tuoreen tutkimuksen (tilastokeskus) mukaan valtaosa kansasta pitää autoveroa (rekisteröintivero) syrjivänä.
Onko autovero syrjivä?
VM: ei
TL: joo
Kalle: ei
Ctrl C V: joo
??
Onko autovero syrjivä?
VM: ei
TL: joo
Kalle: ei
Ctrl C V: joo
??
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onko autovero syrjivä?
on kysymys: joo
mutta löytyi aamulehdestä. Koski hieman eri asiaa mutta nolla tutkimuksiahan on maa täynnä.
Vero mieluummin auton käytöstä kuin ostosta
09.01.06
Taloustutkimus on Aamulehden pyynnöstä selvittänyt, kannattavatko suomalaiset EU:n suunnittelemaa uudistusta, jonka mukaan auton ostamisen verottamisesta siirryttäisiin auton käytön verottamiseen.
Miehistä 48 % kannattaa autoveron poistamista ja sen korvaamista käyttömaksulla. 33 % miehistä vastustaa ajatusta. Naisten osalta vastaavat osuudet ovat 36 % ja 22 %.
Henkilöt, joiden bruttotulot ovat yli 45 000 euroa, kannattavat eniten sitä, että auton ostamisen verottamisesta siirryttäisiin käytön verottamiseen. Vihreitä äänestävistä 61 % kannattaa auton käyttämisen verottamista ostamisen asemesta.
Valtiovarainministeriön vanhempi hallitussihteeri Heikki Kuitunen arvelee vastaajien kuvittelevan, että verouudistus romahduttaisi autojen hinnat. Hän huomauttaa, että verojen kokonaismäärä ei välttämättä pienene.
Kyselyyn vastasi 502 henkilöä joulukuussa 2005. Asiasta kertoi lauantain Aamulehti.
Nykyinen autovero on syrjivä ja siitä hyvästä syrjin suola-autokauppiaita ja ostan autot ulkomailta.
Vaan eduskunnan joka nämä asiat päättää. Halutessaan kansa toki voisi valita eduskuntaan edustajia jotka poistavat autoveron. Sitä he eivät kuitenkaan ole tehneet ja mitä suurimmalla todennäköisyydellä eivät tee vuoden kuluttua olevissa vaaleissakaan. Tämä on edustuksellista demokratiaa, sitä saa mitä tilaa!
Taitaa olla kansanedustajilla hiukan tärkeämpääkin tekemistä kuin autoveropelleily. Eihän nykyisessäkään verotuksessa ole mitään vikaa, jos asiaa ajatellaan autoilun kokonaiskustannusten kannalta. Kaikki muutokset tähän kohottavat autoilun kustannuksia, ainakin niille jotka autoa t a r v i t s e v a t.
Edustuksellinen demokratia mahdollistaa kansanedustajien keskittymisen oleelliseen. Tänä keväänä saamme kuulla mm. kenelle voidaan hedelmällisyyshoitoja antaa. Tähän koko kansaa syvästi koskevaan asiaan ei aikaa ja asiantuntijoita säästetä, sen tulet huomaamaan Jokin autovero on aivan toisen luokan asia tälläisten kansakunnan kohtalonkysymysten ollessa kyseessä. Huom. Siihen en ota kantaa onko nykyinen autovero oikein tai väärin. Korostan että kansanedustajat kyllä osaavat päättää mitkä asiat saavat ansaitsemansa huomion, eikö vain?
keskustelun aihe oli eri. Mutta aihe koskee tutkimuksen valossa 2,5 miljoonaa autoilijaa.
Hedelmällisyyshoito on tärkeä asia.
Minusta tärkein asia on lapsiperheiden tukeminen.
Kyllä, ajan suomiautolla.
Ajattelen kokonaisuutta, sitä millä perheet pärjää. Asunto ja auto ovat lähes pakolliset kulut. EU maista suomalaisen käteen jää vähiten.
Mikä mättää?
Talodellinen kehitys on ollut jyrkässä nousussa vuosia ja tuloerot ovat vain kasvussa.
Mietippä sdp:n suomia almuja, vähissä on.
"kaikki mikä on minun on minun. kaikki mikä on sinun on meidän".
Valitettavasti.
Tärkeää tekemistä on paljonkin, itse voi olla vaikuttamassa.
Hedelmällisyyshoito voi olla sinun mielestäsi tärkeää mutta aika harvaa se koskee. Varsinkaan ne marginaalitapaukset, lesbot jne joista jaksetaan ääntä pitää ja aikaa käyttää. On tietysti hyvä että kansanedustajilta riittää aikaa paneutua perusteellisesti pienten vähemmistöjen asioihin.
Eikö lapsiperheitä kansainvälisesti verrattuna tueta aika avokätisesti? "Suomiauto", siis Suomessa tehdyllä autolla? Auto pakollinen, ei nyt sentään pk-seudulla, on meinaan asunnoissa ihan tarpeeksi maksamista. Demareita äänestää neljännes, eduskunnassa on ollut porvarienemmistö vuosikymmeniä joten ei kai porvaritkaan syyntakeettomia ole kansakunnan tilaan. En muuten ole demari enkä kommunisti vaan jonkinsortin porvari.