Mietinpähän tässä vaan, josko lopettaisin noiden e-pilleriden syönnin. Mitenköhän on, palaisivatkohan nuo kivuliaat ja runsaat kuukautiset, epäsäännöllisyys ja muu kurjuus lopettamisen jälkeen. Kokemuksia voisi kirjoitella.. P.S. oma pillerimerkkini on Yasmin..
No More Pills
6
1005
Vastaukset
- pois
Kun aloitin pillereiden syönnin ei minulla ollut kivuliaita eikä runsaita kuukautisia. Kun lopetin (yritin) niin johan tajusin mistä monet ystävättäreni olivat puhuneet.. ja äkkiä lekuriin hakemaan pillerit.
En osaa sanoa miten sinulle käy. Kokeilemalla se selviää... - pillereiden popsimisen
pillerit eivät sovi minulle ollenkaan:niitä syödessä olen masentunut,seksi ei maistu, mieliala kiukkuinen ja jopa aggressiivinen. Tuntuu kuin olisin ollut jossain hormonipöpperössä koko ajan...Nyt lopettaminen jälkeen olo on ihanan normaali,tasapainoinen ja halutkin palasivat:) Nainenhan voi tulla raskaaksi vain 12-24 tuntia ja se on aika tarkkaan itselläni kierron 14-15 päivä.Loppukierron ajan en käytä ehkäisyä,vain ennen ovulaatiota.
- ...
kyl voi tulla raskaaksi ihan milloin vaan,kierrosta riippumatta. Ei kannata leikkiä noilla asioilla, jos ei halua vielä lapsia.
- kuinka paljon
... kirjoitti:
kyl voi tulla raskaaksi ihan milloin vaan,kierrosta riippumatta. Ei kannata leikkiä noilla asioilla, jos ei halua vielä lapsia.
ei toivottuja raskauksia olisikaan jos kaikki ajattelisivat yhtä naiivisti kuin tämä joka kertoi lopettaneensa pillerit.Itsekin tulin raskaaksi vähän ennen kuin kuukautisten olisi pitänyt alkaa, eli kierron lopussa.
- naiivi mutta...
kuinka paljon kirjoitti:
ei toivottuja raskauksia olisikaan jos kaikki ajattelisivat yhtä naiivisti kuin tämä joka kertoi lopettaneensa pillerit.Itsekin tulin raskaaksi vähän ennen kuin kuukautisten olisi pitänyt alkaa, eli kierron lopussa.
mulla tämä on toiminut,puoli vuotta olen käyttänyt ennen pillerikokeiluani aiemmin tätä "varmoihin päiviin luottamista".Kohdallani kierron 17.-28 päivät on aina olleet varmoja eli raskaaksi en ole tullut.En kuitenkaan suosittele muille koska kiertoja on erilasia ja ovulaatio voi epäsäännöllisessä kierrossa tapahtua milloin vaan. Itse olen aina tunnistanut ovulaation,joten siksi menetelmäni on onnistunu.
- Beatrix
... kirjoitti:
kyl voi tulla raskaaksi ihan milloin vaan,kierrosta riippumatta. Ei kannata leikkiä noilla asioilla, jos ei halua vielä lapsia.
Ovulaatiomenetelmä on ehkäisynä varsin toimiva, jos tuntee kiertonsa ja tietää mitään naisen lisääntymisjärjestelmästä. Monet ihmiset tunnistavat ovulaation selvästi, ja tietyn ajan kuluttua sen tapahtumisesta raskaaksituleminen on mahdotonta, koska elimistön hormonitoiminta ei salli munasolun enää kypsyä ja irrota. Samoin ennen juuri kuukautisia tai niiden aikana raskaaksi tulo on mahdotonta, koska munasolu ei voi irrota, jos kerran elimistössä on tapahtunut kuukautiset aikaansaava hormonimuutos. Sen sijaan siittiöt voivat elää jopa viikon naisen sisällä, joten lyhyessä/epäsäännöllisessä kierrossa ovulaatio voi tapahtua melko pian kuukautisten jälkeen. Tällöin kuukautisten aikana tapahtunut yhdyntä voi johtaa raskauteen. Hyvin säännöllisessä kierrossa kuitenkin on suhteellisen turvallista harrastaa seksiä ilman muuta ehkäisyä, kun ovulaation on selvästi ohitettu. Teen itsekin näin, koska tunnistan ovulaationi selvästi ja tunnen lisääntymiskierron hormonijärjestelmän logiikan. Oikein käytettynä ovulaatiomenetelmän varmuus on samaa luokkaa kuin muidenkin ehkäisyvälineiden, ja käyttövarmuus, joka saadaan kun sitä käytetään ei-välttämättä-niin-tarkasti, on 80%. Vertailun vuoksi, kondomin varmuus on 85%. Näihin lukuihin ei ole otettu mukaan vain täydellistä käyttöä, vaan keskiarvo kaikenlaisista käyttäjistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi604635Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal954335- 713778
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak963717Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1182752- 352538
- 372442
- 242419
- 382409
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232284