Jehovantodistaja ovella

Kun Jehovantodistajat tulevat ovelle niin sopiiko heidät kutsua sisään ja tutkia heidän kanssaan mitä raamattu sanoo vääristä profeetoista?

Vai olisiko jokin muu aihe heille mieluisampi?
3433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

>>Vai olisiko jokin muu aihe heille mieluisampi?

En olisi kranttu aiheiden suhteen, minkä tahansa aiheen kritiittinen käsittely hyytyy joko epäselväksi toteamukseksi tai vaikka hiljaisuuteen. On aivan sama onko kyseessä tuoreempi rivijulistaja tai kymmeniä vuosia järjestössä ollut vanhin.

Eilen iltapäivällä minulle soitti eräs kokenut vanhin ja noin tunnin puhelussa esitin useita, tälläkin forumilla tuttuja väitteitä ja kysymyksiä. Kommentit ja lopputulos oli yleisesti ottaen sama kuin tällä forumilla. Eli joko aihe vaihtui tai sitten esittämäni asiat olivat ainoastaan mitättömiä ongelmia. Se vaan tuntuu vaikeasti käsitettävältä, että mitättömät ongelmat riittävät tuomitsemaan jehovantodistajan yksilönä tai vaikka toisen uskonnon vääräksi.

Uskoisin, että mahdollisen nk. tutkimisen ollessa kyseessä, on lopputulos enemmänkin riippuvainen siitä mitä käännytettävä tietää. Liian hyvin asioiden todellisesta laidasta tietoinen henkilö saa varustautua lyhyeen episodiin, oli vastapuoli sitten rivitodistaja tai pitemmän linjan konkari.

Äänestä

Jehova-lahko ei tunnusta kristityiksi niitä jotka uskovat Jeesuksen olevan Messias ja lunastaja, vaan jehova-lahko vaatii sen hyväksymistä, että Vartiotorniseura olisi Jeesuksen vertauksen "uskollinen ja ymmärtäväinen orja". On sanomattakin selvää, että apostolit eivät opettaneet näin. Lukakaapa alla oleva ajatuksella:




"Vastustakaa Saatanaa niin se pakenee teitä!" Näin me olemme tehneet ja siksipä jeput eivät meidän ovella käy. ;-)


-Corrector-

Äänestä
  • "Kuka okeastaan on se uskollinen ja ymmärtäväinen orja, jonka hänen isäntänsä on asettanut huolehtimaan pavelusväestään, antamaan heille heidän ruokansa oikeaan aikaan?
    Onnelinen on tuo orja, jos hänen isäntäsä saapuessaan tapaa hänet näin tekemästä!
    Totisesti minä sanon teille:hän asetta hänet kaike omaisuutensa hoitajaksi."
    Matteus 24:45-47

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


M@k3 kirjoitti:

Kun Jehovantodistajat tulevat ovelle niin sopiiko heidät kutsua sisään ja tutkia heidän kanssaan mitä raamattu sanoo vääristä profeetoista?

Vai olisiko jokin muu aihe heille mieluisampi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu