Yksi malli vaan

Tuli vaan tämmöstäkin mieleen, niin pistetäänpä esille. Jos ihminen rinnastetaan biosfääriin, kudokset eliölajeihin ja solut yksilöihin, niin eikös ihmisen elämänkaari muitutakin jonkin verran evoluutiokertomusta?
Kaikki on alkanut yhdestä, erilaistumista on tapahtunut, systeemi toimii synergisesti jne.
1139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei taida herättää keskustelua.
Ihan vaan silläkin esitin, että nythän näyttää tämä meidän biosfääripoloisemme olevan vanhenemassa (rappeutumassa). Evoluutiouskovat väittävätten, ettei syytä huoleen, evoluutio korjaa vahingot niinkuin ennenkin. Kun ei ole niitä vertailukohteita biosfääreissä, ei pysty ainokaisesta tapauksesta paljoa sanomaan.
Tilanne on vähän sama, kuin me olisimme jotain älykkäitä nanorobotteja, ja saisimme tutkittavaksemme yhden ainoa miehen. Solujen samankaltaisuudesta voisi syntyä evoteoria selitykseksi. Ja voisihan sitä olettaa, että tämä "biosfääri" on alkanut yhdestä solusta. Tuskin mistään löytyisi todisteita sikiöajan ulkopuolisesta hoivasta, kun mies nyt pystyisi itsenäisesti toimimaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuttu mies kirjoitti:

Tuli vaan tämmöstäkin mieleen, niin pistetäänpä esille. Jos ihminen rinnastetaan biosfääriin, kudokset eliölajeihin ja solut yksilöihin, niin eikös ihmisen elämänkaari muitutakin jonkin verran evoluutiokertomusta?
Kaikki on alkanut yhdestä, erilaistumista on tapahtunut, systeemi toimii synergisesti jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu