Paras ympäristöpoliittinen päätös on nostaa yli 10-vuotiaiden autojen vuotuinen käyttömaksu 1000 €:oon. Ja satanen lisää jokaiselle ylittävälle vuodelle. Jo vaihtuisivat romut turvallisiiin nykyautoihin.
PS Vain saksalainen osaa tehdä auton.
PS Vain saksalainen osaa tehdä auton.
Vastaukset 12
Vanhimmat
se on niin, että mersuMies puhuu asiaa. Kaikki yli 5 v. autot romikselle vaan, varsinkin bmv:t ja audit.
Japanilaisia ei tartte viedä. Ne on kyllä parempia kun mersedes penzit. Näkeehän sen jo vika tilastostakin, ettei mersuja kannata ostaa. Tai ostaa sitten useemman että on vara osia.
savuttamasta maanteiltä, saastuttavat ja haittaavat myös näkyvyyttä. Paljon polttoainetta kuluttavat Mersut ovat selvä riski sekä ympäristölle että liikenteelle. Tilalle tutkitusti vähän kuluttavia autoja, löytyy kyllä runsaasti vaihtoehtoja.
myös muut yli 1.6 litraiset autot (Volvot, Audit, BMW:t jne.) pitäisi kieltää, onhan esim. WV:llä useita edistyksellisiä keveitä pienimoottorisia, silti riittävän tehokkaita vaihtoehtoja, mm. Polo-mallistossa.
Tai sitten ainakin riittävän suuri kulutukseen perustuva lisäverotus. Myös polttoaineveron reipas nosto kohdistaisi verotuksen oikein paljon kuluttaviin ja siis saastuttaviin autoihin. Myös kaavailtu "saastevero" olisi paikallaan, ei vain uusille vaan myös jo rekisterissä oleville autoille.
Eipä silti paljon lohduta jos ostaa uuden "luokkansa turvallisimman" koirankopin ja täräyttää sillä 20-vuotiaan Mersun keulaan.
Ei ole nimittäin Mersumies keneltä lähtee henki siinä mällissä.
Hirvikantaa kovin karsitaan mutta kyllä niitä tuolla juoksentelee pirusti yhtä kaikki. On meinaan olo aika ankea kun on tullut hirvas koirankopin tuulilasista läpi.
Ennen syön matoja kuin päästän rakkaan perheeni ajelemaan ympäriinsä sillä 'riittävällä' "Parsa-VW:llä".
oli siis, että kaikki ajaa koirankopeilla, jolloin isot rohjot on romuttamolla...eikä satu paljoakaan, kun pikkuisella törmää toiseen. Hirvet onkin sitten asia erikseen, ne saisi kaikki nitistää.
Yritäppä tunkea Poloon kahta aikuista ja kahta lasta kaikki viikonloppureissulla tarvittavat tavarat ja lastenvaunut mukaan. Tämän lisäksi vielä matkustaa mukavasti & väljästi. Onnistuuko?
Japseille tuontitulli,joka on 3xautovero!
Silloin sinulla ei riittäisi rahat riisiin ja nälkiintyisit
Loistoidea! Varsinkin, kun kohta alkaa maahan virrata niitä ilmasia mersuja, niin työmieskin saa uudenkarhean ja hienon auton.
Että niille yleisesti tientukkeena oleville ja tietyn ryhmän yleisen pätemisen takia törttöilyvälineille Mercedes-Benz merkkisille ajoneuvoille on lätkäistävä pikimmiten ylimääräinen liikenneturva-vero. Tämä vero olisi aluksi 10.000euroa ja siitä pienenisi tai suurenisi sen mukaan millaista palautetta tällaisen veron piiriin kuuluva auto saa.
Alkaa vähitellen ottaa pattiin tuo mersumiesten välinpitämättömyys autoistaan. Ilman vilkkua tupeksitaan kaistoilta toisille ja körötellään ristyksistä huomattavaa alinopeutta toisten eteen vaikka kolmion takaa. Kyllä nämä mersumiehet olisi saatava pois liikenteestä tai ainakin maksamaan kohtuulliset korvaukset muille tielläliikkujille aiheutetusta haitasta.
:)
Kaikki pössyttävät yli 10v vanhat 200d "meset" kun poistuisikin liikenteestä niin ei olisi tientukkoja...
Ei kaikkia Mersuja voida poistaa liikenteestä! Jos näin tehtäisi, niin milläs ne tummatukkaiset eläkeläiset sitten ajelisivat???