tulee vaan enemmän semmosen calvin klein-alusvaate tyyppejen näkösiä, toisista sitten vähemmän CK alusvaate mallejen näkölsiä näkösiä, vaikka reeni ohjelmat oiskin ihan samanlaisia?
Lihasvoimaan ja yms. kohdalla tuskin on eroja eri ruuminrakeinteisten kohdalla.
Vastaukset 9
Vanhimmat
aika paljon perimästä kiinni miltä näyttää. joillakin on isot ja näkyvät lihakset vaikka ei olis treenannu juuri mitään. ja rasvaprosentti voi olla ihan olematon vaikka söis ku hevonen.
älkää väittäkö vastaan sillä tiiän ton liianki hyvin ku serkku on just sellane :))
ärsytää ku mulle ei tullu semmosia geenejä..(mut niin se vaan kova treeniki tehoaa!:)
malleille kait on tärkeintä olla sopusuhtainen kropaltaan missä lähes kaikki lihakset on treenattu(eihän ne muuten näytä hyvältä!?)
salilla näkee paljon sellasia joilla on aivan surkea ryhti..käyrä selkä tai jotain. kait menny treenis jotain pahasti pieleen..
lyhemmälle tämä laji sopii paremmin kuin pitemmälle valitettavasti!! Ite 193cm.
Mutta lyhyistä kavereista tulee jäpiköitä !
Pitkä kaveri, jolla jonkun verran lihakset näkyvissä parempi kuin 170 senttinen kaappi !
No hartiat on hyvä esimerkki. Ei hartioiden leveyttä pysty sinänsä kasvattamaan vaikka kuinka nostelis sivuille.
Kaventamalla vyötäröä saa "leveämmät" hartia.
Onko niin että vinot vataslihakset supistavat vatsaa ?
pystyy hartioita leventämään. Ensinnäkin, kun kehität olkapäiden deltalihaksia, niin saat pallomaiset ja vahvat olkapäät...hartiat näyttävät leveämmiltä. Monet kehonrakentajat, mm. Franco Columbo tai Arska, ovat olleet aika pienikokoisia, mutta katsoppa nyt heidän deltalihas-lohkojaan!!! Vielä kun vahvistat rinta ja selkälihaksia (kaiken muun lisäksi), niin on kuin "syylät kainalossa"-olo.
Vinot vatsalihakset pikemminkin leventävät vyötärönseutua... Vyötärön kaventaminen (edestä katottuna) taitaa olla aika vaikeeta muuten kun vähentämällä rasvaa tai poistamalla parit kylkiluut. Syvät vatsalihakset auttaa pömppömahaa(sivulta) pysyyn sisässä..
Mitkä liikkeet erityisesti vaikuttavat syviin vatsalihaksiin ?
Voimapyörä. Ja sitten jonkinlainen isometrinen harjotus, jossa ollaan tavallaan etunojapunnerrusasennossa kyynärpäät ja varpaat lattiassa... eli vatsalihaksia jännittämällä pidetään lantio korkeella...