kunnon puskurit

ole sellaisia kunnon kumisia puskureita autoissa kun esim vanhoissa saabeissa?? no tietysti ulkonäköseikoista.
nykyajan muoviset korinväriset puskurit eivät oikein aja sitä puskurien perustehtävää että pienissä kolhuissa (esim.parkkipaikoilla) ei tulisi mitään vahinkoa. mutta nämä uudet muovipuskurit ovat heti halki ja maalit on pois. turha on sitten itkeä korkeita vakuutusmaksuja kun jokaisesta pikku hipaisusta tulee aikamoinen lasku.
8587
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

autonvalmistajien yksi päätavoitteista , valitettavasta sitä ei voida toteuttaa ns. saabin puskureilla !

Progressiivinen keularakenne on myös tullut tullakseen johon "pehmeä" keula kuuluu myös , eli asteittain ns. kirraava rakenne mahd. nokkakolaritilanteessa !

Kylmä totuushan on että esim 60kmh:n nopeudessa tapahtuvassa nokkakolarissa uusi nissan micra on turvallisempi selkeästi kuin vanha 99 mallin megapuskurisaabi .

Näin se vaan menee !

http://www.citroen.fi/citroen.html

Katsoppas C3 uutuusmallin mattamustapuskureita , noita on selkeesti halvempi fiksata kuin maalinvärisiä !

Ja monesti puskuriasioissa on turhaa vaivata vakuutusyhtiötä :

http://www.smartrepair.fi/

Äänestä
  • Mikä ihme on vuoden 1999 Saabin megapuskuri? Saabin ja Volvon joustopuskureita saat mennä etsimään 1970-luvulle ja 80-luvun alkuun.

    Äänestä

  • mitä? kirjoitti:

    Mikä ihme on vuoden 1999 Saabin megapuskuri? Saabin ja Volvon joustopuskureita saat mennä etsimään 1970-luvulle ja 80-luvun alkuun.

    Ei siis 1999.

    Saab 99 oli maailman kaunein automalli ja on tietysti edelleenkin. Tokana tulee Saab 90. Seuraava Saab 900 Combi Coupe.

    Äänestä

pitäähän niitä halpoja, muutaman sadan euron muovikatteita saada kaupaksi. Tollanen vanha kumipuskuri kestää liikaa, joten niistä ei saa tarpeeksi katetta. Nyt kun joku korokkeen reuna tms vähän kolhasee, niin ainakin kovassa pakkasessa se on laaki ja vainaa. Sitten vaan merkkilikkeestä uutta osaa ostamaan. Voihan niitä nykyään tosin (muovi)hitsata kasaan jos ei pahasti rikki. Ulkonäkö on varmaan myös pääasia, tuninki-peleissähän tuo etukate on yleensä vaihdettu sporttisempaan...

Äänestä
  • Jo Golf 4 koppaseen maksaa etupuskuri n. 1000 euroa metallivärillä maalattuna !

    t. jänön kanssa törmännyt

    Äänestä

Näyttäähän ne korin väriin maalatut puskurit huomattavasti paremmilta. Ja voihan sitä olla törttöilemättä parkkipaikalla.

Äänestä

merkeissä ne "puskurit" on täysin kosmeettiset ja menee rikki jo pienestä pususta vaikka lumipenkkaan. Esim. volkkarissa ne puskurit kestää parkkipaikkatötöilyn ilman vaurioita. Maalit voi toki lähteä jos hiertyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miksei enää kirjoitti:

ole sellaisia kunnon kumisia puskureita autoissa kun esim vanhoissa saabeissa?? no tietysti ulkonäköseikoista.
nykyajan muoviset korinväriset puskurit eivät oikein aja sitä puskurien perustehtävää että pienissä kolhuissa (esim.parkkipaikoilla) ei tulisi mitään vahinkoa. mutta nämä uudet muovipuskurit ovat heti halki ja maalit on pois. turha on sitten itkeä korkeita vakuutusmaksuja kun jokaisesta pikku hipaisusta tulee aikamoinen lasku.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu