Eli tullin tiedoitus sivulla olevan MB E220 CDi
-99 hinta suomessa on jotain 40 - 43 t euroa.
Saksassa korkeintaan 20t euroa. tässä tapauksessa vero oli alv:n kanssa 18.046 euroa.
Eli hinta suomeen tuotuna rekisteröinti jotain
38.000 euroa, jos sitäkään
Vanhoissa markoissa säästöä n.15.000 - 20.000 mk tai enemän.
Jos auto on vanhempi esim 96 malli niin arviolta
sästöä n 30.000 mk vastaavaan suomalaiseen.
Olisiko asia nyt näin?
-99 hinta suomessa on jotain 40 - 43 t euroa.
Saksassa korkeintaan 20t euroa. tässä tapauksessa vero oli alv:n kanssa 18.046 euroa.
Eli hinta suomeen tuotuna rekisteröinti jotain
38.000 euroa, jos sitäkään
Vanhoissa markoissa säästöä n.15.000 - 20.000 mk tai enemän.
Jos auto on vanhempi esim 96 malli niin arviolta
sästöä n 30.000 mk vastaavaan suomalaiseen.
Olisiko asia nyt näin?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä se säästön osuus on suurempi.
Ostin kesällä juuri tuollaisen -99 mallisen
E220CDI:n ruotsiin vietäväksi. Maksoin siitä 15.100eur yksityiselle. Auto oli prima. Kaikki huollot tehty ja kilometrit täsmäsi (71tkm). Uudesta saakka sama omistaja (Tilitoimisto Frankfurtissa).
Kannattaa olla tarkka niiden autojen kanssa. Näin samalla reissulla uskomattomia pommeja. Mittarissa ei ollut kuin 190 000km ja penkit puhki, tuulilasi niin kulunut että hyvä jos läpi näki...ja täysi hinta.
Nyrkkisääntö: "Epäile kaikkea mitä näet..."
"Tullin tiedotteessa laaditun esimerkkilaskelman mukaan esimerkiksi vuoden 1999 mallia olevan Mercedes-Benz E 220 CDI:n, jolla on ajettu noin 50000 kilometriä, verotus putoaisi nykyisestä runsaasta 29000 eurosta noin 18000 euroon eli yli 40 prosenttia."
(MTV3-STT)
Kun tullin esimerkkitapauksena ollut mersu maksaa Saksassa noin 25000 e ja sen päälle isketään veroa noin 18 000 e, päästään 43 000 e:n loppusummaan (n. 255 000 mk). Eikös Suomen automarkkinat olekin jo reagoineet autoverotuksen muutokseen siten, että kyseinen mersu maksaa täällä jo osapuilleen yhtä paljon? Kannattaako siis autonhakureissu?
Helsingin markkinahinta eli Autodatan laskema merkkiliikkeen pyyntihinta kyseiselle kamppeelle on 43.900 euroo.
Mutta kun se Mersu ei maksa Saksassa 25t euroa...
Tai maksaa jos ostat sen jostain helvetinmoisesta MB lasihallista jossa on marmorilattiat.
Mutta jos vähän jaksat kierrellä muuallakin kuin Lyypekissä niin löydät autoja järkihintaan esim. yksityisiltä.
Olet oikeassa, että hinnoissa on eroja, mutta halpojen hintojen kohdalla pitäisi alkaa herätyskellot soimaaan. Dekran tutkimuksen mukaan Saksassa on joka kolmannen auton matkamittaria räpelöity. Halpa hinta voi viestiä myös kolaroinnista tai varkaudesta jne jne. Halpojen autojen kanssa kannattaa olla kyllä varuillaan, ettei joudu koto-Suomessa vaikkapa polttamaan autoaan, kun on tullut huijatuksi. Vakuutusetsivät kyllä tietävät millaisiin puuhiin petkutetut auton omistajat saattavat ryhtyä. Voipa siis huonommillaan käydä niin, että huijatulla jää vakuutusyhtiöltä korvauksetkin saamatta. Ajattelepas miltä tuntuu kun auto on palanut savuna ilmaa, eikä siitä saa edes vakuutusyhtiöltä mitään. Kyllä silloin on autonhankinta tullut maksamaan ja KENTIES olisi kannattanut ostaa auto koto-Suomesta. Heh-heh!
No koto suomesta ei hetkeen kannata ostaa muuta kuin lidl:stä ruokaa ja odottaa kartellien katoamista savuna ilmaan.
Heheh tämä oli loistava kommentti!! :-D
Ja tosi.
Ruotsissa on paljon kuluttaja-asiamiehelle tullut valituksia kun Saksasta tuodulle autolle ei ole laskettu vaihtotarjousta kun taas orkkis-Ruotsalaiselle on.Siellä on erit hinnat näköjään tuntemattoman historian omaaville autoille ja alkuperäisille swedu-autoille.Sama homma on edessä Suomessakin.