Ruotsin siirtomaat

Tietääkseni Ruotsi jossain vaiheessa hankki siirtomaata pohjois-amerikasta.Olisko tarkempaa tietoa tarjolla?
112215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Joo on, muistaakseni se oli Delawaren alue, tai osa siitä.

Äänestä

Ruotsi perusti siirtokuntansa Manhattanin saarelle. Siirtolunnan nimi oli yllättäen Nya Sverige. Hollanti kuitenkin pakotti pian Ruotsin luopumaan alueesta ja siitä tuli Nieuw Amsterdam. Hollannilta alue joutui Englannille ja se nimettiin New Yorkiksi.

Ruotsin alueelle lähettämät uudisasukkaat olivat osittain Ruotsin suomalaisaluieilta kotoisin eli amerikan ensimmäisten Eurooppalaisten asuttajien joukossa oli myös suomalaista verta.

Äänestä
  • Kyllähän Ruotsilla oli Afrikassa siirtomaita ja Ruotsi harjoitti melkoisen suurta orjakauppaa vieden orjia Amerikkaan. Siitä eivät ruotsalaiset vaan paljonkaan huutele.

    Äänestä

  • Coiffeur kirjoitti:

    Kyllähän Ruotsilla oli Afrikassa siirtomaita ja Ruotsi harjoitti melkoisen suurta orjakauppaa vieden orjia Amerikkaan. Siitä eivät ruotsalaiset vaan paljonkaan huutele.

    Kysymys oli Pohjois-Amerikan siirtomaista.

    Äänestä

  • Ruotsalaiset eivät perustaneet siirtokuntaa Manhattan-saarelle, vaan Delaware-joelle

    Äänestä

  • Coiffeur kirjoitti:

    Kyllähän Ruotsilla oli Afrikassa siirtomaita ja Ruotsi harjoitti melkoisen suurta orjakauppaa vieden orjia Amerikkaan. Siitä eivät ruotsalaiset vaan paljonkaan huutele.

    Tosta en tiennytkään!Vaikea uskoa.Kerro lisää.

    Äänestä

  • Ei tainnut olla Manhattan.Odota pari viikkoa niin tarkastan kirjasta.Mutta Hollannille se maa lopulta ajautui ja suamalaisia siellä mukana heilu.

    Äänestä

  • normaali hevonen kirjoitti:

    Ei tainnut olla Manhattan.Odota pari viikkoa niin tarkastan kirjasta.Mutta Hollannille se maa lopulta ajautui ja suamalaisia siellä mukana heilu.

    Delaware oli Ruotsin siirtokunta mutta muistan lukeneeni, että ruotsalaiset oli tukikohta myös Manhattanilla joka menetettiin nopeasti hollantilaisille. Ylipäätään Ruotsin siirtomaakausi amerikassa jäi hyvin lyhyeksi.

    Äänestä

vähän viereen menee tämäkin, mutta Ruotsilla oli muistaakseni jonkinlainen siirtoomaasaari Karibian merellä. Joka siis ei ole Pohjois-Amerikkaa.

Äänestä

Tuossa on hyvä juttu, mutta se suurin ja tärkein kolonisaation huippu puuttuu eli Itä-Ruotsi! Mitään Ruotsi-Suomeahan EI ollut koskaan olemassakaan, vain Ruotsi ja nykyinen Suomen alue oli siis Itä-Ruotsia.


http://fi.wikipedia.org/wiki/Siirtomaa



Ruotsin siirtomaista merkittävin oli Uusi Ruotsi (1638-1655) nykyisen Delawaren alueella. Sen asuttamisessa suomalaisilla uudisasukkailla oli merkittävä rooli, joskaan siirtomaa ei ehtinyt kasvaa taloudellisesti merkittäväksi ennen kuin kuin Hollanti valloitti sen. Muita Ruotsin siirtomaita olivat Cape Coast Ghanassa (1650-1663), sekä Guadaloupen (1813-1814) ja Saint Barthélemyn saaret (1785-1878) Karibialla.

Äänestä

Ruotsi osti Karibialla sijaitsevan St. Barthelémyn saaren Ranskalta 1785 ja myi sen takaisin 1878. Tuolta ajalta on peräisin saaren tärkeimmän kaupungin nimi Gustavia.(lähde: wikipedia)

Me suomalaiset olimme siis pari vuosikymmentä samaa valtiota tuon saaren kanssa. Nyt tilanne on tavallaan palautunut, sillä saari on Ranskan ns. merentakaisia alueita, eli se on täysivaltainen osa Euroopan unionia!

Nykyisen Latvian alueella sijaitsevalla Kuurinmaalla oli myös siirtomaita mm. nykyisen Trinidad ja Tobagon alueella. Tanska puolestaan myi Tanskan Länsi-Intian Yhdysvalloille 1917. Nimeksi tuli Yhdysvaltojen Neitsytsaaret.

Suomellakin on ollut eri vaiheissa siirtomaasuunnitelmia, mutta niistä eri viestissä... :-)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


normaali hevonen kirjoitti:

Tietääkseni Ruotsi jossain vaiheessa hankki siirtomaata pohjois-amerikasta.Olisko tarkempaa tietoa tarjolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu