tässä vähän asiaa

Vaka Vanha

Valkoisia syytetään varsin kollektiivisesti teloituksista, vaikka todellisuudessa monissa tapauksissa syyt teloituksille olivat ihan muut kuin vasemmistolainen tausta, esim. läntisellä uudellamaalla oli yksi syy kielipolitiikka.

Pataljoonaa komensi ruotsalainen Edward Ward ja komppanianpäällikköinä toimivat Ivar Hast ja Ivar Ståhle. Pataljoonasta muodostettiin retkikuntia, jotka tekivät teloituskiertueita eri puolille Uuttamaata. Tähtäimessä olivat punaiset tai punaisiksi epäillyt ja eräät valkoisetkin suomalaiset. Vihdissä pataljoona teloitti yli 60 paikallista, ja kerrotaan paikallisen suojeluskunnan päällikön joutuneen ajamaan verenhimoiset västankvarnilaiset pois pitäjästä. Pataljoona kylvi kuolemaa ainakin Inkoossa, Vihdissä ja Nurmijärvellä. Kaikkiaan Länsi-Uudenmaan pataljoona teloitti toukokuussa vähintään 200 miestä ja naista, lähes kaikki suomenkielisiä.

5

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sikspäk

      Vähän samaan tyyliin kierteli Kymenlaaksossa talvella jo ennen sodan alkua kotkalaisten punaisten retkikunta. Joukko oli matkalla Mommilaankin, mutta ei ehtinyt tapahtumiin mukaan. Tämä väkivaltainen joukko herätti ansaittuakin kauhua Lahdessa saakka. Joku mukanaollut muisteli porukan ottaneen paitsi kantaa myös olutta ryöstöretkillään.

      • Nestori

        Mommilan takan olivat kyllä Venäläiset matruusit.


      • sikspäk
        Nestori kirjoitti:

        Mommilan takan olivat kyllä Venäläiset matruusit.

        kun kotkalaiset ei ehtineet paikalle!

        Mistä se muuten on tullut tuo tapa kirjoittaa kansallisuudet isolla? Siis Venäläiset ja Saksalaiset. Sitä näyttää harrastavan ainakin vaka vanha ja sinäkin Nestori. Oletteko sukua?


      • tosi on
        sikspäk kirjoitti:

        kun kotkalaiset ei ehtineet paikalle!

        Mistä se muuten on tullut tuo tapa kirjoittaa kansallisuudet isolla? Siis Venäläiset ja Saksalaiset. Sitä näyttää harrastavan ainakin vaka vanha ja sinäkin Nestori. Oletteko sukua?

        !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


      • Vaka Vanha
        tosi on kirjoitti:

        !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        Vaihdoin nimimerkkiä kun täällä on ainakin puolikymmentä jotka ilmeisesti feikkaavat minua, meni hyvä nimimerkki pilalle kun keskutelijat sekoittavat minut koko ajan näihin feikkeihin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      20
      11398
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      46
      3944
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      113
      3130
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      133
      2447
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      90
      2140
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1791
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      306
      1068
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      18
      845
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      775
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      719
    Aihe