Ajelin tässä taas tänään aamuruuhkassa reippaat 45min PK-seudulla, matkaa oli vajaa 15min.
Kun sää muuttuu, tulee ruuhkat ja keskinopeus laskee. Mutta on se laskenut muutenkin.
Jos pääsääntöisesti ajaa "kehäIII" nurkilla
olen ajotietoneesta seurannut että keskinopeus jää usein alle 40km, pitää ajaa pitkä pätkä ennenkuin se nousee.
Kommentti siis on, ainakaa hevosvoimia ei tarvitse jos ajaa kaupunkiajoa,eikä muutenkaan.
Oma oikea auton tarve on; helppo automaatti ruuhkassa ajamiseen, tarpeeksi tilaa että lapset ja tavarat mahtuu kyytiin, ilmastointi kesäksi,
hyvä stereot voi ruuhkassa kuunnella musiikkia..
kenties muutama mukavuusvaruste iloksi.
Kun sää muuttuu, tulee ruuhkat ja keskinopeus laskee. Mutta on se laskenut muutenkin.
Jos pääsääntöisesti ajaa "kehäIII" nurkilla
olen ajotietoneesta seurannut että keskinopeus jää usein alle 40km, pitää ajaa pitkä pätkä ennenkuin se nousee.
Kommentti siis on, ainakaa hevosvoimia ei tarvitse jos ajaa kaupunkiajoa,eikä muutenkaan.
Oma oikea auton tarve on; helppo automaatti ruuhkassa ajamiseen, tarpeeksi tilaa että lapset ja tavarat mahtuu kyytiin, ilmastointi kesäksi,
hyvä stereot voi ruuhkassa kuunnella musiikkia..
kenties muutama mukavuusvaruste iloksi.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tilava, tyyppiä Zafira missä penskat viihtyy.
1.8 kone riittää mutta automaattivaiheet myös ehdoton. Saisi kuluttaa vähemmän. Ja hieman pienempi ulkomitoilta,mahtuu parkkiin paremmin.
Ajaminen KehäI, koti-tarha-koulu-työ-ruokakauppa,
20.000 vuodessa.
Pyörin myös pääasiassa pelkästään pk-seudulla ja vaatimuksena on tehokas turbokone (joku isohko kutoskone ilman turboakin menee), mielellään neliveto, automaatti ilmastointi, DSG vaihteiston ottaisin myös jos sen autooni olisi saanut. Nahkapenkit on myös jees.
Tehoa tarvitsee. Kehä 3:llakin on joitain melkoisen lyhyitä (parikymmentä metriä) kiihdytyskaistoja ja silloin on ihan mukavaa, että auto kanssa kiihtyy. Huvittuneena vällillä saa katsella kun jonkun auto ei kiihtynytkään ja joutuu seisoskella kaistan päässä pitkät ajat...
Teho on myös muutenkin mukavaa, en tiedä miksi mutta mitä enemmän sitä parempi.
Myös lisävarusteena ruksatut Bosen stereot ovat loistavat!
Seuraavaksi autoksi olen kaavaillut jotain isohkoa katumaasturia jolla nuo Perk%#%een hidastushyppyrit muuttuvat tasaisiksi. (nykyiset 40-sarjan kumit melko "kovat").
Tää oli varmaan vitsi?
Ajat pk-seudulla ja kaipaat tehoa?
Mihin ihmeeseen, että kiihtyy sekunnissa 0-40km?
Kyllä niistä kiihdytyskaistoista selviää heikommallakin autolla ihan hyvin, kiihdytys katsos alkaa jo kaarteessa.
Kaksi paikkaa, tilat parille korille. 0,8 litrainen turbodiesel eli pieni kulutus. Automaatti/sekventaali vaihteet =helppo käyttöiset, mutta manuaalisesti käytettynä helpottaa kiihdytyskaistoilta mukaan pääsyä. Hyvät sterkat ja avokatto.
Ajo 90% kehä III sisäpuolella.
On varmaan ihan eri asia mikä on auto oikea käyttötarve tai tilanne ja mikä statusarvo.
Oma työpaikan parkkipaikka on erottajan parkkihalli keskustassa.Keskussa ajamisen jokainen tietää mitä se on mutta kun katsoo mitä parkkihallissa seisoo; isoja Audeja,Volvoja, Jaguareja,M-B ja kaikkia isoja maastureita mm.
Volvoa ja Porschea niin sitä vaan tulee mieleen että kyllähän se statusarvo merkitsee paljon enemmän kuin aito tarve. Kuka tarvitsee keskellä kaupunkia Volvo 90-sarjan maasturia?
Meidän virastossa kanssa parkkihallissa isoja Volvo XC90-maastureita, AudiA6:ia ja muista isoja pelejä, ihan naisilla myös. Itte välillä naurattaa ajellesaani halliin Minilläni joka on pinei ja näppärä mutta omaa myös omanlaisensa imagon... ;)
Perusautojen perusauto on Berlingo/Partner 1,8 bensa ja kolmiovinen versio. On tilaa, eikä mitään turhaa, ei siis automaattia eikä ilmastointia eikä ylimääräisiä venttiilejä koneessa.
Itse olen pineituloinen mies, ja sillä rahamäärällä mikä oli budjetoida autoon eli vajaa 20 donaa, halusin:
-uuden auton jossa takuut
-tehoa ja varusteita maksimimäärät
-näppärän koon
-kivan ajettavuuden
-persoonaa ulkonäköön
Valinta ei lopulta ollut vaikea: Citroen C2 1,6 VTS, tehoja 122 hv jolla pikkupeli liikahtaa jokseenkin sujuvasti motarien ja kehäteiden ramppeihin, vakiona mukiinmenevät stereot rattinäppäimin, ilmastointi, esp, abs, sähkölasit ja peilit lämmityksin, jämäkkä sportalusta. Kokoa vain 3,66 m joten mahtuu tsadin keskustassakin parkkiin heittämällä, kohtuu kulutus, lämpenee nopesti, eli minulle oikein oiva valinta 2 hengen talouden monitoimikulkineeksi, kauppakassit mahtuu myös mukaan. Ja pirun kiva ajella huvikseenkin (anteeksi vaan viherpiipertäjät!)