HS kertoi hiljattain ay-liikkeen (lähinnä SAK) olevan seuraavalla TuPo -kierroksella vaatimassa nk. tilaajavastuun tuomista Suomeen. Ainakin SAK on jo syksyllä ehdottanut tilaajavastuun kasvattamista rakennusalalla, jotta harmaa talous saataisiin alalta kitkettyä.
Käytännössä malli tarkoittaa sitä, että tilajaa vastaa aliurakoitsijan mahdolilsesti suorittamatta jääneistä veroista ja st-maksuista. Vastapainoksi pääurakoitsija on sakon uhalla velvollinen selvittämään tarkoin aliurakoitsijoiden taustat (esim. veronmaksutapa ym). Tämän selonoton helpottamiseksi SAK esittäänkin uuden keskusrekisterin luomista, jonne kerättäisiin tietoja rakennusalan yrityksistä ja johon pääurakoitsijan olisi helppo päästä.
Ehdotus on täysin käsittämätön.
Ensinnäkin se tarkoittaa käytännössä sitä, että ulkopuolinen osapuoli (tilaaja) joutuu vastuuseen yhden sopimuskumppanin velvoitteista (aliurakoitsija) pystymättä vaikuttamaan sen enempää sopimuskumppanin valintaan kuin sopimuksen (aliurakkasopimus) sisältöön. Tämä on täysin vastoin sekä oikeusjärjestyksemme periaatteita että yleistä oikeustajua.
Toiseksi, SAK on perustellut mallia sillä, että se vähentäisi byrokratiaa ja söisi vähemmän resursseja valtionhallinnolta. Tämä ei pidä paikkaansa sillä verojen keräämiseen ja maksuvalvontaa tarvitaan samat resurssit kuin ennenkin, nyt vain maksaja muuttuu. Itse asiassa malli söisi tuhottomasti resursseja kun pitäisi luoda täysin uusi keskusrekisteri johon näitä yritysten tietoja kerätään. Miten esimerkiksi virolaisten rakennusfirmojen verotiedot saadaan suomalaiseen rekisteriin?
Kolmanneksi, julkisoikeudellisten maksujen valvonta ja kerääminen on perinteisesti ollut valtiovallan asia eikä siihen liittyviä ongelmia voi ratkaista sysäämällä valvontavelvollisuutta yksityisille toimijoille. Tämä on periaatteellinen kysmysys.
Mikäli harmaa talous halutaan kitkeä pois ja samalla kasvattaa verokertymää, voisi nämäkin rahat mieluummin käyttää nykyisen valvonnan ja perinnän tehostamiseen.
Ay-liikkeen käsittämättömiä vaatimuksia...
1
238
Vastaukset
- Maailman paras maa.
Tähän ollaan täälläkin menossa.
Ei se ole ratkaisevaa miten homma käytännössä menee, vaan miltä se näyttää.
Loistavana esimerkkinä svedujen ydinvoima ratkaisu -70 luvulla, jossa se selkeästi päätettiin lopettaa.
Laitosten sähköntuotanto kapasiteettia on nostettu.
Nyt samassa maassa puuhataan vakavissaan fossiilisista polttoaineista luopumista.
Täällä on paljon samoja hölmöjä lakeja kuin siellä mennyt lävitse, tai on menossa:
Seksin osto kielto, ei se mihinkään katoa..
Lasten kuritus kielto, tervetuloa perheiden arkipäivään kaikki lapsettomat naisparit..
Kaljan laimennus, väkevimpiin siirtyminen..
Saman sukupuolen avioliitot, lukeeko kirkko raamattua enää, Sodoma&Gomora..Naispapit..
Ymmärrän että pitäähän näennäisdemokratiassa olla lainsäädäntöä, mutta pitääkö tehdä lakeja jotka eivät ole yhteydessä todellisuuteen tai ovat yleisen oikeuskäsityksen ja käytännön vastaisia, joita ei noudata ja joita ei voida valvoa..
Sirkuksen pyörittäminen tietysti maksaa ja puoluejämille pitää löytyä sopiva eläkevirka..
Lisätään sakkoja, sakkoluonteisia maksuja sekä veroja.. Näin se käy..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka932566Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww911506- 671485
EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131218- 81953
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi17942Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe39848Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta112841- 54793
- 30726