Talvitesti 1987

Tuli silloin testattua kylmäkäynnistyksiä. Corsa lähti joka kerta jopa ilman moottorilämmittystä. Kylmä oli kyllä sisältä, mutta ikkunat pysyi auki. Kontticorsa lähti helposti peräedelle jos oli huonommat renkaat takana. Pakkanen oli parhaimmillaan -38 C. Harva isommalla koneella varustettu lähti käyntiin työpaikalla työpäivän jälkeen. Jopa työkaverin Corolla 85 hyytyi akultaan. Puoltoista kukuukautta oli yli 30 astetta pakkasta.
5545
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Auto kuin auto lähtee -40 pakkasessa käyntiin kun on vain akku&tulpat kunnossa, öljyt ei ole mitään tervaa eikä kone ole väljä paska.

Äänestä
  • Tuohon aikaan öljyt oli tosin huonompia, samoin akut aika hepposia.

    Äänestä

Sen opimme että kunpa tuollaisia konttiperä-Corsia wanhan hyvän ajan Opel-peruskoneella vielä saisi niin ostaisin heti! Meinaan, olivat sen verran idioottivarmoja pelejä, pieniruokaisia, hyviä ajaa, iso kontti kaljoille ja pirtee kulkemaan. Tuo Opelin 1,2 S-kone käsiryypyllä oli aikansa paras kone, 1,3 S-litraisen automaattiryyppy-koneen (mm. Kadett) kanssa. Tuulilasin kestotestissäkin vuonna 1984 Corsa lähti laakista käyntiin vaikka oli ollut välin Hki-Kemi autojunassa yli 30 asteen pakkasessa.

Äänestä
  • Tuollainen löytyy seisomasta tallista, ja on sanottava, että se on maailman huonoin auto ajaa. 70-luvulla tehtiin Japanissa autoja, jotka tuntuvat avaruusajan ihmeiltä verrattuna tuohon -88 Corsaan. Pirun kestävä se kyllä on, ja ruostesuojattuna se ei juuri uudelle häviä.

    Äänestä

  • Jormanen kirjoitti:

    Tuollainen löytyy seisomasta tallista, ja on sanottava, että se on maailman huonoin auto ajaa. 70-luvulla tehtiin Japanissa autoja, jotka tuntuvat avaruusajan ihmeiltä verrattuna tuohon -88 Corsaan. Pirun kestävä se kyllä on, ja ruostesuojattuna se ei juuri uudelle häviä.

    oli tosiaan nuo corollat ja nissanit! Kuka muistaa nissan sherryn joka häipyi tosiaan atoimeina avaruuteen ruostuessaan alta aikayksikön

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Opel Corsa 1.3 S 1985 kirjoitti:

Tuli silloin testattua kylmäkäynnistyksiä. Corsa lähti joka kerta jopa ilman moottorilämmittystä. Kylmä oli kyllä sisältä, mutta ikkunat pysyi auki. Kontticorsa lähti helposti peräedelle jos oli huonommat renkaat takana. Pakkanen oli parhaimmillaan -38 C. Harva isommalla koneella varustettu lähti käyntiin työpaikalla työpäivän jälkeen. Jopa työkaverin Corolla 85 hyytyi akultaan. Puoltoista kukuukautta oli yli 30 astetta pakkasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu