verikoe

kysymykseni kuuluu että mihin täytyy mennä jos haluaa mennä mittaaman veri-arvot ja maksan kunto? tarviiko varata kauan ennen itse koe-päivää vai saako ajan suht nopeasti? kunika nopeasti tulokset saapuvat?? mitä kaikkea veri-koe kertoo?
kiitos jo etukäteen vastauksista...:D

p.s en tiennyt minne pistää tän viestin nii laitoinpahan tänne...
2822
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei, verikokeisiin täytyy aina olla lähete lääkäriltä tai terveyden/sairaanhoitajalta, eli sinun täytyy ensin jutella heistä jonkun kanssa ja he voivat antaa lähetteen, lähete menee atk-ohjelman kautta laboratorioon. Sen jälkeen kun olet saanut lähetteen voit mennä laboratorioon jossa he katsovat henkilötunnuksesi kautta mitä tutkimuksia sinusta on pyydetty ja ottavat putkia sen mukaan. Verikokeilla saadaan monenlaista tietoa, mutta jokainen koe on erikseen pyydettävä, esim. jos lääkäri laittaa lähetteen vaikka perusverenkuvalle, muita tutkimuksia sinusta ei silloin oteta, jos haluasi esim. hepatiitti tai hiv testejä jokaiselle täytyy olla lähete, myös maksa-arvoille. Tulosten saamisen kesto riippuu täysin siitä mikä tutkimus on kyseessä, useisiin saadaan vastaus jo samana päivänä tai muutaman päivän sisällä. Millaisia tutkimuksia haluaisit itsestäsi? Kannattaa jutella vaikka terv.hoitajan tai lääkärin kanssa, he tietävät sitten millaisia tutkimuksia tarvitset.

Äänestä

Oulussa voi käydä mittauttamassa ilman lähetettä OYS:in yhteydessä olevassa Sai-invest näytteen otossa. Aikaa ei tarvitse varata etukäteen ja vastaukset lähetetään kotiin. Eikä hintakaan ole kallis.

Kannattaa sinunkin kysyä oman lähimmän sairaalan näytteenotosta.

Myös osassa Ammattikorkeakoulujen terveysalan yksiköissä voi käydä otattamassa verikokeita ilman lähetettä. Esim. verensokeri,kolesteroli,maksa-arvot,munuaisarvot jne.. ja hinta on edullinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vaan kirjoitti:

kysymykseni kuuluu että mihin täytyy mennä jos haluaa mennä mittaaman veri-arvot ja maksan kunto? tarviiko varata kauan ennen itse koe-päivää vai saako ajan suht nopeasti? kunika nopeasti tulokset saapuvat?? mitä kaikkea veri-koe kertoo?
kiitos jo etukäteen vastauksista...:D

p.s en tiennyt minne pistää tän viestin nii laitoinpahan tänne...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu