KEPU:n joutsenlaulu on alkanut

Kun kolme peräkkäistä vaalia menee puolueella todella persiilleen, ei puoluetoimiston paniikki ole kenellekään yllätys.

KEPU:n vanha kannattajakunta on pettynyt kehnon Matti Vanhasen ja hänen kätyriensä neuvottelutuloksiin Brysselissä. Agraaripuolue ei myöskään ole onnistunut huijaamaan uutta kannattajakuntaa kaupungeista. Tämän yhtälön tuloksena ei ole voinut olla muu kuin totaalinen katastrofi.

Suomalaisia ei voi huijata. Yksinkertaisinkin ihminen tajusi, että Vanhasta vietiin EU:n budjettineuvotteluissa kuin litran mittaa. Vanhanen ei saanut edes Suomen minimitavoitteita läpi. Vanhasen ansiosta Suomen EU-maksut nelinkertaistuivat ja maataloustuki putosi 30 %. Lisäksi Vanhasen ansiosta Suomesta on loppumassa sokerijuurikkaan viljelykin.

Maaseudun perusKEPUlainen kannattajakunta on lisäksi todella ymmällään. Puoluetoimistoon tulee puheluja maalta, että häpeääkö puolue nyt maalaisia.

Vanhanen on onnistunut töpeksikään ihan kaikessa mihin on ryhtynyt.

Seuraavissa vaaleissa KEPU:n kannatus on jo alempi kuin Vasemmistoliitolla nykyisin.

5

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takuuvarmasti häviät

      Sinun ei todella kannata laittaa rahaa veikkauspeleihin.

      • vannomatta paras

        Mattihan se jatkaa pääministerinä ja Taanjan tuella.


    • Pena

      Sinä se olet ottanut sopivan nimimerkin itsellesi. "Tietämätön" tai "typerys" oli ollut myös sinulle sopivia.Katsos asia on näin,- että jos ei ole tietoa, ei nykyisyydestä tai historiasta, niin sitä helposti nolaa itsensä. Juuri niin kuin sinä tuossa jutussasi. Otappa asioista vähän enemmän selvää ja tule loruilemaan sitten.Yritä pärjätä,-tuollakin tietomäärällä.

    • ...EU:n budjettisopimuksen...
    • ???

      Olette nimittäin kuin kaksi marjaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe