Keväämmällä olisi muutto sinnepäin, ja haluaisinkin kuulla mielipiteitä eri asuinalueista.
Mitä aluetta suosittelette, mikä alue on suhkot rauhallinen ja mikä taas on mielestänne ei mukava paikka asua? Mieluiten rivitalo aluetta, alkaa nämä kerrostalo asunnot olla jo liikaa..toki niitäkin saa laittaa jos on sanottavaa niistäkin. Eihän sitä koskaan tiedä jos vaikka joutuukin viel sellaseen.. :)
Asuinalueista?
15
8670
Vastaukset
- Vähn
Vaikeeta,mut kunhan et muuta Kasperiin...
- Omahima
Miten niin ei kasperiin?Kasperi mainettaan parempi,lukuun ottamatta paria kerrostaloa,joita niitäkin putsattu pahimmista densoista!Omakoti alueet/rivitaloalueet todella rauhallisia paikkoja asua!
- Juippi
Omahima kirjoitti:
Miten niin ei kasperiin?Kasperi mainettaan parempi,lukuun ottamatta paria kerrostaloa,joita niitäkin putsattu pahimmista densoista!Omakoti alueet/rivitaloalueet todella rauhallisia paikkoja asua!
Olen samaa mieltä kanssasi, Kasperi on rauhoittunut paaaljon siitä mitä oli reilu 10 vuotta sitten. Viime kesänä ostimme Kasperista rivarikolmion ja mainiosti on viihdytty :) Kaiken lisäksi asunto oli huomattavasti edullisempi kuin vastaavat muualta päin Seinäjokea.
Huono maine todellakin juontaa juurensa lähinnä Suviviidan vuokrakerrostaloista. Itsekin Suviviidalla 3 vuotta asuneena voin allekirjoittaa väitteet kyseisten kerrostalojen levottomuudesta.
Joten rohkeasti vain Kasperiin asumaan!
- peet1
pohjas ainaki melko rauhallista eikä paha matka kylälle
- Laakso
Kokeileppa Katajalaaksoa. Meinaan on varmaan Seinäjoen rauhallisinta aluetta.
- tyttö
Jos Seinäjoella haluat asua lähellä kaupunkia, mutta rauhallisella alueella suosittelen Jouppia tai Uppaa. Palvelut lähellä ja asuinalueet viihtyisiä sekä luonnonläheisiä ja kauniita. Itse asun keskustassa, mutta kerrostalossa. Todella rauhallinen paikka tämäkin ja kaikkealle todella lyhyen matkat.
Seinäjoella ikäni asuneena en suosittele Kasperia. Ei ehkä niin paha maine kuin ennen, mutta siellä on edelleen levotonta ja kaikki spurgut majailee siellä. Katajalaakso on kiva, mutta kaukana keskustasta kuten Kärki. Pajuluoma on kaunista aluetta ja paljon rivitaloasutusta, suosittelen. Pohjasta ei kummempaa kommenttia, mutta itse en sinne muuttaisi. - no future
Muuta kasperiin!
päivääsi piristävät monet työttömät,mustalaiset sekä pakolaiset. Näin aikasi ei tule pitkäksi. Sinne on vapaiden kämppien ja halpojen vuokrien takia sijoitettu avohoitoon "lataamosta"-potilaita. ei näitä kannata pitää suljettujen ovien takana tilaaviemässä hullujenhuoneella. käsi vain täyteen erivärisiä tabletteja ja sinne kasperiin vaan!
illalla kun katselet pihalle parvekkeelta, saatat nähdä muutamia partioita sinivuokkoja pitämässä täälä järjestystä ja odotellen koska tulee GETHOSSA nyrkkitappeluita, kotirauhan häirintää streoita soittaen, kenties taas hullu sytyttää kaupungin äskettäin pintaremontoidun asuntonsa ilmiliekkeihin ja kiipeilee karkuun liekkejä toisille parvekkeille... tässä välillä tuleekin jännitystä kun samassa talossa kasvaa rikkaruohoja komerossa isojen suurpaine-natrium lamppujen loisteessa ja asunnossa on epämääräistä porukkaa vailla tajuntaa,tai tajunnan rajamailla. toisaalla on tekeillä kaupat kuumasta tavarasta,joka menetti omistajan juuri muutamia tunteja sitten.
niin,tälläistä on elämä värikkäässä kasperissa jos vain silmansä pitää auki.
herneet ja perunat saa vetää nenäänsä,heheh.
rauhallisesti asut vaikka upassa tai kärjessä taikka niillä paremmilla asuntoalueilla.- mukavasti
myös Kärjessä, ainakin kaupungin kämpissä Tikantaipaleella!!!
- MarNIC
omistatko esim. omaa autoa ja mikä on max. etäisyys "keskustasta", jonka olet määritellyt.
Keskustassa ei juuri rivareita ole, ja jos on niin rauhallisuuden voi nyt jokainen itse määritellä / kuvitella, mitä se on kun rekat yms. kulkee läpi yön keskustan läpi.
Ite olen asustanut Seinäjoella lähes 10 vuotta niin Marttilassa (Keskusta), Soukkajoella ja nyt Pajuluomassa. Kaksi jälkimmäistä n. 5 km keskustasta, mutta tosi rauhallista seutua ja tontitkin yleensä sen verran väljiä, ettei tartte naapureita väistellä ja saa autotkin aina pihaan sovitettua.
Varmaan Kasperikin on nykypäivänä rauhoittunut, mutta suhteellisesti siellä asunnee ehkä eniten mahdollisesti rauhattomuutta aiheuttavia ihmisryhmiä; spurkut, mustalaiset, kosovolaiset, jne. => tämä siis kerrostaloalueella
Kaikin puolin voin kuitenkin suositella kaikkia asuinalueita Seinäjoella. Hyvin on tänne sopeutunut, vaikka en itsekään ole täältä kotoisin.
Hintaeroja ei mahdottoman paljon ole, mutta tietty aina vähän halvempaa, mitä kauempana keskustasta. - miikupiiku
entisenä seinäjokisena pakko laittaa viestiä.. asun nykyjään hyllykalliolla rivari/omakotialueella..on hurjan rauhallista ja mukavaa..sjoen keskustaan noin kolme kilsaa..eli ei paha! seinäjoelta vois suositella jouppilaa, uppaa,pohjaa ja jopa keskustan tuntumassa on aika mukavaa ja rauhallista....kasperille ei..samoin kärki ja katajalaakso etäisyyksien puolesta ei niin hyvä!
- laakso
katajalaakso on rauhallinen paikka asua, mitä nyt kaikki yläasteen pojat ajelee viritetyillä mopoillaan (mitkä pitää kovaa meteliä, kokemusta on) pitkää suoraa. asun itse katajalaaksossa eikä oikeastaan ole vikaa ollenkaan, kaupat sun muut on suht lähellä, nuoppari vietiin pois jouppiin.. rivitaloja on vaikka muille jakaa. :) kasperi on taas toinen ääripää, mielestäni. siskoni asui kasperissa puolisen vuotta ja sai paikasta tarpeekseen, maahanmuuttajia täynnä koko paikka (ei sillä että olisi jtn vastan).. kun tosiaan seinäjoella kuuleman mukaan maahanmuuttajilla on huono maine..
- ieieieieieie
EI KASPERIIN EIKÄ KOULUKADUN VARTEEN
- Patrick Bateman
Seinäjoen arvostetuin omakotialue on Jouppila. Kerrostaloalueena arvostetuin on Uppa. Ne ovat myös aivan keskustan lähellä. Hieman edempänä Joupin suunnassa on myös Kultavuori, joka on varsin hienoa seutua. Jos ei pitkä matka haittaa, niin Pajuluoma tai Katajalaakso voisi tulla kyseeseen. Itse en muuttaisi kuin, Jouppilaan, Uppaan tai Kultavuorelle.
- Patrick Bateman
Kasperi on tosiaan Ghetto, joka kannattaa kiertää kaukaa, jos ei halua saada heimokirvestä auton katolle!
- Katajalaakso
Kyllä ne kaikki törnävälle (kärjenmäelle) on kasperista siirretty... Vai missä ne mannet muka nykyään asuu jos ei kärjenmäellä, kysyn vaan? Eli ei missään nimessä kärjenmäelle!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi373645Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal253202- 652845
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak792633- 351718
Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no801660- 281487
- 151455
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k231444- 271415