Tietääkö joku jotakin ruokatorven spasmista mitään? Äkillinen kova kipu keskellä selkää, kuin puukolla iskisi ja sitten leviää puristava tunne kurkkuun? Mitä tää on? Kipu ei mene ennen ohi kun ottaa särkylääkettä?
Sydämen toimintaan ei kipu mielestäni liity.
ruokatorven spasmi?
12
26059
Vastaukset
- ateisti20
käydä lääkärissä, koska epämääräisten mahakipujen syy tulisi aina selvittää. Itselläni on ollut noita spasmeja, ja niiden oireet ovat olleet kuvailemasi kaltaiset. Ruokatorven spasmien kivut ovat kuitenkin usein sydänkipujen kaltaisia, joten varmuuden vuoksi kannattaa tarkistuttaa, ettei sydämessä ole mitään vikaa. Minulta on muutaman kerran otettu varosyistä EKG ruokatorven spasmien vuoksi, eikä sydämeni toiminnassa tuolloin havaittu vikaa.
Spasmit ovat kivuliaita ja kiusallisia mutta sinänsä vaarattomia. Tavallisten särkylääkkeiden käyttäminen ruokatorven spasmeihin ei ole kovin suositeltavaa, koska ne saattavat jopa pahentaa niitä. Itse olen saanut spasmeihin Litalgin-nimistä reseptilääkettä, joka on tarkoitettu nimenomaan ruokatorven kipuihin (ja mm. sappikivikipuihin).
Jos spasmit ovat vaikeita ja jatkuvia, kyseessä saattaa myös olla ns. pähkinänsärkijäruokatorvi (nutcracker esophagus), jossa ruokatorven supistusliikkeissä on häiriötä. Tämäkin vaiva saadaan kyllä selville, mutta se vaatii jo mahantähystystä.- Marikki
Tämä vain vahvistaa sitä, että menen ensi tilassa tilaamaan ajan lääkäriltä! Kauhistuttaa vain se mahdollinen letkun nieleminen!
- ateisti20
Marikki kirjoitti:
Tämä vain vahvistaa sitä, että menen ensi tilassa tilaamaan ajan lääkäriltä! Kauhistuttaa vain se mahdollinen letkun nieleminen!
mahantähystystä varten saa esilääkityksen. Jos pelko estää toimenpiteen kokonaan, myös nukutus on ainakin joissakin tapauksissa mahdollinen.
Tähystystä ei välttämättä tarvitse edes tehdä. Itsellenikään sitä ei ole tehty. Tähystykseen ryhdytään vain, jos oireiden syy ei muuten selviä, jos lääkkeet eivät auta tai jos lääkäri epäilee jotakin vakavampaa vaivaa. Ruokatorvea voidaan aluksi tarkastella myös ultraäänellä tai röntgenillä, jotka ovat kivuttomia tutkimuksia.
Hyvää vointia sinulle. - erotan
Olen joskus nukkumaan käydessäni huomannut rintakehässä nopean läpätyksen ja äkkiä pulssia tarkistaen huomannut, ettei kyse ole sydämestä. Voisiko tällainenkin ilmiö kuulua ruokatorven temppuvalikoimaan? Kyseisinä aikoina röyhtäilyt häiritsivät kovasti sydäntä aiheuttaen lisälyöntejä.
- sinne
erotan kirjoitti:
Olen joskus nukkumaan käydessäni huomannut rintakehässä nopean läpätyksen ja äkkiä pulssia tarkistaen huomannut, ettei kyse ole sydämestä. Voisiko tällainenkin ilmiö kuulua ruokatorven temppuvalikoimaan? Kyseisinä aikoina röyhtäilyt häiritsivät kovasti sydäntä aiheuttaen lisälyöntejä.
Mun sydän selkeesti muljahtelee. Kummallinen tunne, kurkussa ja rinta-alassa, tuntuu että sydän jättää joka kolmannen lyönnin välistä ja välillä kiihdyttää liikaa. Se on kuulema vaaratonta, jos sitä ei esiinny rasituksessa. Mä en osaa röyhtäillä, mut usein tulee suuhun inha maku, varsinkin jos syön mausteista, mahasta pulpahtelee. Mut mun tapauksessa luulen et mun lukot ja lihasjännitys/ruoansulatusvaivat luo tätä inhaa reaktiota.
- ateisti20
erotan kirjoitti:
Olen joskus nukkumaan käydessäni huomannut rintakehässä nopean läpätyksen ja äkkiä pulssia tarkistaen huomannut, ettei kyse ole sydämestä. Voisiko tällainenkin ilmiö kuulua ruokatorven temppuvalikoimaan? Kyseisinä aikoina röyhtäilyt häiritsivät kovasti sydäntä aiheuttaen lisälyöntejä.
ilmiö on täysin normaali. Kärsin siitä itsekin. Kyseessä on hikan kaltainen tila, jossa palleaan tulee lyhyt ja heikohko kramppi, joka aiheuttaa lisälyöntejä ja rytmihäiriön kaltaisia tuntemuksia. Tila on lääkärien mukaan täysin vaaraton mutta kieltämättä kiusallinen.
Yksi hyvä keino näiden vaivojen helpottamiseksi on nostaa nukkumaan mennessä sängyn päätyä pään puolelta hieman ylöspäin, jolloin mahahappojen virtaus ruokatorvea ylöspäin heikkenee. Myös tyynyn asettaminen jalkojen alle auttaa, koska tuolloin vatsalihakset ovat paremmin lepotilassa. - meijuliini
ateisti20 kirjoitti:
mahantähystystä varten saa esilääkityksen. Jos pelko estää toimenpiteen kokonaan, myös nukutus on ainakin joissakin tapauksissa mahdollinen.
Tähystystä ei välttämättä tarvitse edes tehdä. Itsellenikään sitä ei ole tehty. Tähystykseen ryhdytään vain, jos oireiden syy ei muuten selviä, jos lääkkeet eivät auta tai jos lääkäri epäilee jotakin vakavampaa vaivaa. Ruokatorvea voidaan aluksi tarkastella myös ultraäänellä tai röntgenillä, jotka ovat kivuttomia tutkimuksia.
Hyvää vointia sinulle.no ei varmalla saa rauhottavaa gastroscopiaan. sehän vaikuttais tutkimustulokseen. eri asia on jos suostuvat edes harkitsemaan tähystystä nukutuksessa, aikuiselle ihmiselle.
- Anonyymi
Marikki kirjoitti:
Tämä vain vahvistaa sitä, että menen ensi tilassa tilaamaan ajan lääkäriltä! Kauhistuttaa vain se mahdollinen letkun nieleminen!
Pyydä suihkepuudutus ja esilääke, geeli ei riitä. Vaadi nuo toimenpiteet, niin on heippos
- sinne
Mulla on samanlaista, mut mulla johtuu luultavasti yläselkärangan lukoista. Alussa mulla oli kipua vain yläselässä, tuntui hengitettäessä, myöhemmin kurkussa kuristavaa tunnetta (ehklä kireät lihakset) ja myös rintakipua, välillä erittäin kovaa, mutta sen itse tuntee, ettei sydämessä sinänsä vikaa ole, vaan se lähtee selästä ja tai lavasta. Siihen rintakipuun auttaa vain jos pidän kipupuolen (vasen) kättä ylhäällä koukussa kun makaan sohvassa. Tai nukun oikealla kyljelläni ja laitan lämmintä. Eli asento vaikuttaa. Onko sun hartiat tiukat?
Se tähystys on mullekin tehty, se ei oo ollenkaan niin paha kuin miltä teoriassa kuulostaa. Vain epämiellyttävää. Mulla oli hoitajat koko ajan tarkastamassa tilaani, että voin hyvin. Kurkkuun suihkautetaa puudutetta, joten putken nielaisu ei edes koske ja yökkäysreaktiot vaimenee.
Mun kaverilla sen sijaan oli ruokatorven tulehdus. Ja se oli ihan jotain muuta sitten. Erittäin kovia kipukohtauksia, jotka vaimenivat ja pahenivat muutaman tunnin välein. Sydämessä oli rytmihäiriöitä ja oliko lihastulehdustakin, en muista. Polttava kipu rinnassa, mikä laittoi oksentamaan ja kuumeilemaan.
Mutta tutkituta silti.- Asennetta..
Olen ollut vatsatähystyksessä minäkin ja kuinka peloteltiin etukäteen...uskomattomia tarinoita..Jos olet synnyttänyt tiedät jotain hengityksen menetelmistä ja järkeä saa käyttää. Heti toimenpiteen alussa pitää ymmärtää hengittää nenän kautta, silloin se sujuu ja olla rauhallinen...ja vielä, jokaisella on omat kokemuksensa, sinullakin tulee oleen omasi, älä anna muiden aivopestä karmeilla kokemuksillaan. Positiivisesti eteenpäin:)Silloin ei edes puhuttu puudutuksesta..
Toinen juttu, jos ihmisellä on ruuansulatusvaivoja ja röyhtäilyvikaa, kyse todella voi olla niinkin yksinkertaisesta asiasta kuin vääristä ruokailutottumuksista. Paneudupa tähän! Meneekö paljon pikaruokaa, pizaa, karamellia ja colajuomaa:)) - Oikein tämän päivän vitsaukset, niillä ei kukaan voi pysyä terveenä!Kyllä luulisi että lääkärit jo tänä päivänä moisten vaivojen yhteydessä ottaisivat tämän huomioon(Paitsi jos on tuottavat lääkesopimukset edustajien kanssa). Rakenteelliset vaivat ja tulehdukset ovat sitten jo kolmas juttu. Ei kai kukaan tahdo syödä lääkkeitä lopun ikäänsä, täytyyhän vaivan alkuperä löytää, siksi ehdotan myös ruokaan huomion kiinnittämistä!
- joogaaja
minulla pähkinänsärkijä ruokatorven kivut ovat pysyneet kurissa kun teen päivittäin uddiyana-bandha joogaliikettä jonka suomenkielinen nimi on vatsan sisäänveto, teen sitä 3-5 kertaa päivässä ja aikaa menee 3-5 min. se purkaa painetta ruokatorvesta ja se myös kuuluu "isona röyhtäilynä". sitä voi tehdä myös kun kohtaus on päällä, mutta kannattaa tehdä mieluummin etukäteen.
- Anonyymi
kiitos paljon neuvosta vetää vatsaa sisään. Aion alkaa kokeilun:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6517113Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?414874HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3002748- 1482052
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1321607- 171547
Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3981534Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki251474Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101313mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k111263