Tukekaamme arabiroskaväkeä

humanisti-1

Hesarissakin on julkaistava Muhammeddia pilkkaavia kuvia, jotta Lähi-Idässä alettaisiin mellakoida Suomenkin lähetystöjen liepeillä. Näin useampi mellakoitsija saa tilaisuuden päästä lekottelemaan vankilassa. Mikäs siellä on ilmaisesta asumisesta ja sapuskasta nauttiessa ja valituskirjeitä Amnestylle tuhertaessa.

5

382

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on sanonut

      Arkkipiispa Paarma tuomitsee Muhammed-kuvat
      Julkaistu: 6.2.2006 11:14:59


      Jukka Paarma

      Arkkipiispa Jukka Paarma ilmaisi avoimessa kirjeessään maanantaina myötätuntonsa Suomen muslimeille profeetta Muhammedista julkaistuista pilakuvista. Kirjeessään Paarma tuomitsee kaikkinaisen sananvapauden varjolla tapahtuvan tarkoituksellisen uskovien ihmisten pyhinä pitämien asioiden loukkaamisen.

      Kirje oli osoitettu Suomen islamilaisen yhdyskunnan imaamille Khodr Chehabille ja Suomen Islam-seurakunnan puheenjohtajalle Okar Daherille.

      Paarman mukaan Suomessa muslimit ovat hyvän tahdon eleenä halunneet rakentaa yhteyttä uudella asuinpaikkakunnallaan toisten Jumalaan uskovien kanssa. Hän kokee islamin edustajiin suuntautuneen loukkauksen sattuneen myös kristittyihin.

      Paarma pitää valitettavana, että loukkaantumisen kokemus on johtanut muutamissa maissa väkivaltaisuuksiin. Ne ovat hänen mukaansa yhtä lailla tuomittavia.

      Arkkipiispa esittää kirjeessään toivomuksen eri uskontokuntien keskinäisestä kunnioituksesta ja toisiltaan oppimiseen perustuvasta yhteydestä.


      STT

      http://www.suomenshiiamuslimit.org/phpBB2/viewtopic.php?t=4051

      • näin on

        ruveta pilkkaamaan arkkipiispa Paarmaa. Äijä käyttäytyy kuin olisi merkittäväkin heppu, vaikka suurin osa kansasta ei tiedä kuka arkkipiispan pallilla on eikä näe siinä mitään kummallista


    • Kettutyttö :)

      Joo niinpä.

      Ei voi olla typerämpää ihmiskansaa kuin muslimit joiden ensimmäinen reaktio mihinkään on vetää aseet esiin ja laittaa paikat paskaksi kun tulee vähän kritiikkiä.Ei ole kyllä enää mitään sympatiaa niitä kohtaan Irakissa tai missään muualla.Eiköhän pakata kaikki muslimit samaan laivaan ja lähetetä takaisin sinne aavikolle.
      Siellä saavat leikellä toistensa kurkkuja ja
      räjäytellä toistensa taloja.

      Käsittämätön uskonto.Käsittämättömän ahdasmielisiä ihmisiä.Tämä kaikki parista piirretystä (jotka olen nähnyt ja suoraan sanottuna olen nähnyt miljoona kertaa pahempia tehtynä jeesuksesta yms.).Huh.

    • tarinoitsija

      Ali mohammed, Ahmed Ahne ja Ali Baba olivat rauhassa T-kupposella ja huoneessa oli länsimaisittain TV auki. Ali hoksaa järisyttävän uutisen telkkarista, Tanska on lehden välityksella tehny PILKKAkuvia Muhametista ja ehkä profeetta muhametista.

      - On ne vääräuskoiset törkeitä! sanoi Ali. Onneksi pistettiin pojat soluttautumaan sinne. Lupasivat murentaa länsimaiden moraalia ja levittää pelkoa.

      - Totta, mikä rakaisuksi tähän ongelmaan? kysyi Ahmed.

      - Väkivalta on ratkaisu! Baba tietää. Haen lähikaupasta pari "taskanlippua", molotoveja ja rynkyn kuteja.

      - Hyvä ajatus! sanoi Ali. Sinä se olet meistä viisain. Mutta voisitko tuoda ruokaa kanssa, jos rahat riittää.

    • \DD\

      Olivatko kuvat tehty pilakuviksi vai oliko piirtäjä yksinkertaisesti vain huono piirtämään???????

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      13
      11315
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      37
      3843
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      3009
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      107
      2347
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      76
      2022
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1751
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      299
      996
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      770
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      715
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      699
    Aihe