VASEMMISTOLAISTA YRITYSPOLITIIKKAA

Suomi on täynnä yrittäjähautomoja, tutkimustoimintaa, järjestöjä, keskuksia, byrokratiaa, lakeja, tomistoja, konsultteja, jaarittelua jne.

Silti Suomessa on EU:n vähäisin kiinnostus yrittäjyyteen.

Melkoinen dilemma.

Tarvitaan siis hulluja jotka ovat valmiita ottamaan yrittäjyyden haasteen... vasemmistovaltiossa.

Tarpeeksi hulluja jotka ovat valmiita vaikka elinkautisen velkavankeuden.
5242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos nuo kaikki "paskajauhomot" lopetettaisiin, ja lakiviidakkoa ja byrokratiaa leikattaisiin 90% yritystoiminta lähtisi rajuun nousuun.

Mutta... onhan se kiva puhua jonninjoutavia yrittämisestä hyvällä palkalla.

Kukapa sitä elinkautista velkavankeutta haluaisi?

Äänestä
  • Eihän kukaan täysjärkinen ala yrittäjäksi. Kuinka paljon esim. Toveri Heinäluoma olisi valmis kanittamaan omaa ja lasten asuntoa siitä ilosta, että saa maksettua jonkun ventovieraan palkan?
    Ja Toveri Filatov ajaa SAK:n käskystä uutta lakia, jolla irtisanominen tehtäisiin rangaistavaksi.

    Äänestä

Suomesta puuttuu pääomaa, ei ole RAHAA. Köyhät eivät yritä ja sillä sipuli!! Toisaalta joilla rahaa vähän sattuu olemaan, niin ne kannattaa sijoittaa varman päälle jo kauan toimineisiin yrityksiin (osakkeisiin), rahastoihin yms. On liian riskialtista laittaa rahansa oman yritystoiminnan perustamiseen, ainakin tuotannollisen, osto-ja myynti busines on asia erikseen.
Riskirahoittajat ovat tietenkin toinen juttu, mutta ne eivät rahoita pieniä aloittavia yrityksiä, paitsi samoilla ehdoilla kuin pankitkin.

Äänestä

Otsikko kuuluu näin.

Sekalainen joukko tahtoo valaita kiikaroimaan.

Eu:n vaatimuksesta Suomi joutuu palkkaamaan kaksi tarkastajan nimikkeellä toimivaa virkamiestä seurailemaan missä mitassa valaita osuu suomalaiskalastajien verkkoon.

Siinä ote artikkelin alusta ja laitan tähä lyhennelmiä jutusta lisää.

Virat ovat kaksivuotisia alkuun ja tarkkailijat sijoitetaan Turun TE-keskukseen.

Suomalaisten mielestä valaitten tarkkailuun olisi riittänyt vähempikin byrokratio.Asetus kuitenkin koskee kaikkia EU-maita joten sitä toteltiin EU-oikeuteen meno ei kiehtonut.
Ei tämä kovin älykkäältä Suomessa kuulosta mutta Eu:ssa on niin että jos joidenkin pitää valaita tarkkailla pitää kaikkien muidenkin

Lounais-Suomen kalatalouskeskuksen kalatalousneuvoja Timo Saarinen sanoo ettei valaita ole hänen tietämänsä mukaan Suomen kalastajien verkkoon tullut.
Tai kerrotaan että joku olisi kuullut jonkun joskus melkein saanut yhden.Eli se päivä on vielä näkemättä valas täällä pyydykseen tartuu Saarinen sanoi.

Ei kuulosta kovin älykkäältä Tutkimuspäälikkö Mika Kurkilahti huomauttaa.

Äänestä
  • Virkojen haku päättyi kuun vaihteessa,Pätevyysvaatimukset oli muun muassa opistotason koulutus,valaslajien tuntemus ja merenkulkutaidot.
    Maa-ja metsätalousministeriö sai kaikkiaan 44 hakemusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Outo ilmiö kirjoitti:

Suomi on täynnä yrittäjähautomoja, tutkimustoimintaa, järjestöjä, keskuksia, byrokratiaa, lakeja, tomistoja, konsultteja, jaarittelua jne.

Silti Suomessa on EU:n vähäisin kiinnostus yrittäjyyteen.

Melkoinen dilemma.

Tarvitaan siis hulluja jotka ovat valmiita ottamaan yrittäjyyden haasteen... vasemmistovaltiossa.

Tarpeeksi hulluja jotka ovat valmiita vaikka elinkautisen velkavankeuden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu