allerginen? Pidän punaviinistä ja juon sitä kohtuudella, mutta välillä suunnilleen kaulasta rinnan alle muuttuu kirjavaksi ja kutittaa. Tätä ei tapahtu aina kun juon viiniä vaan välillä. Onko jollain muulla samantapaisia oireita?
Punaviinille
???
3388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kokeilepa lipittää luomulaatua. Siinä periaatteessa ei ole niin paljon kasvinsuojelua ja rikkiä kuin tavallisessa. Etelä-Eurooppalainen luomulaatu on tosin varsin joustava ja soveltava, joten ei siitä voi olla varma, mutta menetelmätapakokein voinet selvittää punoituksesi korrelaation maatalouspolitiikkaan.
on selkeästi erilaisia allergisia vaivoja aiheuttava aine. Monet saavat lisäksi punaviinistä migreenikohtauksia. Johtuuko se epäpuhtauksista vai viinin sisältämästä tanniinista, jota löytyy myös valkoviinistä, vai jostain säilöntäaineista, en tiedä enkä ole löytänyt tutkimustuloksiakaan. Tuo vihje luomuviinistä voi olla erinomainen.
Itse lopetin kaikenlaisten viinien nauttimisen vuosia sitten migreenikohtausten takia. Enpä usko elämisenlaatuni siitä heikentyneen.
punaviinit vaikuttavat serotoniiniin ja sitä kautta mahdollisesti pääkipuun.
sen lisäksi eri punaviinilaadut sisältävät erimäärän fenolisia yhdisteitä, joiden tiedetään/arvellaan johtavan päänsärkyyn monilla ihmisillä tai oikeammin migreeniin.
Halvemmat punaviinit aiheuttavat helpommin migreeniä kuin kalliimmat laadut. Kokeilemalla löytyy se punaviini, mikä vähiten aiheuttaa ongelmia.