Uskosta huolimatta koen helvettiin joutumisen
pelkoa, siinä mielessä että pelastunkohan,
olenkohan oikeasti uskossa.
Katson tämmöisen helvetin pelon kuuluvan uskovan
normaaliin pelkoihin.
Tämmöisistä peloista näillä sivuilla vähemmän
keskustellaan.
Uskovat nimimerkitkin mieluummin väittelevät
homoudesta ja muustakin tarpeettomista asioista.
pelkoa, siinä mielessä että pelastunkohan,
olenkohan oikeasti uskossa.
Katson tämmöisen helvetin pelon kuuluvan uskovan
normaaliin pelkoihin.
Tämmöisistä peloista näillä sivuilla vähemmän
keskustellaan.
Uskovat nimimerkitkin mieluummin väittelevät
homoudesta ja muustakin tarpeettomista asioista.
Vastaukset 12
Vanhimmat
pelkäämään.
Luulisi 2000-luvulla ihmisten olevan vähän valistuneempia, helluntailaistenkin.
aiheellista miettiä asiaa. Uskon et Saatana pyrkii horjuttamaan ihmisiä pelolla. Mitä enemmän Jumala vaikuttaa, sitä vähemmän pelkoa tunnemme. Muista ettei usko ole tunteista kiinni aina. Voit vain todeta että olet pelastettu jos vilpittömästi sitä haluat ja olet pyytänyt Jeesusta elämääsi. Pyri ajattelemaan enemmän sitten taivasta ja sitä päämäärää minkä Jumala on kirjassaan meille ilmoittanut. Vaikkei aina tuntuis miltään niin ainakin tiedämme mihin Jumala on meidät kutsunut. Vois olla myös hyvä rukoilla asian puolesta vaikka jonkun toisen uskovan kanssa.
Olen tuossa samaa mieltä mrx:n kanssa, saatana yrittää horjuttaa Jumalan omia niinkuin paratiisista asti, sanoiko Jumala niin jne.
Tässä yksi esimerkki, miten vihollinen yrittää tappaa ja tuhota Hänen omiaan.
Matteuksen evankeliumi:
21:38 Mutta kun viinitarhurit näkivät pojan, sanoivat he keskenänsä: 'Tämä on perillinen; tulkaa, tappakaamme hänet, niin me saamme hänen perintönsä.'
Mutta tämä on valhe, ja saatana on valheen isä, joka yrittää saada joka käänteessä Jumalan omat horjuuntumaan siitä perillisyydestä mitä osaksemme olemme saaneet. Mutta tiedä se, Hän on sinun varjelijasi joka ei torku, vihollisenkaan yrittäessä, sinulla on puolustaja Pyhä Heenki joka johdattaa kaikkeen totuuteen.
Kun olet Jumalan oma, sitä todella olet, Hän jättää rauhansa jota maailma ei voi antaa.
Johanneksen evankeliumi:
14:27 Rauhan minä jätän teille: minun rauhani - sen minä annan teille. En minä anna teille, niinkuin maailma antaa. Älköön teidän sydämenne olko murheellinen älköönkä peljätkö.
Luota näihin sanoihin ja laita uskon kilpi voimaan sillä sinä olet Jumalan lapsi.
Jos olet jo uskossa, seurakunta on hyvä turva kaiken vihollisen temmelleyskentän keskellä. Rukoile ystäviesi kanssa, anna Jumalan Sanan vaikuttaa sinun sisimpääsi uskoa. Ei turhaan kehoiteta sillä aikamme on paha´. *Älkää jättäkö omaa seurakuntanne kokokousta.
Hebrealaisille kirje
10:25 älkäämme jättäkö omaa seurakunnankokoustamme, niinkuin muutamien on tapana, vaan kehoittakaamme toisiamme, sitä enemmän, kuta enemmän näette tuon päivän lähestyvän.
Tukeudu tähän hyvään Sanan kohtaan:
Filippiläiskirje:
4:6 Älkää mistään murehtiko, vaan kaikessa saattakaa pyyntönne rukouksella ja anomisella kiitoksen kanssa Jumalalle tiettäväksi.
Rukous on meidän aseemme kaikessa, muistathan tämän. Taivas on aina auki. :)
Ihminen voi olla kyllä saatanallinen, tai pirullinen. Kumpi sana nyt vaan paremmin elämänkatsomukseesi käy.
Silloin, kun on synnistä kysymys, silloin on hyvä miettiä hetki mihin se voi johtaa. Siis oikeaan Jumalan pelkoon kuuluu tietoisuus helvetin olemassa olosta ja tulevasta tuomiosta. Matt.25:31-46 ja Joh.ilm. 21:8 jne.
Jos, et ole uudestisyntynyt elät synneissäsi on silloin pelkosi asiaan kuuluvaa.
Kun ihminen on kokenut uudestisyntymisen ja uskossa Jeesukseen täyttynyt Pyhällä Hengellä ja tahtoo seurata Jeesusta ja rauha sydämessä, silloin pelkoa ei tulisi olla. Joh.14:15-27-30
Paholainen on "veljien syyttäjä" ja koetaa tehdä uskovan elämään turhia syytöksiä ja pelkoja, mutta Jumalan sanalla ja rukouksella voimme voittaa kaikki ja kun uskomme sanan omalle kohdallemme. Room. 8:1-2 Luuk. 4:1-13
Mitä tulee homo keskusteluun, asiaan on saatava vastata, jos joku kysyy, näytä silloin paikka raamatusta ei tarvite selitellä. esim.Room. 1:18-32,1 Kor. 6:9-11. Ei ne ole turhia vaan, moni joutuu helvettiin juuri tuonkin synnin pettämänä. Paljon on asioita ja voidaan niistä keskustella niin Jeesuskin teki.
sellaista uskovaa, jolla ei koskaan olisi ollut kyseistä pelkoa.
Monet aikaisemmin vastanneet ovat oikeassa.
Mutta yritän selittää mitä itse ajattelen, silläkin uhalla, että tämä nyt käsitetään väärin.
Ajattelen, että uskovaisen on vaarallisempaa ylpistyä hengellisesti niin, että on täysin 100 % varma omasta hengellisestä "hyvyydestään" ja taivaspaikastaan. Sitä helposti sokeutuu omasta hyvyydestään uskovaisena ja eikä edes huomaa, että kulkee sitä laveaa tietä kauemmaksi taivaasta.
Siinä mielessä helvetin pelko voi olla ihan hyväkin asia. Silloin on tavallaan varpaillaan synnin ja saatanan kanssa. Enkä nyt tarkoita sitä, että ettenkö esim. minä luota Jumalan sanaan ja mitä siinä on luvattu uskovaiselle. Tai sanottu taivaasta. Mutta aika moni uskovainen on aika sokea omalle toiminnalleen. Myös minä itse sorrun siihen lappujen silmillä pitämiseen.
Minä olen sitä mieltä, että joka uskoo Jeesukseen on Hänessä voittanut pelon.
Tuo on totta, että meidän tulee valvoa ja pysyä hereillä, mutta peljätä ei tarvitse.
Jeesus on paljon korkeampi voima kuin mikään muu voima ja jos me olemme Hänelle elämämme antaneet, niin totisesti Hän on vievä meidät kotiin.
Haluan tässä vielä sanoa, että eivät kaikki, jotka sanovat Jeesus, Jeesus, ole uskovaisia. Eivät kaikki jotka luulevat olevansa uskovaisia sitä ole. Hedelmistään heidät tunnetaan. Senpä tähden täällä on sokeutta, koska usko Jeesukseen ei ole antanut heille, sokeille, uutta elämää. He eivät siis todella haluakkaan uskoa.
Minulla ei helvetinpelkoa ole. Uskon Jeesuksen ja Pyhä Henki todistaa minussa. Olen vapaa ja onnellinen, en pelkää mitään.
Jos sinä todella uskot Jeesukseen, niin usko Häneen tekee sinut vapaaksi.
Jos sinä vielä pelkäät, sinä olet uskossasi alku asteella ja mielikuvituksesi pelottelee sinua.
Joka uskoo Jeesukseen se pelastuu, ei ole mitään tuomiota.
Vapaudu turhasta pelosta ja kasva Jeesuksen kanssa täyteen vapauteen. Täydellinen rakkaus tekee sinusta täydellisen vapaan. Kun sinä opit tuntemaan sanan ja sana tulee sinussa eläväksi, olet sinä oleva kaikessa rohkea. Jumalan Henkeen kuuluu rohkeus ja raikkaus ja kaikkinainen hyvä. Lihaan kuuluu arkuus, pelkuruus, kateus ja kaikkinainen huonous. Usko hyvään, älä pahaan.
Jos uskot,että Jeesus Kristus on sovittanut syntisi ristinkuolemallaan,on tuo pelkosi turhaa.Helvetti on varattu saatanalle joukkoineen,sekä ihmisille,jotka hylkäävät Jeesuksen sovitustyön.Sinä et sinne joudu,jos uskossa olet.Herramme Jeesus Kristus pitää siitä huolen,tuntuu meistä sitten miltä milloinkin.Edessäsi on ihana tulevaisuus kirkkaudessa.Levätään vain armossa ja armosta käsin eletään Jumalan tahdon mukaista elämää.Siunausta sulle.
hei koen kans hirveitä helvetinpelkoa ääni kuiskaa ja sa tuntemaan pelo iha karmeeta!
Pelko on niitä ihmiskunnan vanhimpia ihmismielen hallintamuotoja.
Helluntalaisuudessa ja sen lukuisissa haaroissa, tämä taito osataan erityisen hyvin.
Uskoontulo ja uudestisyntyminen saa aikaan Jumalan kohtaamisen.
Jumalan kohtaminen saa aikaan Jumalan rakkauden kohtaamisen.
Jumalan rakkauden kohtaaminen saa pelon väistymään koska
Jumala on rakkaus ja rakkaus karkottaa kaiken pelon.
https://www.youtube.com/watch?v=a6ktPjo9FlQ
Mvh J - K