VASEMMISTOLAISTA YRITYSPOLITIIKKAA

Outo ilmiö

Suomi on täynnä yrittäjähautomoja, tutkimustoimintaa, järjestöjä, keskuksia, byrokratiaa, lakeja, tomistoja, konsultteja, jaarittelua jne.

Silti Suomessa on EU:n vähäisin kiinnostus yrittäjyyteen.

Melkoinen dilemma.

Tarvitaan siis hulluja jotka ovat valmiita ottamaan yrittäjyyden haasteen... vasemmistovaltiossa.

Tarpeeksi hulluja jotka ovat valmiita vaikka elinkautisen velkavankeuden.

5

235

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Jos nuo kaikki "paskajauhomot" lopetettaisiin, ja lakiviidakkoa ja byrokratiaa leikattaisiin 90% yritystoiminta lähtisi rajuun nousuun.

      Mutta... onhan se kiva puhua jonninjoutavia yrittämisestä hyvällä palkalla.

      Kukapa sitä elinkautista velkavankeutta haluaisi?

      • 15 vuotta, eikä irti pääse

        Eihän kukaan täysjärkinen ala yrittäjäksi. Kuinka paljon esim. Toveri Heinäluoma olisi valmis kanittamaan omaa ja lasten asuntoa siitä ilosta, että saa maksettua jonkun ventovieraan palkan?
        Ja Toveri Filatov ajaa SAK:n käskystä uutta lakia, jolla irtisanominen tehtäisiin rangaistavaksi.


    • minä ite

      Suomesta puuttuu pääomaa, ei ole RAHAA. Köyhät eivät yritä ja sillä sipuli!! Toisaalta joilla rahaa vähän sattuu olemaan, niin ne kannattaa sijoittaa varman päälle jo kauan toimineisiin yrityksiin (osakkeisiin), rahastoihin yms. On liian riskialtista laittaa rahansa oman yritystoiminnan perustamiseen, ainakin tuotannollisen, osto-ja myynti busines on asia erikseen.
      Riskirahoittajat ovat tietenkin toinen juttu, mutta ne eivät rahoita pieniä aloittavia yrityksiä, paitsi samoilla ehdoilla kuin pankitkin.

    • 8.2.2006 eilen siis

      Otsikko kuuluu näin.

      Sekalainen joukko tahtoo valaita kiikaroimaan.

      Eu:n vaatimuksesta Suomi joutuu palkkaamaan kaksi tarkastajan nimikkeellä toimivaa virkamiestä seurailemaan missä mitassa valaita osuu suomalaiskalastajien verkkoon.

      Siinä ote artikkelin alusta ja laitan tähä lyhennelmiä jutusta lisää.

      Virat ovat kaksivuotisia alkuun ja tarkkailijat sijoitetaan Turun TE-keskukseen.

      Suomalaisten mielestä valaitten tarkkailuun olisi riittänyt vähempikin byrokratio.Asetus kuitenkin koskee kaikkia EU-maita joten sitä toteltiin EU-oikeuteen meno ei kiehtonut.
      Ei tämä kovin älykkäältä Suomessa kuulosta mutta Eu:ssa on niin että jos joidenkin pitää valaita tarkkailla pitää kaikkien muidenkin

      Lounais-Suomen kalatalouskeskuksen kalatalousneuvoja Timo Saarinen sanoo ettei valaita ole hänen tietämänsä mukaan Suomen kalastajien verkkoon tullut.
      Tai kerrotaan että joku olisi kuullut jonkun joskus melkein saanut yhden.Eli se päivä on vielä näkemättä valas täällä pyydykseen tartuu Saarinen sanoi.

      Ei kuulosta kovin älykkäältä Tutkimuspäälikkö Mika Kurkilahti huomauttaa.

      • juttuun että

        Virkojen haku päättyi kuun vaihteessa,Pätevyysvaatimukset oli muun muassa opistotason koulutus,valaslajien tuntemus ja merenkulkutaidot.
        Maa-ja metsätalousministeriö sai kaikkiaan 44 hakemusta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe