No tämähän EI tietysti vaikuta mihinkään mutta:
Mielestäni Niinistön lausuma siitä että verotuksen pohjana käytetään kuluttajahintoja toteutuu VAIN jos:
1.vertailuhinta on yksityishenkilöiden välisen kaupan hinta
tai
2.autoliikkeen suora ostohinta yksityishenkilöltä,
sillä selväähän on ainakin auton ostajalle, että autoliikkeiden pyynnöt sisältävät "ainakin kilometrin" tinkimisvaraa muuta katetta.
Eikö?
Mielestäni Niinistön lausuma siitä että verotuksen pohjana käytetään kuluttajahintoja toteutuu VAIN jos:
1.vertailuhinta on yksityishenkilöiden välisen kaupan hinta
tai
2.autoliikkeen suora ostohinta yksityishenkilöltä,
sillä selväähän on ainakin auton ostajalle, että autoliikkeiden pyynnöt sisältävät "ainakin kilometrin" tinkimisvaraa muuta katetta.
Eikö?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hetki sitten radiossa haastateltiin tullin edustajaa ja nykyperusteena on auton markkina-arvo.
Se taas määritellään tullin omalla "sisäisellä" laskurilla, joka taas perustuu suomalaisten autoliikkeiden keskiarvohinnastoihin kunkin merkkisestä, mallisesta ja ikäisestä käytetystä autosta. Sanoi kysyttäessä, että tosiharvinaisuuksien kohdalla täytyy vetää arvo "hatusta".
Mikä sitten on tämä tuleva kuluttajanhintaan perustuva verotuksen lähtökohta, niin saas nähdä. Tuntuisi, että aika lähellä tämän hetkistä perustetta sen pitäisi olla.
Tarkoitaa muuten sitä, että Saksan ja Suomen hintatason alkaa nyt todella lähetä toisiaan. Eli autojen kuluttajahinnat alkavat laskea Suomessa ihan väkisin kun tuontiautoja alkaa tulla ja markkinavoimat pitää huolen että hintataso pyynneissä laskee.
HYVÄ SIILIN!
Olet oivaltanut koko homman jujun.Vielä merkittävämpi pointti,kuin veronalennus on se,
että kilpailu tuontiauton,ja"suomiauton välillä" alkaa vaikuttaa hintatasoon.
Toivottavasti porukka alkaa nyt äkkiä tuomaan niitä autoja, että hintataso ja näinollen myös vertailuhinnat alkavat laskea. Päästään sitten poimimaan kypsät hedelmät.
on niin että markkinahinta on tällä hetkellä se mikä on ja siihen perustuu Tullin laskelmat.
Ei siihen vaikuta vielä hirveästi tulevat hinnat, vielä kun ei ole hirveästi autojakaan Suomeen tuotu.
Ensin touhotettiin hirveästi verojen laskusta, nyt vouhotetaan taas noista markkinahinnoista. Taitaapa olla että suuriäänisimmät odottelee vielä ainakin puoli vuotta enne kuin tekevät mahdollisen reissun Saksaan.
"Autoliiton toimitusjohtajan Pasi Niemisen mukaan päätös kuluttajapohjaisiin hintoihin siirtymisestä lisää verojen osuuden näkyvyyttä auton hinnassa:
- Tämä päätös tulee kääntymään eteenpäin eli meillä tullaan säätämään autovero joka on avoin ja kuluttajahintapohjanen eli silloin me näemme kuinka paljon kussakin autossa on veroa. Tämä meidän nykyinen järjestelmämme perustuu shift-hintaan joka ei tee julkiseksi sitä tietoa, että kuinka paljon kussakin autossa on veroa. Kuluttajahintapohjaisessa järjestelmässä mennään siihen, että on kuluttajahinta ja verojen määrä eriteltynä."
Eli kuluttajahintapohjainen tarkoittaa sitä, että autoliikkeissa olisi oltava hintalapussa autonhinta ja ALV eroteltuina ja sitten viivan alla loppusumma. Tästä nähdään autojen todellinen hinta ja voidaan paremmin (EY-tuomiosituimen periaatteden mukaan) laskea arvon aleneminen... Näin se on, mutta miten se käytännössä tulee olemaan on ....?
jos vedetään hintoja "hatusta", on se kumma maa tämä suomi. arvaan että tuo "hatusta" vedetty hinta on "korkeahko"