-
Näin sanoi äsken toimittaja Lehtelä TV1:ssä ja kysyi tätä demareiden Heinäluomalta.
Muutenkin porvariyhteistyö ja -hallituskin on esillä
keskustelussa ja Heinäluoman niska punoittaa....
..seli. seli. seli...
Näin sanoi äsken toimittaja Lehtelä TV1:ssä ja kysyi tätä demareiden Heinäluomalta.
Muutenkin porvariyhteistyö ja -hallituskin on esillä
keskustelussa ja Heinäluoman niska punoittaa....
..seli. seli. seli...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yhdysvalloissa presidentiksi julistettiin oikeuden päätöksellä vähemmän ääniä saanut.
Meillä kansa päättää myös hallituspohjasta.
Kansa ei päätä hallituspohjasta. Siitä päättää ainoastaan eduskunta.
Näin eletään perustuslaillisessa oikeusvaltiossa.
....Helsingin Kampin entisen Turun kasarmin rakennuksen seinillä maalattuna.
Oiskohan talkoohenki loppunut vai onko siihen tehty varaus seuraavaa kampanjaa varten.
Hyvin kauniisti ja taidokkaasti nimet on maalattu
eikä julkisivulautakunnlla saatikka sitten museovirastolla pitäisi olla värivalinnankaan puolesta mitään nokan koputtelemista.
Heinäluoman esiintymisestä paistoi väkisin pinnistetty rauhallisuus, kun hän kaikin keinoin vältti sellaisia sanontoja, jotka olisi voitu tulkita keskustan ja Vanhasen kyykyttämiseksi. Miesparka joutui nielemään monet aiemmat kiivailunsa keskustaa kohtaan siitä, että se oli tehnyt kokoomuksen kanssa suullisen sopimuksen sen porvariehdokkaan tukemisesta vaalin 2. kierroksella, joka sinne pääsee.
Näyttää Heinäluomakin jotain ottaneen opikseen vaikkakin kantapään kautta, kun hän vaalien aikana ja niiden jälkeenkin ruoski Vanhasta ja keskustaa minkä jaksoi syyttelyillään viitaten jopa paluuseen kansalaissodan aikaisiin asetelmiin.
Mitä kauemmin Heinäluoma on vallassa ollut, sitä selvemmin alkaa näyttää, ettei ay-liikkeessä ole opittu poliittisen yhteistyön menettelytapoja, kun kaikessa haetaan oman puolen etua toisia osapuolia uhkailemalla ja painostamalla.
Huonolta näyttää sinipunan mahdollisuus, jos Heinäluoman pöytätavat ovat kuin tes-neuvotteluista. Onneksi keskusta ja kokoomus ovat vihdoinkin lähentyneet toisiaan aidolla tavalla, yhteisiä tavoitteita etsien.
Tästä on hyvä mennä 2007 eduskuntavaaleihin kukin puolue omilla ohjelmillaan ja tavoitteillaan, ja sitten kun vaalitulos näyttää, että vasemmisto on tulevassakin eduskunnassa vähemmistönä, niin ei muuta kuin hallituspohja keskustan ja kokoomuksen varaan ja mukaan esim. rkp, kd ja ehkä vihreätkin, jos muuten ei synny 101/99 enemmistöä.