Pillereiden lopetus--> finnejä!!

Heips!

Tietääkö kukaan kauan kestää ihon rauhoittumiseen e-pillereiden lopettamisen jälkeen?? Mä lopetin joskus vuosi sitten ja olis nyt kiva jo saada noi pienet, mutta punaiset ja ärsyttävät finnit/näpyt pois.

Mulla ei siis ollu mitään finniongelmaa ennen pillereitä, söin niitä 5 vuotta. Halusin lopettaa hormonaalisen ehkäisyn, mutta ehkä ei ois kandennu. Onko nää finnit nyt tullu jäädäkseen? Niitä on siis selkä täynnä ja rintakehä. Ei niin paljoo naamassa. Nyt kylmällä ei niin kauheesti haittaa, mut esim. viime kesänä kärsin tästä vaivasta. Ei paljoo toppia tehny mieli käyttää. Ja kohtahan ne ilmat taas lämpenee...Musta tuntuu sitäpaitsi, et ne näpyt paheni auringossa...

Eli onko kellään samanlaisia ongelmia pillereiden lopettamisen jälkeen?? Kandeeko mennä lääkäriin ja saako siltä jotkut antibiootit tmv. ja auttaako se?? Ois kiva kuulla joltain omia kokemuksia.

KIITOS ja hyvää kevään odotusta kaikille!
4566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mulla aivan sama tilanne kus sulla! Heti ku alko menkat tulemaan ilman pillereitä niin ilmesty finnit. Odottelin n. puoli vuotta ja viime viikolla tuli mitta täyteen. Varasin tk lääkärille ajan ja tetrasykliini antib-kuurin 3kk(11e) ja nyt ei näpyn näppyä.Aivan mahtavaa!!:) lääkäri ehotti myös pillerien uudelleen alottamista mut en niihin enää koske.Aivan turhaan odottelet, lääkäriin vain!

Äänestä
  • Kuulostaa hyvältä, että ne lähtee pois jollain tabuilla! Soitankin heti työterveyslääkärille! Kiitos Sinulle :)

    Äänestä

  • biibaa kirjoitti:

    Kuulostaa hyvältä, että ne lähtee pois jollain tabuilla! Soitankin heti työterveyslääkärille! Kiitos Sinulle :)

    Se on aivan normaalia, että iho alkaa kukkimaan pillereiden jälkeen. Itselläni finnit ilmestyivät jo viikon päästä pillereiden lopetuksesta, mutta iho palautui normaaliksi 1,5-2 kk:n päästä. Pillereiden hormonit tulevat ns. ihon läpi, eli tavallaan keho puhdistautuu näin lääkeaineista.

    Äänestä

  • menee ohi kirjoitti:

    Se on aivan normaalia, että iho alkaa kukkimaan pillereiden jälkeen. Itselläni finnit ilmestyivät jo viikon päästä pillereiden lopetuksesta, mutta iho palautui normaaliksi 1,5-2 kk:n päästä. Pillereiden hormonit tulevat ns. ihon läpi, eli tavallaan keho puhdistautuu näin lääkeaineista.

    kun syö pillereitä aknen hoitoon, niin alkaako tulla myös hormoneja ihon läpi?? mitä järkeä siinä on sit määrätä ihon hoitoon pillereitä? meneenkö se kuitenkin aika pian ohi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


biibaa kirjoitti:

Heips!

Tietääkö kukaan kauan kestää ihon rauhoittumiseen e-pillereiden lopettamisen jälkeen?? Mä lopetin joskus vuosi sitten ja olis nyt kiva jo saada noi pienet, mutta punaiset ja ärsyttävät finnit/näpyt pois.

Mulla ei siis ollu mitään finniongelmaa ennen pillereitä, söin niitä 5 vuotta. Halusin lopettaa hormonaalisen ehkäisyn, mutta ehkä ei ois kandennu. Onko nää finnit nyt tullu jäädäkseen? Niitä on siis selkä täynnä ja rintakehä. Ei niin paljoo naamassa. Nyt kylmällä ei niin kauheesti haittaa, mut esim. viime kesänä kärsin tästä vaivasta. Ei paljoo toppia tehny mieli käyttää. Ja kohtahan ne ilmat taas lämpenee...Musta tuntuu sitäpaitsi, et ne näpyt paheni auringossa...

Eli onko kellään samanlaisia ongelmia pillereiden lopettamisen jälkeen?? Kandeeko mennä lääkäriin ja saako siltä jotkut antibiootit tmv. ja auttaako se?? Ois kiva kuulla joltain omia kokemuksia.

KIITOS ja hyvää kevään odotusta kaikille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu