Uskovaisuuden ydin

Seuraavaa uskon uskovaisten tarkoittavan, mutta joiltakin vähän saattaa alla oleva periaate 'unohtua' tai sitten 'ei täysin ole tätä hoksannu'. Ainakin uppi.akon, Laurentiuksen, Kadun-naisen ja jukka.finlandin näkemykset tukevat sitä (saa korjata jos meni väärin).

Näin mielestäni asian tulisi olla:

******

Järjen käyttö on sallittua loppuun asti. Asiat saa ja kaikki tuleekin viedä 'kyseenalaistamisen tutkan' läpi.

Lisäelementtinä teillä mukaan tulee vahva usko Jumalaan, Jeesukseen sovitustyöneen, jonka uskotte olevan totta sekä usko Pyhän Hengen johdatukseen ja vaikutukseen elämässänne.

******

Saa kommentoida. Tavoitteenahan on toistemme suurempi ymmärtäminen.
4244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Unohdin aloituksessa mainita seuraavan seikan.

Te uskovaiset uskotte yliluonnollisia asioita realisoituvan myös havaitsemassamme todellisuudessa.

Yhtä asiaa eritoten pidän kuitenkin varsin ongelmallisena.

Miksi Jumalanne ei näyttäydy eri muodoissaan minulle siten, että saisin jotain konkreettista todistetta uskonteoriastanne?

Tähän ilmeisesti vastaatte, ettei Jumalallenne ole ominaista ilmestyä muuta kuin häneen lujasti uskoville.

Tällöin Jumalanne on mielestäni epäreilu. Tiedän itse olevani hiukan keskimääräitä epäileväisempi henkilö, ja tiedän itsestäni sanotun, että 'minä epäilen viimeiseen asti'. Tiedän kuitenkin meitä kaltaisiani olevan useita muitakin. Emme usko teorioihin ja väitteisiin, joiden tueksi ei löydy minkänlaista konkretiaa.

Jumalanne laittaisi meidät mielestäni hyvin epäreiluun asemaan olemalla ilmestymättä meille luontaisen epäileväisyytemme vuoksi. En siis ole vielä törmännyt mihinkään seikkaan elämäni aikana, jonka katsoisin tukevan uskonteoriaanne. Tämä on pääsyy sille, miksi en usko uskoonne kuuluvien asioiden realisoituvan minkäänlaisina konkreettisina asioina havantokykymme rajoissa olevassa maailmassa.

Edelliseen sopii aiemminkin mainitsemani, muun muassa televisiosta tuttu fraasi "kunnes toisin todistetaan"...

Ja edelliseen ei riitä perusteluksi toteamus "Herran tiet ja aivoitukset ovat tutkimattomat" :)









Nyt otsikon jälkimmäisestä aiheesta.

Olen päättänyt vetäytyä tämän palstan keskusteluista siinä määrin, etten tämän jälkeen enää nykyisellä enkä muullakaan nimimerkillä enää kirjoittele tänne.

Esitän päätökseni julkisesti, sillä silloin minulla on itselläni syy olla pois täältä ja muilla aihetta heittää herja jos 'MunNimi' tänne kirjoittelee. Herjaan itse itseäni, jos kirjoittelen jollain muulla nikillä.

Syyt ovat puhtaasti ajankäytölliset. On priorisoitava ajankäyttöni opiskelun suuntaan. Ei ole järkevää, että käytän aikaani enemmän täällä kirjoitteluun kuin opiskeluun. Addiktoituminen ei ole kaukana.

Hellutailaisuuspalsta alkoi olemaan jo olohuoneeni. Puoltoista vuotta sitten olohuoneena oli vantaalainen lähiökuppila, nyt tämä palsta. Molemmisa syntyi mielenkiintoisia keskusteluja:)

Totaalikieltoa perustelen itselleni myös sillä, että en koe itselläni olevan enää syytäkään keskustella helluntailaisuudesta tässä määrin, ainakaan tällä palstalla. Helluntailainen taustani on osa ja tulee olemaan. Nykyään jopa olen tyytyväinen taustaani. Se ajoi minut ajattelukierteeseen ja toi nykyiseen tilanteeseeni. Olen tyytyväinen.

Kuten Idolsissa, kuvioista poistuvan osalta pidetään lyhyt katsaus menneeseen, tässä tosin hyvin subjektiivisesti. Seuraavassa kolme itse aloittamaani keskustelutketjua ensimmäisestä alkaen, joista kehkeytyneet keskustelut koin antoisimpina, ainakin viestien lukumäärän suhteen:

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000011861718

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000012345473

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000217&posting=22000000012933021

Eipä niitä sitten paljon muita syntynytkään viime päiväisten lisäksi. Niin ja tähän lupauksena itselleni, että perjantain vaihtuessa lauantaihin huomena puoliltaöin päättyy aika, jolloin saan enää käydä tällä palstalla itselleni tulleita mahdollisia vastauksia. Vastata en saa.Muille palstoille saatan kommentteja heittää. Toivottavasti en kuitenkaan samalla intensiteetillä kuin tänne viime päivinä. Mailiosote löytyy galleriasivulta, jos haluaa ajatuksia laittaa.

Hyvää ja ajattelevaista loppuelämää itse kullekin säädylle, myös Hansulle ja Ritarille. En ole niin pirullinen kuin luulette:) mutta hiukan pirullinen kuitenkin.

Olohuone sulkee ovensa takanani.

MunNimi

Äänestä
  • Pidä silti mielesi avoimena. Eihän sitä tiedä, Jumalahan saattaa vielä yllättää. Myönteisesti. Sinut.

    Äänestä

  • vain sinullekkin, toivon että taivaassa tavataan. :)

    Äänestä

Taivaan ja maan Herra Jeesus Kristus!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MunNimi kirjoitti:

Seuraavaa uskon uskovaisten tarkoittavan, mutta joiltakin vähän saattaa alla oleva periaate 'unohtua' tai sitten 'ei täysin ole tätä hoksannu'. Ainakin uppi.akon, Laurentiuksen, Kadun-naisen ja jukka.finlandin näkemykset tukevat sitä (saa korjata jos meni väärin).

Näin mielestäni asian tulisi olla:

******

Järjen käyttö on sallittua loppuun asti. Asiat saa ja kaikki tuleekin viedä 'kyseenalaistamisen tutkan' läpi.

Lisäelementtinä teillä mukaan tulee vahva usko Jumalaan, Jeesukseen sovitustyöneen, jonka uskotte olevan totta sekä usko Pyhän Hengen johdatukseen ja vaikutukseen elämässänne.

******

Saa kommentoida. Tavoitteenahan on toistemme suurempi ymmärtäminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu