Tanskalaisten vastaveto

boikottiin :D

Kävinpä juuri aikani kuluksi selailemassa muiden pohjoismaisten ystäviemme päälehtiä.

Arla on joutunut jo keskeyttämään tuotantonsa Tanskassa, jossa valmistetaan mm. tanskalaista fetajuustoa, markkinat Lähi-Idässä.. Satoja ihmisiä on joutunut ainakin joksikin aikaa ilman työtä.

Jyllands Postenin pilakuvan piirtäneet ovat joutuneet "katoamaan", eli elävät ns. maan alla. Lehden johdolla on henkivartijat jatkuvien tappouhkauksien vuoksi. Lehden henkilökunta pitää päänsä pystyssä huolimatta jatkuvista pommiuhkauksista ja evakuoinneista tämän tästä.

Hauskinta kaikista oli artikkeli, jossa kerrottiin, että tanskalaiset ovat vastavetona muslimien boikottiin tanskalaisia tuotteita kohtaan, alkaneet boikotoida arabimaiden tuotteita. Useat kebab-ruokalat ja itämaisia mausteita/tuotteita myyvät kaupat ovat joutuneet taloudelliseen ahdinkoon kaupan hiivuttua melkein olemattomiin.

Minäpä taidan ottaa mallia ystäviltämme pohjoismaissa, ja kebabin sijaan piipahdankin seuraavalla kerralla Mäkkäriin :). Protesti se on pienikin protesti.

13

1123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syöntiin!

      ...kakkapurilaisia ja pissakolaa...
      aim laavin it nami nami.

      • McFeast

        Parempaa kuin jokin helvetin rotanliha, joka roikkuu päivän lämpimässä!


      • todellakin

        sponssataan jenkkejä vaan nehän kuitenkin polkee lopuksi nuo muslimi SIAT takas koloonsa.

        Fucking paimenet!


    • pölhökustav

      pokotoin tuotteita joissa on arabikumia!

    • varmaankin

      Menee Muslimimaailma sekaisin,kun alat syömään mac donaldsin moskaa. Mutta,jos muslimit pyytävät sinulta anteeksi,menetkö takaisin kebapille?

      • ei anneta

        ja armoo ei pyyetä


    • siitä

      tulee, sen merkit on ilimassa.

    • ålålålå

      Samaa mieltä, Ähläm kebabit poikottiin, jääpähän nekin rahat suomeen eikä mee noitten hullujen aseisiin. En kyllä tykkää mäkkäristäkään mutta käynpä sitten vaikka kotipitsassa.

    • vaikka

      Rudolf Hess purkeriin

    • ens kerralla Heselle

      Pieni Tanskan maa ei yksin kykene saamaan paljoa tulosta, mutta mitäpä jos me muualla maailmassa yhdymme maailmanlaajuiseen kebab ym. boikottin - kyllä siittä jonkinmoista tulosta saadaan.

      Me suositaan tästä lähtien suomalaista ja mennään Heseen tai kotipizzaan.

      • kepappia vääntää

        enimmäkseen kurdit jotka on vahvasti USA:n puolella, jotta pian puss-setä hermostuu ja käskee teittin ostamaan sitä tai itkette ja ostatte.


      • tehdään

        kotona ihan itse ruokaa hyvistä suomalaisista tuotteista!


      • järkevä,,,
        tehdään kirjoitti:

        kotona ihan itse ruokaa hyvistä suomalaisista tuotteista!

        kommentti koko ketjussa...onnea :)
        Kyllä se ruoka on parasta, joka läheltä tulee ja jonka itse jatkojalostaa syötäväksi!!


    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      37
      11685
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      33
      4629
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      250
      2810
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      138
      2549
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      106
      1598
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      8
      1015
    7. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      810
    8. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      207
      797
    9. Puualan yrittäjä

      Kuka mahtaa olla? Eikö tuhkaa saa levittää metsään?
      Kauhava
      10
      708
    10. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      59
      703
    Aihe