Juurihoidosta kysymyksiä

Kun hammas särkee, vihloo kuumille kylmille kaikelle, on puruarka ja koputusarka sekä kosketusarka ja siitä otetaan röntgen-kuva ja siinä ei näy mitään, silti aloitetaan juurihoito, niin miksi ei aina kuvissa näy mitään, vaikka on jumalattomat oireet päällä ????
Lääkäri sanoi, että aina ei kuva sano mitään.
2598
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kuvassa ei näy välttämättä mitään erikoista, koska tulehdus ei silloin ole vielä tehnyt tulehdusta leukaluuhun vaan on tuhonnut hampaan hermoa hampaan sisältä tai hermo on akuutissa tilassa eli tulehtumassa parhaillaan. Röntgenkuvasta nähdään nimeen omaan tulehduksen laajuun, jos se on jo leukaluussa, eli kuvassa juurenpäässä näkyy tummempi pallomainen tai laajempikin tulehduspesäke, jossa voi olla jopa märkäistä nestettä. Toivottavasti selvensi hieman.

Äänestä
  • Kiitän. Asia ok !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minna kirjoitti:

Kun hammas särkee, vihloo kuumille kylmille kaikelle, on puruarka ja koputusarka sekä kosketusarka ja siitä otetaan röntgen-kuva ja siinä ei näy mitään, silti aloitetaan juurihoito, niin miksi ei aina kuvissa näy mitään, vaikka on jumalattomat oireet päällä ????
Lääkäri sanoi, että aina ei kuva sano mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu