Elikkä meillä on koulussa sellainen projekti jossa käsitellään monia eri uskontoja. Yksi niistä uskonnoista on katolilaisuus. En tiedä katolilaisuudesta yhtään mitään, joten ajattelin kysyä täältä tietoa katolilaisuudesta, koska olen ihan varma, että täältä sitä tietoa saa aika paljon!
Eli tarvitsisin näitä tietoja:
-Mitä tai ketä katolilaisuuden uskonnon harjoittajat pitävät jumalanaan tai ohjaajanaan?
-Pyhät kirjat?
-Katolilaisuuteen liittyvät tavat, riitit ja ohjeet?
-Pyhät paikat ja pyhiä rakennuksia?
-Levinenisyys suomessa ja maailmalla?
Olisin todella onnellinen ja kiitollinen jos saisin näihin kaikkiin vastauksen!
Kiitos etukäteen kaikille niille jotka haluavat auttaa minua vastaamalla näihin kysymyksiin!
P.S. Jonkinlainen nettisivu olisi myös ihan kätevä!!!!!
Haluaisin tietoa katolilaisuudesta!!
12
1513
Vastaukset
- rousku
"Mitä tai ketä katolilaisuuden uskonnon harjoittajat pitävät jumalanaan tai ohjaajanaan?"
Kristittyinä uskomme kolmiyhteiseen Jumalaan: Isään ja Poikaan ja Pyhään Henkeen. Nämä kolme persoonaa ovat yksi Jumala, joka loi maailman ja teki liiton Israelin kansan kanssa. Poika Jumala tuli Jeesus Nasaretilaisena ihmiseksi maan päälle sikiämällä Pyhän Hengen vaikutuksesta Neitsyt Mariassa. Hän kuoli ristillä ihmisten syntien tähden, nousi kuolleista, astui taivaaseen ja lähetti maan päälle Pyhän Hengen, joka asuu uskovissa. Pyhän Hengen kautta hän perusti kirkon, jota kaitsemaan hän asetti apostolit ja heidän seuraajansa piispat. Kirkon näkyvänä päänä toimii Rooman piispa eli paavi, varsinaisena päänä kuitenkin Jeesus Kristus. Uskomme Jeesuksen palaavan maailmanlopussa, tuomitsemaan kaikki ihmiset ja hallitsevan kuninkaana ikuisesti.
"Pyhät kirjat?"
Raamattu. Katolilaisille uskon ohjenuorina toimivat myös kirkon perinne ja päätökset, mutta vain Raamattu on pyhä kirja.
"Katolilaisuuteen liittyvät tavat, riitit ja ohjeet?"
Tämä on aika paljon laajempi kysymys, jos joku muu voisi vastata kun nyt itselläni on vähän kiire.
"Pyhät paikat ja pyhiä rakennuksia?"
Erityisesti Jeesuksen elämän tärkeitä paikkoja (Jerusalem, Betlehem ja Nasaret) arvostetaan. Myös historiallisesti tärkeitä kirkon keskuspaikkoja (esim. Rooma, Antiokia ja Aleksandria). Ja paikkoja, joissa Jumalan uskotaan puuttuneen historian kulkuun eli tehneen ihmeen. Pyhiä rakennuksia ovat kirkot, kappelit, pyhäköt ja muut liturgiseen käyttöön pyhitetyt rakennukset.
"Levinenisyys suomessa ja maailmalla?"
Useimmat kristityt ovat katolilaisia; yhteensä katolilaisia on noin 1,1 miljardia, joista suurin osa asuu Keski- ja Etelä-Euroopassa, Afrikassa sekä Etelä- ja Pohjois-Amerikassa. Koko Pohjois-Eurooppa oli katolinen 1500-luvun reformaatioon asti, ja suomalaisille katolisuus oli tästä lähtien kiellettyä. Uskonnonvapauden myötä katolisuus sallittiin taas 1920-luvulla. Katolilaisia on Suomessa tätä nykyä kymmenisen tuhatta; määrä on kasvanut maahanmuuton myötä. Hiippakuntia, joita johtaa piispa, on Suomessa yksi eli Helsingin hiippakunta. Siihen kuuluu seitsemän seurakuntaa.
http://www.catholic.fi - Sandux_x_X
Eli voisiko joku vielä kertoa katolilaisten tavat, riitit ja ohjeet! Sekä vielä katolilaisuuden synnystä mahdollisimman tarkasti!!
- Opetäti
Taisi jäädä esitelmä viime tippaan.
Rousku sinulle tuossa ystävällisesti antoi jo läjäpäin valmista tietoa. Mutta, hyvä ystävä, opettele käyttämään tiedonhankintakanavia, älä ole ihan toisten varassa valmista odottamassa.
Eli ihan yksinkertaisesti googlettamalla vaikkapa "katolinen kirkko"-termillä löydät monia hyviä linkkejä, jopa etälukion sivut, joista olisit (jos olisit vain viitsinyt vaivautua) löytänyt nuo rouskun antamat tiedot.
Hyvää tiedonhankintamatkaa! - wervuli
Katso fi.wikipedia.org ja sieltä katolisuus, eiköhän sieltä jotain selviä. Sieltä löytyy sakramentit jotka ovat niitä tapoja ja riittejä.
Katolisuuden synty on ihan sama kuin kristinuskon synty. - mmuuan
wervuli kirjoitti:
Katso fi.wikipedia.org ja sieltä katolisuus, eiköhän sieltä jotain selviä. Sieltä löytyy sakramentit jotka ovat niitä tapoja ja riittejä.
Katolisuuden synty on ihan sama kuin kristinuskon synty.kuitenkaan luota wikipediaankaan liikaa. siellä on ainakin sakramenteistakin kirjoitettu ihan kummallisia.
- äiti
Kannattaa lukea tietoja myös täältä. Ainakin oma poikani on löytänyt paljon tietoa tämän linkin takaa.
http://www.catholic.fi/usko.htm - Neruda
...ja sen monipuolisuudesta (mm. Suomessa) voisit löytää lisää tietoa myös Katkirkon sivuilta:
http://www.katkirkko.net - Petri Piironen
Oheisesta tutkimuksesta saat lisätietoa katolilaisuudesta.
http://www.tietorinne.net/asiakas/sekularisaatio.htm- Filbert
On hyvä tutustua asioihin luotettavien lähteiden perusteella. Uskonnoista löytyy netistä kaikenlaisia tekstejä, joissa muka tieteellisinä tutkimuksina esitetään vääriä, tarkoitushakuisia ja vihamielisiä tulkintoja. Katolisuuteen kannattaa tutustus katolisten tekstien kautta. Tätä tutkimusta en suosittele, se ei ole katolinen lähde.
- Sandux_x_X
Filbert kirjoitti:
On hyvä tutustua asioihin luotettavien lähteiden perusteella. Uskonnoista löytyy netistä kaikenlaisia tekstejä, joissa muka tieteellisinä tutkimuksina esitetään vääriä, tarkoitushakuisia ja vihamielisiä tulkintoja. Katolisuuteen kannattaa tutustus katolisten tekstien kautta. Tätä tutkimusta en suosittele, se ei ole katolinen lähde.
Kiitos oikein paljon kaikille tiedoista!!
- Perunamies
Nyt on raavas mies totaalisen ihmeissään! Eikö kansakoulussa enää opeteta mitään?? Kyselijän täytyy olla jo jonkun ikäinen, kun kerran kirjoittaa sujuvaa suomea, mutta silti kysyy Katolisesta Kirkosta kysymyksiä, jotka saavat minut haukkomaan henkeä! Kuka perusti Katolisen Kirkon? Luulisi nyt jokaisen ihmisen tietävän, että Katolinen Kirkko on Kristillinen kirkkokunta, jolloin oikea vastaus on tietenkin Jeesus. Ja koska Jeesus on perustajamme, niin Pyhä Kirja on Raamattu!
Tällaiset perusasiat opetettiin ennen jo pikkulapsille! En nyt tietenkään odota keskivertokoululaisen tietävän mitään hienouksia Katolisesta Kirkosta, mutta kyllä sen verran luulisi jokaisen tietävän, että se liittyy Kristillisyyteen! Kertokaapa nyt minulle huolestuneella, että eikö koulussa enää opeteta mitään vai lieneekö syy ketjun aloittajan omassa laiskuudessa??- rousku
...että sinua on oikeasti olemassa, pannaanpa kaikkien huviksi ja hyödyksi tähän ote Yrjö Karilaan Pikku Jättiläinen -tietosanakirjasta (17. painos, WSOY 1955).
"Kristillisen kirkon piirissä on kaksi toisistaan huomattavasti poikkeavaa kirkkokuntaa: katolinen ja protestanttinen. Katolilaisuudessa kirkko peittää Kristuksen välittäjänä, sakramentit sanan, ansiot armon, laki evankeliumin, jumalisuuden käytännöllisen harjoittamisen muoto sisällisen pyrkimyksen, kuuliaisuus kirkkoa kohtaan välittömän uskonsuhteen Jumalaan, hierarkian hallitus Jumalan hallitukseen."
Kyllä Suomessa on kansaa puutteellisemminkin sivistetty kuin nykyään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642032Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899