Onneksi lähitulevaisuudessa tulee se ilouutinen,että eu hajoaa!Romahtaa omaan mahdottomuuteensa kuin Neuvostoliitto konsanaan.Onhan se selvää ettei lypsettävää,huijattavaa ja rosvottavaa rahaa riitä loputtomiin.Sellaiseen tarkoitukseen tuo hullu järjestelmä on luotukin!Väärinkäytökset eivät ole missään niin suosittuja kuin eu:n sisällä.
hajoisi pian!
2
177
Vastaukset
- EU-intoilija
EU:ssa on typeriä piirteitä, joita pitää kehittää. Esimerkkinä pikkuasioilla näpertely.
Sen sijaan EU tuo kyllä todellista positiivista lisäarvoa Suomelle. Muistaako kukaan, kun joskus parikymmentä vuotta sitten Ranska syytti Suomea paperin polkumyynnistä, kun suomalaiset paperitehtaat olivat tehokkaampia kuin ranskalaiset? Eipä voi syytellä enää (tai voi, mutta ei vaikuta mitään), kun ollaan yhteisen markkina-alueen sisällä.
EU-jäsenyys toi aidon hintakilpailun elintarvikkeisiin. Samoin alkoholin hinnoitteluun on lopulta tullut jotain järkeä. Myöskin tavaran vapaa liikkuvuus asettaa paineita autoverolle eli Suomi yksin ei pysty enää verottamaan ainakaan käytettyjä autoja ihan mielivaltaisesti.
Rahan lähettäminen toiseen euromaahan pankkitilille on lähes ilmaista. Muistatteko, kun markka-aikana maksoi tuollaiset 70 markkaa, kun lähetti ulkomaille rahaa?
Eli jos EU hajoaa, niin ruoka, viina ja autot kallistuvat ainakin. Lisäksi katoaa yksi EU:n parhaita konkreettisia luomuksia eli euro. Kuka enää haluaa vaihtaa rahaa Kreikan matkalla?- tympääntynyt
kaikki väitteesi olivat potaskaa!Älä usko mitä mediassa kerrotaan!No on han euroraha maailman helpoiten väärennettävä ja salakuljetettava valuutta,jos siltä kantilta katsotaan!Kun euroon siirryttiin,suomestakin siirrettiin satoja miljoonia laitonta rahaa nopeasti ulos,koska niitä ei ollut enää jälkeenpäin helppo jäljittää.Sitten teollisuus:on lukemattomia aloja jotka kärsivät enemmin kuin hyötyvät eu:sta.On tuonti-ja vientitullit,niinpä teollisuutta siirretäänkin eu:n ulkopuolelle,kuin myös ahneus-syistäkin!Ei kuulkaa monia eri kulttuureja sulateta yhdeksi ja samantapaisiksikaan,sitä koitti jo Stalinkin,ja Hitler ja moni muu!Kaikki epäonnistuivat.Muistatteko mihin tarkoitukseen eu alunperin luotiin?Ettei saksa nousisi enää euroopan mahdiksi!Siellä se nyt tahtia päristää taas,ironista!Köyhissä maissa ovat hinnat nousseet rikkaiden tasolle,mutta ei palkat,ja niissä kun väkeä riittää, niin tietäähän sen kuinka siinä käy!Mm.maatalous on romutettu näissä maissa tyystin-kuten puola esim.Rikollisten on tosi helppo operoida ja sukkuloida eu:n sisällä sekä harrastaa salakuljetusta.Vai pikkusäätöä!Kun miljardit poikineen ovat palaneet,ties kenen taskuihin,-huomataan lopuksi että ei se niin hyvää ollutkaan kuin luvattiin.Verratkaa hintoja:n.5-6v:n takaisiin hintoihin.Onko oikeutettua mitenkään nostaa useita hintoja moninkertaisiksi!Ennen markan,nyt euron.Katsokaa vähän ympärillenne ennenkuin luulette mitään johdateltavat poloiset,itse olen kiertänyt laajalti eurooppaa ja tiedän mistä puhun!Romahtaa se!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?2012478Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä911230Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1795147Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa353780Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963594Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss543247Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092944Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132618Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie562200Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy192005