Kaasu venäläissotilaiden kohtalona?

Uutiset kertovat ainakin 13 venäläissotilaan kuolleen Tshetsheniassa sijaitsevan tukikohtansa räjähdyksessä.

Oliko kyseessä vahinko kellaritiloissa säilytettyjen kaasusäiliöiden käsittelyssä vai iskivätkö Venäjän kaasuaseen käytöstä suuttuneet vastavoimat noin ankaralla tavalla?

Keskellä muslimeja raivostuttaneiden pilakuvien pauhua saattaa tuollainenkin tragedia aiheuttaa vain väheksyviä olankohautuksia.

Olenkohan aivan oikeassa vai ainoastaan jokseenkin oikeassa?
6431
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mikäli kellarikerrosta oli käytetty eräitten Porkkalatalojen tapaan vessan alatilana, saattoi siellä muhinut metaanikaasu reagoida vaikkapa jonkun sytkärin sytytykseen tuollaisilla seurauksilla.

Tyhjenikö kellaritila samassa rysäyksessä?

Äänestä

ihmiskunnan arkipäivässä. Ei edes 1000 ihmisen hukkuminen Punaisella merellä paljon kohahduttanut täällä Perä Pohjolassa. Tanskalaisvitsit puhuttavat enempi, joiden ansiosta on vasta kuollut vähän toistakymmentä ihmistä. Ihmishengen arvo on lähellä nollaa kautta maan piirin.

Maailman nuoret miehet saavat koulutuksen tullakseen jossain elämänsä vaiheessa kunnioitetuksi tappajasankariksi = sotaveteraaniksi.

Jokainen kuollut sotilas on hyvä sotilas, hän ei voi tappaa enää ketään.

Tuli ilmeisesti selväksi, että vastustan kaikenlaista tahallista tappamista, tekipä sen muslimi tai venäläinen ortodoksi.

Äänestä

Viimeisin:

http://www.mediumi.net/moskova/uutiset/kriisit/08_02_06.php

Hyvä uutinen sikäli, että se

- Todistaa, että separatisteja vastaan tshetsheniassa eivät sodi pelkäastään venäläiset, vaan myös tshetsheenit
- Todistaa, että venäläisten pulelle on loikannut vanhoja separatisteja
- Kertoo siitä, että tshetshenian sodassa bandiitit ovat valmiita murhaamaan vaikka omiaan
- Vahvistaa paikallisväestön vihaa bandiitteja kohtaan

Äänestä
  • ...tuolla sivustolla kirjoitetaan.

    Silkkaa propagandaa ja Putinin henkilökulttia.

    Äänestä

Keskiviikko taitaa olla Venäjän armeijassa hernekeittopäivä. Kasarmit ovat liian ahtaita, eikä niitä ole ilmastoitu tarpeeksi.

Tiesittekö, että amerikkalaiset ovat kehitelleet rekyylittömän herneen?

Äänestä

Kaasulla kiristetään. Kaasuputket räjähtävät. Kaasua vuotaa Helsingin kaduilla. Kaasu räjähtää kansallismuseossa maanantaisin. Kaasu surmaa sotilaita.

Asioilla on taipumus kerääntyä. Toivottavasti meitä ei kaasuteta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6805913 kirjoitti:

Uutiset kertovat ainakin 13 venäläissotilaan kuolleen Tshetsheniassa sijaitsevan tukikohtansa räjähdyksessä.

Oliko kyseessä vahinko kellaritiloissa säilytettyjen kaasusäiliöiden käsittelyssä vai iskivätkö Venäjän kaasuaseen käytöstä suuttuneet vastavoimat noin ankaralla tavalla?

Keskellä muslimeja raivostuttaneiden pilakuvien pauhua saattaa tuollainenkin tragedia aiheuttaa vain väheksyviä olankohautuksia.

Olenkohan aivan oikeassa vai ainoastaan jokseenkin oikeassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu