hajoisi pian!

Onneksi lähitulevaisuudessa tulee se ilouutinen,että eu hajoaa!Romahtaa omaan mahdottomuuteensa kuin Neuvostoliitto konsanaan.Onhan se selvää ettei lypsettävää,huijattavaa ja rosvottavaa rahaa riitä loputtomiin.Sellaiseen tarkoitukseen tuo hullu järjestelmä on luotukin!Väärinkäytökset eivät ole missään niin suosittuja kuin eu:n sisällä.
2184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

EU:ssa on typeriä piirteitä, joita pitää kehittää. Esimerkkinä pikkuasioilla näpertely.

Sen sijaan EU tuo kyllä todellista positiivista lisäarvoa Suomelle. Muistaako kukaan, kun joskus parikymmentä vuotta sitten Ranska syytti Suomea paperin polkumyynnistä, kun suomalaiset paperitehtaat olivat tehokkaampia kuin ranskalaiset? Eipä voi syytellä enää (tai voi, mutta ei vaikuta mitään), kun ollaan yhteisen markkina-alueen sisällä.

EU-jäsenyys toi aidon hintakilpailun elintarvikkeisiin. Samoin alkoholin hinnoitteluun on lopulta tullut jotain järkeä. Myöskin tavaran vapaa liikkuvuus asettaa paineita autoverolle eli Suomi yksin ei pysty enää verottamaan ainakaan käytettyjä autoja ihan mielivaltaisesti.

Rahan lähettäminen toiseen euromaahan pankkitilille on lähes ilmaista. Muistatteko, kun markka-aikana maksoi tuollaiset 70 markkaa, kun lähetti ulkomaille rahaa?

Eli jos EU hajoaa, niin ruoka, viina ja autot kallistuvat ainakin. Lisäksi katoaa yksi EU:n parhaita konkreettisia luomuksia eli euro. Kuka enää haluaa vaihtaa rahaa Kreikan matkalla?

Äänestä
  • kaikki väitteesi olivat potaskaa!Älä usko mitä mediassa kerrotaan!No on han euroraha maailman helpoiten väärennettävä ja salakuljetettava valuutta,jos siltä kantilta katsotaan!Kun euroon siirryttiin,suomestakin siirrettiin satoja miljoonia laitonta rahaa nopeasti ulos,koska niitä ei ollut enää jälkeenpäin helppo jäljittää.Sitten teollisuus:on lukemattomia aloja jotka kärsivät enemmin kuin hyötyvät eu:sta.On tuonti-ja vientitullit,niinpä teollisuutta siirretäänkin eu:n ulkopuolelle,kuin myös ahneus-syistäkin!Ei kuulkaa monia eri kulttuureja sulateta yhdeksi ja samantapaisiksikaan,sitä koitti jo Stalinkin,ja Hitler ja moni muu!Kaikki epäonnistuivat.Muistatteko mihin tarkoitukseen eu alunperin luotiin?Ettei saksa nousisi enää euroopan mahdiksi!Siellä se nyt tahtia päristää taas,ironista!Köyhissä maissa ovat hinnat nousseet rikkaiden tasolle,mutta ei palkat,ja niissä kun väkeä riittää, niin tietäähän sen kuinka siinä käy!Mm.maatalous on romutettu näissä maissa tyystin-kuten puola esim.Rikollisten on tosi helppo operoida ja sukkuloida eu:n sisällä sekä harrastaa salakuljetusta.Vai pikkusäätöä!Kun miljardit poikineen ovat palaneet,ties kenen taskuihin,-huomataan lopuksi että ei se niin hyvää ollutkaan kuin luvattiin.Verratkaa hintoja:n.5-6v:n takaisiin hintoihin.Onko oikeutettua mitenkään nostaa useita hintoja moninkertaisiksi!Ennen markan,nyt euron.Katsokaa vähän ympärillenne ennenkuin luulette mitään johdateltavat poloiset,itse olen kiertänyt laajalti eurooppaa ja tiedän mistä puhun!Romahtaa se!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tympääntynyt kirjoitti:

Onneksi lähitulevaisuudessa tulee se ilouutinen,että eu hajoaa!Romahtaa omaan mahdottomuuteensa kuin Neuvostoliitto konsanaan.Onhan se selvää ettei lypsettävää,huijattavaa ja rosvottavaa rahaa riitä loputtomiin.Sellaiseen tarkoitukseen tuo hullu järjestelmä on luotukin!Väärinkäytökset eivät ole missään niin suosittuja kuin eu:n sisällä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu