Adventistien ruokailu

alempana väiteltiin liharuoista mitä sa syödä ja mitä ei. Minusta adventisteilla on terveelliset ja hyvät periaatteet ruokailunsa suhteen. Ei kenelläkään luulisi olevan aihetta puuttua toisen ruokailutapoihin. Itsekin mielelläni jotain rukavaliota noudattaisin jos pystyisin. Onneksi ne asiat ei ole pelastuksen esteinä kenellekään kukin syököön omantuntonsa mukaan.

Lihansyönnistä vielä, että meillä suomalaisilla on esimerkiksi hirvenlihaa mahdollisuus pakastaa elintarvikeraaka-aineeksi useammalla kansalaisella. Hirviä on pakko kaataa vuosittain kannan paisumisen vuoksi. Ei kai niitä lihoja kannattaisi hukatakaan?

Itselläni loppui jäniksenlihan syönti uskoontultuani, ei sitä kovin mielellään syönyt aikaisemminkaan, mutta kinkunsyönti on jatkunut edelleenkin ja hyvältä maistuu.
4917
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Syödään kaikkea mitä eteen laitetaan. Kiitetään että on joka päivälle ruokaa saatavissa. Ja niinkin hyvin että jopa lihaakin syödä saadaan.
Onneksi ei tarvi elää tässä yhteiskunnassa pelkällä kasvisruoalla aliravittuna, vaan yltäkyllin pöydät notkuu herkuilla. Jumalalle Kiitos!

Äänestä

Hei Herrassa

Joo totta puhut paljon.

Kyllä me advtistit ollaan sekasyöjiä.
Kasvisterveyskasvatus, josta on kyse, on ollut profetian Hengen ohjeita terveyskasvatusmielessä,
ja tähdännyt lopun aikaan jolloin eläintaudit lisääntyvät. Todeksihan kävi kun terveysproffat ja -tohtorit suosittavat samanlaista ruokalautasta kuin EGW joskus 1840 luvulla jo.

Kyllä me suositamme 3 Moos 11 Jujalan treveysneuvoja, ja siihen syötävien joukoon hirvikin ymmärtääkseni.
On ravintoketjun alkupäässä, ja kasvissyöjä, niin liha on hyvää.

Itse jätin punaisen lihan joskus kovien rasvojen vuoksi pois, jo kauan ennen kuin uskoon tulin.
Sydänterveysasia minulla.
Sanoisin että jos lihaa syö, ei söisi sitä usein, vaan esim kerran viikossa?
Suomalainen tekee virheen kun joka päivä pitää olla lihaa. Ei terveys kestä.
Lihassa on epäedulliset vaikutukset, tarkemmin: http://www.netikka.net/jarinraamattuhotelli
Osasto "Terveys ja raittius."

Me olemme paljolti sekasyöjiä kuten muutkin, ja lakto-ovo-vegetaristeja, eli munat ja maitotuotteet käy.
Itse olen semivegetaristi, eli valkoinen liha käy joskus. En valmista siitä ruokaa, mutta nautin kerran viikossa yleensä erikseen annoksen.
Puhdas vegaani on harvinaisuus joukossamme kuitenkin.

Pyhän Hengen temppelin jokainen hoitaa ymmärryksensä mukaan. (1 Kor 3:16-17)
Ruokamääräyksiä ei ole kirkossamme koskaan ollut, eikä kukaan koskaan vahtinut toisten syömisiä ja juomisia. Tervyuskasvatusta on kaikki ruoka-asiat.

Kyllä meillä kolareita olisi paljon enemmän hirvien aiheuttamia, jos ei metsästettäisi.
Itse en pysty ampumaan eläviä, en ole opetellut.
Säälin eläimiä aina.

Jumalan siunasta Sinulle paljon
jari laurila

Äänestä
  • T.Eläinrakas

    Äänestä

  • kotieläintä? kirjoitti:

    T.Eläinrakas

    Hei Herrassa

    On minulla Lyyli ja Riku!
    Isovanhempieni mukaan nimetty undulaattipariskunta.

    Lyyli on keltainen, ja Riku (Rickhard) vihreä.

    Kun Riku oli Lyyliä tapaamassa nuorena oli Lyyli voitelemassa sokean isänsä silmiä kerran, ja Riku seisoi vierellä.
    Sokea isä sanoi: "Älä sitten vaan Lyyli haksahda niihin "Kurpan seppiin", ne on kaikki nin pahoja juomaan!

    Riku seisoi vierellä?!
    Rikun charmi kuitenkin puri eikä Lyyli piitannut isänsä varoituksista.
    Viina maistui, mutta olivat kärryseppiä ja kovia juomaan monessa polvessa jo, mutta aivan mahdottoman kovin työmiehiä vaikka viina maistui.

    Riku ei malttanut mennä sänkyyn aina nukkumaan, kun pelkäsi nukkuvansa liikaa pehmeässä sängyssä, ja työt viivästyi.

    Työhulluus periytyi minuunkin, ja poltin itseni loppuun kerran pahasti. Samoin kalja maistui, mutta nyt olen raivoraitis uskoni myötä.

    Ottaisin kyllä kissan ja koirankin, mutta linnut voin jättää jopa kolmeksi viikoksi kun lomalle lähden, kun hyvin evästän ja juomaveden ensin keitän ettei pilaannu.

    Muut eläimet eivät oikein kerrostalossa yksinäisen hoivissa menesty.

    Jumalan siunausta
    jari laurila

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


hellariuskis kirjoitti:

alempana väiteltiin liharuoista mitä sa syödä ja mitä ei. Minusta adventisteilla on terveelliset ja hyvät periaatteet ruokailunsa suhteen. Ei kenelläkään luulisi olevan aihetta puuttua toisen ruokailutapoihin. Itsekin mielelläni jotain rukavaliota noudattaisin jos pystyisin. Onneksi ne asiat ei ole pelastuksen esteinä kenellekään kukin syököön omantuntonsa mukaan.

Lihansyönnistä vielä, että meillä suomalaisilla on esimerkiksi hirvenlihaa mahdollisuus pakastaa elintarvikeraaka-aineeksi useammalla kansalaisella. Hirviä on pakko kaataa vuosittain kannan paisumisen vuoksi. Ei kai niitä lihoja kannattaisi hukatakaan?

Itselläni loppui jäniksenlihan syönti uskoontultuani, ei sitä kovin mielellään syönyt aikaisemminkaan, mutta kinkunsyönti on jatkunut edelleenkin ja hyvältä maistuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu