Uskonnon nimessä on tehty väkivaltaa kautta historian eri uskontojen kautta. Nyt 2000-luvun maailmassa suurin uskonnollisen väkivallan aiheuttaja on islam. Monet ovat seuranneet huolestuneina islamin toimintaa länsimaissa ja Lähi-idässä. Samalla kun islamia syytetään väkivaltaisuudesta, syyttävä sormi kohdistuu myös kristillisyyteen. Tässä yhteydessä viitataan usein Vanhan testamentin teksteihin. Mutta kristityn ei tarvitse toteuttaa Vanhan testamentin eli vanhan liiton ohjeita vaan ainoastaan uuden liiton (Ap.t. 15).
Jeesuksen seuraajana haluan itse irtisanoutua kaikesta väkivallasta, niin fyysisestä kuin henkisestä. Tämän levottoman ja rauhattoman vuosituhannen alussa haluan olla Jeesuksen ja Hänen opetuksensa seuraaja. Jeesus kertoi seuraajilleen tärkeimmän Jumalan käsky olevan: ” Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi.” (Matt. 22:39) Jumala opettaa rakkaudesta, että ” Rakkaus ei tee lähimmäiselle mitään pahaa.” (Room. 13:10)
Jos joku kokee minut vihollisekseen, Jeesus opetti myös miten asiaan pitää suhtautua: ” Teille on opetettu: 'Rakasta lähimmäistäsi ja vihaa vihamiestäsi.' Mutta minä sanon teille: rakastakaa vihamiehiänne ja rukoilkaa vainoojienne puolesta, jotta olisitte taivaallisen Isänne lapsia.” (Matt. 5: 43 – 45) Jumala opettaa myös, että emme voi sanoa rakastavamme Jumalaa, jos vihaamme ihmisiä: ”Jos joku sanoo rakastavansa Jumalaa mutta vihaa veljeään, hän valehtelee. Sillä se, joka ei rakasta veljeään, jonka on nähnyt, ei voi rakastaa Jumalaa, jota ei ole nähnyt.” (1 Joh. 4:20)
Haluan olla Jeesuksen ja Hänen opetuksensa seuraaja. Haluan rakastaa kristittyjä, nimikristittyjä, ateisteja, muslimeja, hinduja, buddhalaisia ja kaikki muitakin. Sanoudun irti kaikesta väkivallasta. Sanoudun irti muslimin uskonnon nimessä tekemästä väkivallasta, sanoudun irti ristiretkeläisten tekemästä väkivallasta, sanoudun irti Yhdysvaltojen hyökkäyksestä Irakiin. Kristitty on Jeesuksen ja hänen opetuksensa seuraaja. ”Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra', pääse taivasten valtakuntaan. Sinne pääsee se, joka tekee taivaallisen Isäni tahdon.” (Matt. 7:21) Jumalan tärkein tahto on usko Jeesukseen.
”Niin pysyvät nämä kolme: usko, toivo, rakkaus. Mutta suurin niistä on rakkaus.” (1. Kor. 13:13)
Uskontoa ja väkivaltaa
Kristitty mies
1
100
Vastaukset
- PUOLESTA
JUST NIIN! Ei meidän täällä kuulu ruveta riehumaan. Rajat voi pitää rakkaudella, sitä vaan ei ole huomattu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?1112436Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä511203Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1775122Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa333740Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1963564Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss503159Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092894Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky132488Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie532185Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy191985