Lohkolämmitin..

akka ratissa =)

Joo no kertokaas nyt et miten helv.. toi lohkolämmitin toimii siis se tolppa. Eli lähinnä se ajastin systeemi? Kyllähän nyt johdot sun muut osaa laittaa mutta kun ei ymmärrä sitä "ohjetta" mikä siinä tolpassa lukee. Eli vihree ja punanen osoittaa lämmitysaikaa.. mutta jos joku viittis ihan rautalangasta ohjeet mulle vääntää että saisin ton rotteloni hyvin mielin käyntiin aamulla..
Kyllä on vaikeata taas =)

3

917

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taas..

      laita se kello aikaan siitä sisemmästä nupista nuoli löytyy sieltä ulkokehältä tolpasta, johon se tulee kohdistaa ja sitten pyörität sen ulkokehän siihen haluamaasi aikaan "vihreä" on se aloitusaika ja "punainen" osoittaa sen lopetusajan!

      Tämä on täällä neuvottu monta kertaa, jos et ymmärtänyt niin googleta parempi neuvo

    • mbh

      olettaen, että on samanlainen ajastin kuin minulla =)
      eli siellä ajastimen oikeassa yläkulmassa on sellainen nuolen tapainen joka osoittaa OIKEAN ajan, siis oikean kellonajan tällä hetkellä. varmista että aika pitää paikkansa!
      jos ei, sinun pitää säätää aika oikeaksi siitä ajastimen keskellä olevan pikkumutterin avulla.. ihan sormilla voit sen kääntää.

      kun tämä tehty, säädät sitä ajastimen ULOMPAA kiekkoa osoittamaan ajan, jolloin haluat lämmityksen alkamaan ja loppumaan, siis vihreän nuolen kohdalla alkaa lämmitys ja punaisen kohdalla loppuu.. toimii niin kuin kello, eli jos haluat auton lämpimäksi aamuseiskaksi, säädä se ulompi kiekko niin, että vihreä kiekko on esim 6 kohdalla jolloin punainen on kasin kohdalla (nuolien väli vastaa kahta tuntia)

      OLENNAISTA : säädä aika oikeaksi siis keskellä olevasta pikkumutterista (normaali kello)

      Ulommasta säädät lämmitysajan autolle..

      toivottavasti ei tullut kauheaa sotkua, en osaa tuon paremmin selittää =)

      • akka ratissa =)

        Nyt on oikein kirjotettu ylös ohjeet,kiitos kovasti vaan ja toivotaan että aamulla odottaisi mukava yllätys ja oisin saanu sen "toimimaan" =D Ohjeet ainakin oli loistavat..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11427
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9830
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      146
      5574
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3784
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3740
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3635
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3378
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3183
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2793
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2593
    Aihe