Joko nyt ymmärrätte Israelia ?

Ei islamien kanssa voi elää sovussa muuten kuin silittämällä niitä aina myötäkarvaan. Muuten tulee heti uhkauksia.
7563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

miksi jotkut pilakuvat jossakin tanskalaisessa lehdessä ovat johtaneet siihen, että Al-Qaida uhkaa Tanskaa verisillä iskuilla?

On kai niitä Muhammedia ja islamia pilkkaavia pilakuvia muidenkin maiden lehdissä ja medioissa vaikka kuinka paljon, ja varsinkin täällä netissä.

käsittääkseni kyse on jonkun Tanskan muslimiyhteisön vallanhimoisen ryhmän kosto sille, että Tanska ei anna sille enemmän valtaa.

Äänestä

Kas kun sitä ei ihan tässä muodossa vielä ole tainnut kukaan täällä esittää (tai sitten en vain ole huomannut). Asia sinänsä on kyllä tuotu esiin monissa viesteissä.

Ehkäpä ihmiset tosiaan nyt alkaa hieman tajuta, mistä Israelin tilanteessa oikeastaan on kysymys. Siinä ei mikään rauhanprosessi tai neuvottelu auta, kun toisilla on pommi aivojen tilalla.

Äänestä

Jakaa PALESTIINAN kahteen valtioon juutalaiseen ja arabialaiseen valtioon TÄSTÄ on kysymys taulapää.
Israeli ei ole tähän suostunut koskaan ja tekee kaikkensa että sitä ei jaettaisi niinkuin alkuaan soittiin.
Kaikkei hyvittavin tässä on kun alueella jo asuneet juutalaiset olivat ennen Palestiinan jakamista Palestiinan juutalaisia mutta yhdessä yössä heistä tuli Israelissa syntyneitä juutalaisia?

Äänestä
  • Menehän uudestaan kouluun lukeen historiaa. Siis meni näin YK päätti perustaa kaksi valtiota, HUOM! arabit ei suostunut jakaan mitään,vaan alko heti sota. Arabit hääti palestiinalaiset muka pois alta, että pääsevät palaan kun voitto on saatu.Siis kuinka kävi. Tuolla joku on kertonut Israel voitti 4-0. Ja on voittanut kaikki matsit sen jälkeenkin. Eli Israel on puhtaasti lohkovoitosta kiinni. Olipa ihan uusi versio, että Israel ei halunnut jakaa. Mistähän hihasta tommonen on vedetty. Siis suoraan sanoen ei voi kun nauraa!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

  • Hamasin mukaan ei ole kysymys tästä. He eivät tunnusta Israelia eivätkä siis YK:n lauselmaa.

    Äänestä

  • Topias kirjoitti:

    Menehän uudestaan kouluun lukeen historiaa. Siis meni näin YK päätti perustaa kaksi valtiota, HUOM! arabit ei suostunut jakaan mitään,vaan alko heti sota. Arabit hääti palestiinalaiset muka pois alta, että pääsevät palaan kun voitto on saatu.Siis kuinka kävi. Tuolla joku on kertonut Israel voitti 4-0. Ja on voittanut kaikki matsit sen jälkeenkin. Eli Israel on puhtaasti lohkovoitosta kiinni. Olipa ihan uusi versio, että Israel ei halunnut jakaa. Mistähän hihasta tommonen on vedetty. Siis suoraan sanoen ei voi kun nauraa!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Se päätettiin jakaa vai eikö sitä päätetty edes jakaa?
    "Tuolla joku on kertonut Israel voitti 4-0" mitäs muuta NE on sulle kertonut heheeh.
    Siellä sodittiin kylläkin puolin toisin,mutta se ei muuta sitä tosi asiaa että se piti jakaa kahteen valtioon ja ainut Israelilais politikko joka sen myös oli valmis toteuttamaan oli Yitzhak Rabin jonka sitten murhasi hullu kiihkomielinen Yigal Amir sen koommin ei siellä olla nähty todellista rauhaa haluavaa politikkoa.

    Äänestä

  • minä vuonna kirjoitti:

    Se päätettiin jakaa vai eikö sitä päätetty edes jakaa?
    "Tuolla joku on kertonut Israel voitti 4-0" mitäs muuta NE on sulle kertonut heheeh.
    Siellä sodittiin kylläkin puolin toisin,mutta se ei muuta sitä tosi asiaa että se piti jakaa kahteen valtioon ja ainut Israelilais politikko joka sen myös oli valmis toteuttamaan oli Yitzhak Rabin jonka sitten murhasi hullu kiihkomielinen Yigal Amir sen koommin ei siellä olla nähty todellista rauhaa haluavaa politikkoa.

    Israelin valtio perustettiin 1948, ei 47. YK-päätti kahdesta valtiosta.Toinen palestiina, toinen Israel. Toinen synty vaan miksi? Toinen ei syntynyt, ja syy on varmaan sama kuin nytkin.Siitä tulisi toisten kustantama valtio. Siis palataan tohon alkuun. Heti kun englantilaiset lähti aeabit siirsi palestiinalaiset turvaan, että saivat hyökätä israelin kimppuun.Lupaus oli että pian saavat palata takas.Mutta turpiin tuli että paluu jäi toteutumatta. Eli he halusivat kaiken ei vaan osaa. Varmaan oot itsekkin tiennyt tämän jos olet lukenut vähääkään historiaa. Joku vois kertoo tolle pöljälle lisää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ymmärtänyt kirjoitti:

Ei islamien kanssa voi elää sovussa muuten kuin silittämällä niitä aina myötäkarvaan. Muuten tulee heti uhkauksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu