Mielipiteitä Suomen ruåttalaisista.

Heitä on vain, noin 200 000 jotka puhuvat, keskiaikaista ruåttin kieltä, täällä Suomessa. Ja heillä on 24 eri murretta, joista kukaan ei ymmärä toisiaan.
Mutta PeräHikiänkin virastoissa, pitäisi olla tulkki joka murteelle. Hyvä työllistämis projekti, vain 200 000 tähden.
Ja "deva kiva de", kun riikin ruåttalainen tulee, laskiaisen aikåihin "Härmlandiin", ja haluaa ostaa kupin kaakaota ja laskiaispullan. Tiedättekö mitä swedu saa? Joo se saa Fazun sinisen suklaalevyn ja sämpylän missä ån makkaraa välissä.
Minäkin poltan röökiä, ja sitä röökiä saavat polttaa Suomalaiset aikuiset, ja ruåttalaiset, täysin kasvaneet kasvit ja eläimet. :):):)
14655
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Suomen ruåttalaiset, luulevat kuuluvansa kasvikuntaan. Mutta kyllä ne aika vihanneksia ovatkin. :):):)

Äänestä

niitä työkavereina aika montaki ja ne on ainakin ihan huumorintajuista porukkaa.

Äänestä
  • ny....sys vittan......poikkarna..

    Äänestä

Siitä kun olimma entis aikoina ruotsinvallan alaisia ja siitten vasta pyristelttiin poikkeen niin se vua on jooo. Antaa heijän asuva ja maksella veroja. Kyllä ne heijännii rahat kelepovvaat siinä missä muihennii. Ei pie olla rasisti jo pienestä pittäin. Yksin on hirveen paha olla, jos jouvvut vaikkapa autiolle suarelle. Niin se vua kehno vie ompi.

Äänestä
  • Ja kansanparannusta kehut vielä. Elä elä poeka pahkeinen kehtoo toisii moittii. Kaik ollaan samalla tavalla, alasti, synnytty ja mitää ei mukkaan oteta, kun taivvaan portilla jonotellaan jonotus liput käissä. Näin se on nähtävä.

    Äänestä

  • siitä lähteen kirjoitti:

    Ja kansanparannusta kehut vielä. Elä elä poeka pahkeinen kehtoo toisii moittii. Kaik ollaan samalla tavalla, alasti, synnytty ja mitää ei mukkaan oteta, kun taivvaan portilla jonotellaan jonotus liput käissä. Näin se on nähtävä.

    Teijän punapäitten kanssa. :):):):)

    Äänestä

  • koopee4ever kirjoitti:

    Teijän punapäitten kanssa. :):):):)

    sota-aikana lapset lähetettiin evakkoon mm. ruotsiin ja taisihan olla muutama sotilaskin apuna sieltä sota-aikana

    Äänestä

Muurikki lähti, lypsylle entisvanhaan, nykyään on lypsy, kone jolla homma, toteutetaan egoloogisesti ilman. Käsien likaantumatta, olen tähän, perehtynyt ja voin, kertoa lisää, käyntännönesimerkkejä.

Äänestä

ainakaan ole mitään suomenruotsalaisia vastaan, miksi olisi. Ihan mukavaa porukkaa ovat, kiva kun on meilläkin pienessä maassa erilaisia kulttuureja. Suomenruotsalaiset tv-ohjelmat on hyviä, kyllä niitä voi suomenkielisetkin katella.
Tuosta kieliasiasta sen verran, että eihän sitä tarvi kun puolet ymmärtää ja puolet arvata...

Äänestä

reilu vuoden suomen ruattalaisen kanssa ja no ihan ok mutta olivatpa he ns.hienoa väkeä,varakkaita..enkä oikein sopinut tavallisena työläisenä joukkoon ja juttu loppuikin siihen kun jätkä ekan ja vikan kerran löi... Muuten hän oli hirveän rauhallinen,tosi hiljainen ja kiltti mutta se oikea piirre ilmaantui kun viinaa otti joten lopetin stoorin siihen.

Äänestä

mie en oikein ymmärtäny kun miun tuo ruottin kieli on sen verran heikkoa. Miksi niille ruottalaisille sitä fazeria ja makkarasämpylää syötetään :O :DD
Tai jotain...

Äänestä
  • Miksi sinäkin sitä kysyt.:(:(:(

    Äänestä

  • sen takia. kirjoitti:

    Miksi sinäkin sitä kysyt.:(:(:(

    olen niin pirun utelias...

    Äänestä

kaupassa puhutaan suomea tarvittaessa.Olin aikoinaan Vöyrillä kmennuksella ja hain kaupasta syötävää latelin ostokset tiskiin ja myyjä löi koneelle ja ilmoitti hinnan ruotsiksi vöyrin murteella. Löin markan tiskiin ja sanoin tack tack
kyllä suomenkielinen hinta tuli ilman sanakirjaa

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


koopee4ever kirjoitti:

Heitä on vain, noin 200 000 jotka puhuvat, keskiaikaista ruåttin kieltä, täällä Suomessa. Ja heillä on 24 eri murretta, joista kukaan ei ymmärä toisiaan.
Mutta PeräHikiänkin virastoissa, pitäisi olla tulkki joka murteelle. Hyvä työllistämis projekti, vain 200 000 tähden.
Ja "deva kiva de", kun riikin ruåttalainen tulee, laskiaisen aikåihin "Härmlandiin", ja haluaa ostaa kupin kaakaota ja laskiaispullan. Tiedättekö mitä swedu saa? Joo se saa Fazun sinisen suklaalevyn ja sämpylän missä ån makkaraa välissä.
Minäkin poltan röökiä, ja sitä röökiä saavat polttaa Suomalaiset aikuiset, ja ruåttalaiset, täysin kasvaneet kasvit ja eläimet. :):):)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu