Viikonvaihteen aviisissa oli taas muistutus uskonveljien armolahjoista. Viittaan kirjoitukseen jossa erään suomalaisen seurakunnan hautausmaalla oli terrorisoitu pienen pojan hautakiveä. Hautakiveen liimattuna ollut pojan kuva oli väkivalloin väännetty kivestä pois. Yön pimeinä tunteina, kaikkivaltiaan silmältä paossa. Joku seurakunnan vastuuhenkilö oli asiallisesti todennut koristuksen itsestään repeytyneen irti.
Sääliksi kävi artikkelissa esiintynyttä äitiä. Joutunut julman suden hampaisiin.
viikonlopun aviisissa..
4
134
Vastaukset
- ihmeellistä
"Yön pimeinä tunteina, kaikkivaltiaan silmältä paossa. Joku seurakunnan vastuuhenkilö oli asiallisesti todennut koristuksen itsestään repeytyneen irti."
Satuin lukemaan saman jutun. Sellainenkin ihmeellisyys siinä oli, että itsestään pudonneessa koristeeseen oli myös itsestään syntynyt taltan jälkiä !? - mie vain
Hautamuistomerkki on onneksi vain pelkkä haudan koriste, jonka voi korjauttaa. Mutta inhottavasti on joku kuitenkin mennyt tekemään.
- Ihmettelijä
Minäkin ihmettelin tuota asiaaa, miksi ei meillä saa luterilaisilla hautausmailla laittaa hautakiviin valokuvia. Olen käynyt ortodoksihautausmailla, joissa on ollut valokuvia. Minusta se on kaunis tapa. Olisi hyvä, jos valokuvien kiinnittäminen tulisi täälläkin sallituksi.
- johanna
Aivan totta. Ainakin lehden jutussa kuva näytti sopivan kiveen hyvin. Mutta seurakunnilla näyttää olevan sama politiikka kuin lähiörakentamisellakin; kaikki katot samanvärisiä. Siitä ei pääse eroon hautausmaallakin.
Häpeäisivät kuitenkin, kristinuskoa harjoittavat riivatut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1311335Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373863Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1103036Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1252391Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin812045Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961761Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.2991006Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta17790Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143745- 53699