Ovatko arvon atskut

selvillä siitä, että raamattua voidaan tulkita muutenkin kuin kirjaimellisesti?

On viksumpaa tulkita se vertauskuvallisesti, eksistentialistisesti tai pelastushistoriallisesti.

Se on syvällisempää. Ettekä pysty torpedoimaan eksistentialistis-pelastushistoriallis-allegoristisia tulkintoja.
7610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Raamattua voi tulkita ihan miten tahtoo.

Äänestä

Se on siitä ihana kirja että sieltä voi poimia yksittäisiä lauseita, antaa niille mieleisensä merkityksen ja sillä tavoin keksiä ihan oman, itselleen sopivan uskonnon.

Ja voi hyvällä omallatunnolla sanoa että minun uskontoni on totuus koska se on raamatusta ja raamattu on Jumalan sanaa.

Kun uskovaisilta kysyy millä erottaa totuuden mutuudesta(mustatuntuu totuus), niin pääsee näkemään oikein kunnon kiemurtelua.

Äänestä

Itse tulkitsen raamattua erittäin vertauskuvallisesti. Koen Jeesuksen viestin omakseni.

Siksi olenkin ateisti.

Kun Raamatussa puhutaan jumalista ei tietenkään tarkoiteta mitään oikeita, konkreettisia olentoja. Sehän olisi hölmöä.

Äänestä

Minunkin oppini on täysin raamatullinen:

Ihminen ei ole sen kummempi otus kuin eläimet (Saarn.3:19-21).

Sekä hyvillä että pahoilla on sama kohtalo; he kuolevat ja se siitä sitten (Saarn.9:2-10). Kuoltaessa kaikki raukeaa tyhjiin (Ps.146:4).

Ylösnousemusta ei ole (Job 7:9).

Äänestä

väärä ? Miten tähän uuteen tulkintaan on päädytty?

Äänestä

Radio Jerevan:

"Onko totta se tieto, että Moskovassa on alettu jakaa autoja ilmaiseksi?"

Vastaus: "Totta se on. Tosin kyseessä ei ollut Moskova vaan Leningrad. Ja kyseessä eivät olleet autot vaan polkupyörät. Ja niistä polkupyöristä sanottiin sen verran, että ei niitäkään ilmaiseksi jaella, mutta että niitä kannattaa pitää lukittuina ettei kukaan varasta niitä."

Äänestä

joo. oletko itse selvillä siitä että tätä tulkintaa muokataan päivittäin jotta se olisi hiemankaan uskottava?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


cukkuluuruu kirjoitti:

selvillä siitä, että raamattua voidaan tulkita muutenkin kuin kirjaimellisesti?

On viksumpaa tulkita se vertauskuvallisesti, eksistentialistisesti tai pelastushistoriallisesti.

Se on syvällisempää. Ettekä pysty torpedoimaan eksistentialistis-pelastushistoriallis-allegoristisia tulkintoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu