ongelmia pillereiden kanssa?

Minulla olisi kysymys.

Aloitin Yasmin merkkisten e-pillereiden syönnin noin 2 viikkoa sitten. Heti seuraavana päiväsä juuri alkaneet kuukautiseni loppuivat ja normaalisti ne olisivat kestäneet vielä liki 6 päivää. Muutaman päivän kaikki meni hyvin, kunnes välivuotoa alkoi tulla tiputtelumuodossa. Olen kuullut että tämä on normaalia, mutta jos jatkuu niin onko syytä jatkaa merkkiä vai odottaa muutama kuukausi ja katsoa tottuuko elimistö Yasminin vaikutukseen?
Lisäksi vuodon mukana alkoi tulla hyvin sitkeää täysin ruskeaa limaa, normaalia? Alapää on muutenkin ärtynyt ja kipeä, joka tuntuu mielestäni oudolta. Voivatko pillerit aiheuttaa ärtymistä?

Kiitos jos joku samoja ongelmia kokenut tai muuten vaan tietävä henkilä vastaisi! :) Tahtoisin mielelleni rauhan.
5439
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

välivuotoa yasminien alotuksen yhteydessä koko ajan seuraaviin menkkoihin asti :(. sen jälkeenkin vielä, vaihdoin merkkiä ja vuodot loppu.

Äänestä
  • Seurailen muutaman kuukauden, mutta pelkäämpä että minullakin on vaihto edessä :( voi vaan uuden merkin etsiminen tehdä taas vaikeuksia, koska migreenipotilaillehan kaikki merkit eivät todellakaan sovi.

    Äänestä

  • huolestunut... kirjoitti:

    Seurailen muutaman kuukauden, mutta pelkäämpä että minullakin on vaihto edessä :( voi vaan uuden merkin etsiminen tehdä taas vaikeuksia, koska migreenipotilaillehan kaikki merkit eivät todellakaan sovi.

    noi matalahormoniset ei sopinut. nyt syön diane novaa ja se toimii.

    Äänestä

Jos tiputtelu jatkuu vielä kolmannen laatan aikana, niin ota yhteys lääkäriin: merkin vaihto on silloin paikallaan.

Äänestä

Mulla jatkui "menkat" parin päivän jälkeen kun menkat olivat jo loppuneet kun aloitin yasminit. Kesti pari viikkoa vuoto, oli suht niukkaa vuotoa mutta kuitenkin sen verran runsasta että sidettä piti käyttää. Nyt syönyt 2 vuotta ja sen alun jälkeen ei ole ollut mitään haittavaiutuksia, ylimääräisiä vuotoja tms. Kannattaa ainakin kaksi kolmekin liuskaa syödä ennen kuin tekee vaihtopäätöksen, se aika elimistöllä menee tottuessa pillereihin, sen jälkeen jos vielä on jotain niin parempi vaihtaa kuin kärsiä.
Kyllä se ruskea limakin varmasti ihan normaalia on, saattaa olla hyytynyttä verta. Jos kuitenkin alapää pitkään vielä ärtynyt niin sitä kyllä kannattaa käydä näyttämässä ettei ole mitään tulehdusta. Se ei pitäisi olla pillereistä johtuvaa. Kuivattavat toki limakalvoja mutta ei kai vielä parin viikon käytön jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestunut... kirjoitti:

Minulla olisi kysymys.

Aloitin Yasmin merkkisten e-pillereiden syönnin noin 2 viikkoa sitten. Heti seuraavana päiväsä juuri alkaneet kuukautiseni loppuivat ja normaalisti ne olisivat kestäneet vielä liki 6 päivää. Muutaman päivän kaikki meni hyvin, kunnes välivuotoa alkoi tulla tiputtelumuodossa. Olen kuullut että tämä on normaalia, mutta jos jatkuu niin onko syytä jatkaa merkkiä vai odottaa muutama kuukausi ja katsoa tottuuko elimistö Yasminin vaikutukseen?
Lisäksi vuodon mukana alkoi tulla hyvin sitkeää täysin ruskeaa limaa, normaalia? Alapää on muutenkin ärtynyt ja kipeä, joka tuntuu mielestäni oudolta. Voivatko pillerit aiheuttaa ärtymistä?

Kiitos jos joku samoja ongelmia kokenut tai muuten vaan tietävä henkilä vastaisi! :) Tahtoisin mielelleni rauhan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu