Miten nää kadunmiehet diktatuureissa voisi ymmärtää eurooppalaista sananvapautta, kun ei vaikuttanut ymmärtävän tanskan egyptin suurlähettiläskään: Vaati tanskan pääministeriä painostamaan Jyllands-Postenia esittämään täydellisen anteeksipyynnön maailman muslimeilta. Ei ymmärretä, että valtiovalta ei voi ohjata mediaa niin kuin heillä kotipuolessa. Jotkut viralliset arabitahot ovat jopa vaatineet toimittajien rankaisemista! Ei mene jakeluun sananvapaus, länsimaisen demokratian peruspilari. Pitääkö se vääntää rautalangasta?
Meidän lakimme suojelevat yksilöä - heidän Shariansa suojelee ainoastaan islamin uskoa.
Meidän lakimme suojelevat yksilöä - heidän Shariansa suojelee ainoastaan islamin uskoa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
entäs tämä
http://www.ucomics.com/rallcom/2004/07/05/
laitetaanko näitä lisää myös
heti anteeksi ja samalla kuitenkin pitänyt kiinni sananvapaudesta.Valitettavasti Tanskalaiset mokasivat tässä.
oheisen asiallisen ja pyynnön esittivät suurlähettiläät lokakuussa, jolloin asia olisi voitu hoitaa tyylikkäästi.
kirjeessä ei vaadita mitään lakien vastaista vaan nimenomaan niiden puitteissa parantamaan etnisten ryhmien välistä harmoniaa.
suurlähettiläitä kieltäydyttiin tapaamasta.
kaatakoot tanskalaiset itselleen vaan
http://www.filtrat.dk/grafik/Letterfromambassadors.pdf
sananvapaus on tietysti moneen mutkainen käyttö .
minä asun suomessa demokratiassa maassa, ja olen suomesta ylpeänä . minä olen muslimi ja arvosteleen uskonnon vapautta ja toisten ihmisten tapoja . tanskaan kohu kuvia profeetasta olen niitä nähnyt, minun mielestäni, ei ovat loukanut minut ollenkaan siksi, kaikki profeetat ovat kuoleet ja ei kienelläkään kuvia niitä , eikä edes minkälaisia he ovat. eli tässä vaihessa asia jää pelkä imaginaarinen(image ).eli kuvioon piirtäjän mielestä profeetta mohammed on joku terroristi
ja hän näytä kuin joku roisto! eli tässä vaihessa muslimit ympärimaailma katso kuvia loukkaavaksi, ja he reagoivat ja protestoivat .( protestoida on kuitenkiin osa demokraatiasta)ja kun ihminen protestoi siinä pidäisi olla rajaa ! täässä vaiheessa , sananvapaus pidäisi olla rajaa ! esimerkeksi jos minä tuleen sinun edessä ja mä sanoin sinulle että sinä olet huoran poika , sinä varmasti vedäsit minulle turpa ! ja jos et näin tekesit ! olet sitten luuseri ! ja jos vedäsit minulle turpa taas
sinä et ymmärä sananpautta !. olemme taas samassa laivassa ! jos ihminen loukaa kaksi miljardia ihmisia .. loppo tulot on juuri siitä mitä on .
Ulkovaltain edustajien vaatimus siitä, että tanskan pääministerin pitäisi tehdä jotain tanskan perustuslain vastaista on mielestäni hieman vakavampi asia kuin muutaman pilakuvan julkaisu. Ensimmäimen on suvereenin maan sisäisiin asioihin puuttumista, jälkimmäinen maan sisäinen asia. Meneekö jakeluun? Sananvapaus ei ole monimutkaista; siitä on selvät lakipykälät, ja niiden puittessa toimitaan. Tuo huoran pennuksi haukkuminen on suomen lakien mukaan kunnian loukkausta, ja täten rangaistava teko. Pilakuvan piirtäminen uskonnollisesta hahmosta ei sitävastoin ole lainvastaista.